Рішення
від 04.04.2019 по справі 925/152/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2019 року м. Черкаси справа № 925/152/19

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в приміщені Господарського суду Черкаської області в місті Черкаси

за позовом Черкаської міської ради

до Приватного підприємства «Талекс»

про стягнення 14047,83 грн,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Черкаської області звернулась Черкаська міська рада з позовом до Приватного підприємства «Талекс» про стягнення 14047,83 грн, з яких 13198,65 грн заборгованість за користування частиною прибудинкової території, що виникла на підставі угоди №16 від 11.07.2005 та 849,18 грн пеня.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 11 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 28 лютого 2019 року.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 28 лютого 2019 року розгляд справи відкладено на 09 год. 30 хв. 19 березня 2019 року в зв'язку з відсутністю доказів про вручення відповідачу копії ухвали про призначення судового засідання.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19 березня 2019 року розгляд справи відкладено на 09 год. 30 хв. 04 квітня 2019 року в зв'язку з необхідністю розміщення оголошення для забезпечення дотримання прав відповідача бути поінформованим про час і дату призначення судових засідань відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України.

Відповідач чи його представник у судове засідання не з'явились.

Відповідачу за вказаною у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою його місцезнаходження господарський суд Черкаської області надіслав рекомендованим листом з повідомленням ухвалу від 11.02.2019 про відкриття провадження, ухвалу проте, вказане поштове відправлення не було вручено відповідачу, а було повернуто до господарського суду з відміткою пошти „за закінченням встановленого строку зберігання» . Повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу - ухвали суду від 28.03.2019 про відкладення провадження у справі та призначення судового засідання на 19.03.2019 до суду не поверталось.

21 березня 2019 року для забезпечення дотримання прав відповідача бути поінформованим про час і дату призначення судових засідань відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України Господарським судом Черкаської області було розміщено інформацію про виклик Приватного підприємства «Талекс» на офіційній сторінці Господарського суду Черкаської області веб-порталу судової влади України.

Відповідно до п. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи судом, тому відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

Оскільки відповідач не був позбавлений права надати суду відзив на позов, а також необхідні докази, що обґрунтовують заперечення по суті позовних вимог, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, та оскільки явка учасників судового провадження в судове засідання обов'язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України.

Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, просила суд задовольнити позов з підстав та мотивів, зазначених у позовній заяві.

У відповідності до ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

У судовому засіданні 04.04.2019 були підписані вступна та резолютивна частини рішення, в порядку ст. 240 ГПК України, без його проголошення.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено такі обставини.

11.07.2005 Черкаська міська рада, як землевласник, і відповідач - приватне підприємство "Талекс", як землекористувач, на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 21.06.2005 року № 793 "Про справляння плати за користування частиною прибудинкової території» уклали угоду про справляння плати за користування частиною прибудинкової території (далі по тексту - угода).

Відповідно до п. 1.1. угоди об'єктом угоди є частина прибудинкової території за адресою м. Черкаси, бул. Шевченка, 325, яку використовує землекористувач під магазин та виставковий зал з влаштуванням окремого входу.

Згідно з п. 2.1. угода укладається до 01.07.2008.

Згідно з п. 2.3. у разі, якщо землекористувач продовжує використовувати частину прибудинкової території після закінчення строку дії цієї угоди, то за відсутності письмових заперечень землевласника протягом одного місяця після закінчення строку дії угоди, ця угода вважається продовженою на той самий термін на тих самих умовах, які були передбачені угодою.

Як передбачено п. п. 3.2., 3.3. угоди, з 01.07.2005 року щомісячна плата за користування частиною прибудинкової території складає 207 грн. 04 коп. та вноситься землекористувачем до 10-го числа місяця наступного за звітним; на будь яку суму плати за користування частиною прибудинкової території, яка не була сплачена у строки, визначені цим договором, нараховується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення боргу за кожний календарний день прострочення.

В договорі його сторонами погоджено всі його істотні умови, зокрема і щодо плати за користування частиною прибудинкової території та відповідальності за порушення умов договору. Угода зареєстрована в управлінні земельних ресурсів та землеустрою виконавчого комітету Черкаської міської ради 11 липня 2005 року за №16, про що у книзі обліку Угод про плату за користування частиною прибудинкової території зроблено запис.

З 01 січня 2016 року у зв'язку зі щорічною індексацією грошової оцінки землі розмір плати за користування частиною прибудинкової території становив 481 грн 00 коп. за місяць (коефіцієнт індексації - 1,433); з 01 січня 2017 року - 509 грн 86 коп. (коефіцієнт індексації - 1,06); з 01 січня 2018 року - 509 грн 86 коп. (коефіцієнт індексації - 1,0.

За розрахунком позивача, здійсненим у відповідності до п. 3.2. угоди, відповідачу за період користування земельною ділянкою з 01 листопада 2016 року по 31 грудня 2018 року нараховано 13198 грн. 65 коп. плати за користування прибудинковою територією.

Спірна вимога позивача ґрунтується на правах і зобов'язаннях, які виникли із угоди про справляння плати за користування частиною прибудинкової території від 11 липня 2005 року.

Відповідно до листа департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 15.06.2017 № 713/18-08 угода чинна, зміни до неї у встановленому порядку не вносились, тому підлягає виконанню на умовах, визначених у ній.

За своїм правовим змістом укладена угода є договором найму (оренди) земельної ділянки та відповідає вимогам ст. 792 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України, у відповідності до якої за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ч. 3 ст. 760 Цивільного кодексу України особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.

Відповідно до ч. 1, 3, 5, ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму; договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном; плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Стаття 763 Цивільного кодексу України передбачає, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Наявність і розмір невиконаного грошового зобов'язання в розмірі 13198 грн. 65 коп. відповідачем допустимими доказами не спростовано, тому ця заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.

Виконання зобов'язання, згідно зі ст. 546 ч. 1 ЦК України, може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею), згідно з ч. 1 ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до ст.ст. 611, 625 ч. 1 ЦК, 216 ГК України, неможливість виконання зобов'язання не звільняє сторони від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій.

Вимога позивача про стягнення пені в розмірі 849,18 грн передбачена п. 3.3. угоди, відповідає приписам ст. ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» , ч. 1 ст. 230, ч. 4, 6 ст. 231 ГК України.

Здійснивши перевірку правильності нарахування пені за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій «ЛігаЗакон.» судом встановлено, що нарахування здійснено позивачем вірно, а тому позов в цій частині також підлягає задоволенню.

Згідно з положеннями ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. За приписом статті 86 цього кодексу Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З урахуванням викладеного, відповідно до умов угоди, обставин справи та вимог законодавства суд вважає, що відповідач не виконав договірні зобов'язання щодо порядку розрахунків по орендній платі, прострочив її оплату, тому позовні вимоги судом визнаються обґрунтованими, доведеними і задовольняються повністю.

За подання позову позивач сплатив 1921,00 грн судового збору.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача на сплату судового збору підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства "Талекс" (вул. Шевченка, 325, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 22811644) на користь міського бюджету м. Черкаси (рах. №33213812023002, одержувач платежу - УК у м.Черкасах/Черкаси/18010600; код ЄДРПОУ - 38031150; МФО - 899998; банк - Казначейство України (ЕАП); призначення платежу - орендна плата за землю з юридичних осіб) заборгованість в сумі 13198 грн. 65 коп. та 849 грн. 18 коп. пені.

Стягнути з приватного підприємства "Талекс" (вул. Шевченка, 325, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 22811644) на р/р №35417036086317, банк отримувача: ГУДКУ у Черкаській області, МФО 854018, отримувач: Департамент фінансової політики Черкаської міської ради, код ОКПО 38764629 витрати зі сплати судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складене та підписане 12.04.2019.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.04.2019
Оприлюднено15.04.2019
Номер документу81112456
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/152/19

Рішення від 04.04.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 19.03.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 28.02.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 11.02.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні