ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2019 року м. Черкаси справа № 925/1400/18
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (м. Черкаси) до Черкаського міського осередку Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" (м. Черкаси) про стягнення 18 399,09 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості в розмірі 18 399,09 грн., з яких 14 106,74 грн. заборгованості за комунальні послуги та 4 292,35 грн. завданої шкоди на підставі договору № 1 про відшкодування комунальних послуг від 04.02.2015, укладеного між сторонами.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
19.03.2019 позивачем подано суду заяву про збільшення позовних вимог через допущені помилки у розрахунках, якою просить суд стягнути з відповідача 15 565,75 грн. боргу за комунальні послуги і 4 292,35 грн. завданої шкоди з тих же підстав (а.с. 114).
Ухвалою від 19.03.2019 прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог, а також закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача збільшені позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи (в т.ч. і шляхом розміщення оголошення на офіційній сторінці Господарського суду Черкаської області веб-порталу судової влади України), свого представника в жодне засідання не направив. Явку в засідання представника відповідача суд обов'язковою не визнавав, тому немає перешкод у розгляді справи.
Відзиву на позов із запереченнями проти доводів позивача відповідачем
суду не подано.
В судовому засіданні 02.04.2019 в порядку ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У відповідності до ст. ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухавши доводи і пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
10.06.2014 між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (далі-Орендодавець, позивач по справі) та Черкаським міським осередком Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" (далі- Орендар, відповідач по справі) було укладено договір оренди об'єкта нерухомості № 1848 ( а.с. 12-14), у відповідності до якого Орендодавець зобов'язався передати Орендареві, а Орендар зобов'язався прийняти у строкове платне користування нежитлове приміщення, що належить до міської комунальної власності на підставі рішення Черкаської міської ради від 26.06.2003 № 3-531 "Про перелік об'єктів права міської комунальної власності та уповноважених органів, яким вони передаються в оперативне управління ( п. 1.1. договору № 1848).
В оренду передається приміщення на першому поверсі двоповерхової будівлі музичної школи № 1 у м. Черкаси по вул. Смілянській, 4. Загальна площа приміщення 43,55 кв.м., технічний стан об'єкта оренди задовільний.
Пунктом 4.1. договору сторони погодили, що керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України всі умови цього договору розповсюджуються на відносини, які виникли між сторонами з 01 квітня 2014 і діють по 28 лютого 2017.
Відповідно до п. 5.6 Договору № 1848 крім орендної плати орендар сплачує департаменту освіти та гуманітарної політики плату за фактично отримані комунальні послуги (водопостачання, каналізація, газ, теплова енергія і т.п.) та електропостачання.
Також 04.02.2015 між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (далі -Балансоутримувач) та Черкаським міським осередком Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" (далі-Платник) було укладено договір № 1 про відшкодування комунальних послуг (а.с. 15-16).
Даним договором визначено, що у відповідності до підпункту 5.6 пункту 5 "Орендна плата та порядок та порядок розрахунків за договором" Договору оренди № 1848 від 10 червня 2014 року Черкаський міський осередок Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" сплачує Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради за фактично отримані комунальні послуги (водопостачання, каналізація, газ, теплова енергія і т.п.) та електропостачання, за загальною площею 43,55 кв.м., що розміщена за адресою: вул. Смілянська, 4 на 1 поверсі будівлі (п.1.1. договору № 1).
Відповідно до п. 3.1. договору № 1 Платник-відповідач відшкодовує
Балансоутримувачу витрати за спожиту електроенергію відповідно до діючих тарифів згідно показників лічильника (за його наявності) або виставлених департаментом освіти та гуманітарної політики ЧМР рахунків про надання послуг та теплової енергії, теплопостачання та водовідведення, а також за фактично отримані послуги (згідно рахунків, виставлених Представнику організаціями, що подають вищезазначені послуги) дезинсекції та дератизації, вивезенню сміття та цілодобову охорону будівлі відповідно до рахунків, розрахованих пропорційно до займаної площі.
Оплата відповідачем проводиться не пізніше 20 числа місяця наступного за місяцем користування на підставі виставленого рахунку. Рахунок надається до 15 числа кожного місяця (п. 3.2. договору № 1).
Договір діє з 01.01.2015 по 31.12.2015 включно, якщо Сторони не домовились про інше (п. 4.1. договору № 1).
Зміна або розірвання договору можуть мати місце за погодженням Сторін. Зміни та доповнення, що вносяться, розглядаються Сторонами протягом 20 днів. Одностороння відмова від виконання договору та внесення змін в односторонньому порядку не допускається, крім випадків зміни тарифів (п. 5.2. договору № 1).
Договір може бути розірваним в разі невиконання його умов або на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством (п. 5.3. договору № 1).
У подальшому 01.03.2015 між сторонами у справі було укладено договір № 1 про внесення змін до договору про відшкодування комунальних послуг № 1 від 04 лютого 2015 (а.с. 18), яким сторони змінили п. 3.1. та виклали в такій редакції: "Платник відшкодовує Балансоутримувачу витрати за спожиту електроенергію відповідно до діючих тарифів згідно показників лічильника (за його наявності) або виставлених департаментом освіти та гуманітарної політики ЧМР рахунків про надання послуг, та теплової енергії, теплопостачання та водовідведення, а також за фактично отримані послуги (згідно рахунків, виставлених Представнику організаціями, що подають вищезазначені послуги, відповідно до рахунків, розрахованих пропорційно до займаної площі, та відшкодовує земельний податок".
Також 31.12.2017 між сторонами у справі було підписано договір про розірвання договору відшкодування комунальних послуг № 1 від 04.02.2015 (а.с. 21) яким сторони дійшли згоди про розірвання цього договору зі змінам та доповненнями у зв'язку з розірванням договору оренди № 1848 нежитлового приміщення, загальною площею 43,55 кв.м. по вул. Смілянській 4 в м. Черкаси, укладеного 10.06.2014 між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради та Черкаським міським осередком Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" на підставі рішення господарського суду Черкаської області від 09.02.20216 у справі 925/1970/15.
Судом встановлено, що відповідач за період дії обох договорів має заборгованість за житлово-комунальні послуги на загальну суму 15 565,75 грн.,
що підтверджується наявними у матеріалах справи рахунками та актами про надання комунальних послуг за вказаний період (а.с. 70-96, 117). До вказаної суми входить борг у розмірі 10 165,13 грн. за теплопостачання; 166,70 грн. за водопостачання і водовідведення; 744,09 грн. за оплату електроенергії; 4489,83 грн. за відшкодування земельного податку.
Заперечень про не користування вказаними послугами, їх неналежну якість відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.
Пунктом 5 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" закріплений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 13, ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" одним з видів житлово-комунальних послуг є комунальні послуги, до яких відносяться централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів тощо. Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Обумовлення господарським договором обов'язку орендаря компенсувати витрати орендодавця на сплату комунальних послуг не суперечить чинному законодавству.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (ст. 530 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідач шляхом укладення договорів із позивачем прийняв на себе
зобов'язання по відшкодуванню витрат позивача на оплату теплопостачання, водовідведення, електроенергії, земельного податку пропорційно займаній площі орендованого приміщення.
Відповідач не заперечує обґрунтованість витрат позивача на вказані послуги та достовірність рахунків, які позивач виставляє відповідачу.
Понесення витрат на сплату земельного податку позивач підтверджує довідкою ДФС від 13.03.2019 № 1083/23-00-50-17-020 (а.с. 119) якою засвідчується, що у позивача, Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, відсутня заборгованість по земельному податку з юридичних осіб.
Відповідач доказів, які б підтверджували оплату ним заборгованості перед позивачем або які б спростовували доводи останнього, суду не надав, відтак, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо стягнення основної заборгованості в сумі 15 565,75 грн. за комунальні послуги і земельний податок є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному розмірі.
Позивач також просить суд стягнути з відповідача 4 292,35 грн. завданої шкоди, що складаються з 214,30 грн. пені, 2 170,77 грн. інфляційних нарахувань, 631,82 грн. 3 % річних та 1 275,45 грн. судового збору, які понесені позивачем на виконання рішення суду у справі № 925/549/18, що підтверджується платіжними дорученнями на списання цих коштів ( а.с. 27-29).
Дана вимога також підлягає до задоволення виходячи з наступного:
Судом встановлено, що підставою позову в межах справи № 925/549/18 було неналежне виконання позивачем умов договору купівлі-продажу теплової енергії за державні кошти від 26.12.2014, укладеного між комунальним підприємством теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради та Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради за період з березня 2015 року по грудень 2017 року за поставлену теплову енергію за адресою вул. Смілянська, 4 в м. Черкаси.
Позивач доказує, що даним рішенням встановлено, що з березня 2015 по грудень 2017 позивач споживав теплову енергію в т.ч. у приміщенні по вул. Смілянській, 4 у м. Черкаси на потреби бюджетних установ, але розрахувався за них лише частково.
Позивач вказує, що неоплата за спожиті послуги виникла з підстав несвоєчасного відшкодування відповідачем витрат позивача по тепловій енергії, оскільки позивач не мав права витрачати власні бюджетні кошти на оплату цих послуг, фактично спожитих відповідачем.
За прострочення розрахунків по тепловій енергії з позивача за рішенням суду у справі № 925/549/18 крім залишку основного боргу стягнуто, зокрема, 214,30 грн. пені, 2170,77 грн. інфляційних втрат, 631,82 грн. як 3% річних та 1275,46 грн., що в загальній сумі складає 4292,35 грн., які позивач просить стягнути з відповідача як завдану шкоду.
Вказані кошти списані з рахунків позивача, що підтверджується повідомленням відділення казначейства у м. Черкасах Черкаської області від 13.12.2018 № 2739/4-21 (а.с. 26) про безспірне списання коштів боржника
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до частин першої та другої статті 509 ЦК України зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Суд погоджується, що шкодою можуть бути визнані витрати кредитора на сплату штрафних санкцій, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання боржником його зобов'язань перед кредитором.
Суд при цьому виходить із подібної природи різновидів шкоди та збитків, до яких за змістом ст. 22 ЦК України під видом витрат, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права, відносяться також і ті грошові штрафні санкції, які потерпілий сплатив або має сплатити у зв'язку із невиконання ним зобов'язання перед третьою особою, якщо таке невиконання є наслідком порушення його цивільного права з боку боржника..
Сума завданої позивачу шкоди з боку відповідача підтверджується судовим рішенням у справі № 925/549/18 господарського суду Черкаської області (а.с. 22) і реально понесена позивачем через списання присуджених до стягнення коштів з його казначейських рахунків.
Відповідач не вчинив будь-яких правових дій, направлених на попередження виникнення у позивача додаткових витрат у формі сплати пені, інфляційних втрат, 3 % річних та судового збору, присуджених до стягнення судовими рішеннями від 11.09.2018 по справі № 925/549/18 по боргах за теплоносії, які виникли з вини відповідача та не компенсував їх позивачу.
Заперечень проти доводів та розрахунків позивача відповідач суду не надав. Зібраними у справі доказами в їх сукупності доводиться правомірність позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність примусового стягнення з відповідача на користь позивача 5 565,75 грн. заборгованості за комунальні послуги із земельним податком на підставі договору № 1 про відшкодування комунальних послуг від 04.02.2015 року та 4292,35 грн. завданої шкоди.
У відповідності до ч. 1 ст. 129 ГПК України при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Черкаського міського осередку Всеукраїнської громадської організації "Захист дітей війни" (ідентифікаційний код 33536153, м. Черкаси, вул. Лазарєва, 6) на користь Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 36299692, м. Черкаси, вул. Гоголя, 251) -- 15 565,75 грн. заборгованості за комунальні послуги на підставі договору № 1 про відшкодування комунальних послуг від 04.02.2015 року, 4292,35 грн. завданої шкоди та 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 10 квітня 2019
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2019 |
Оприлюднено | 15.04.2019 |
Номер документу | 81112170 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні