Рішення
від 02.04.2019 по справі 195/1163/18
ТОМАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 195/1163/18

2/195/52/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

02.04.2019 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Кондус Л.А., при секретарі - Музичук В.В., за участю: позивача та представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Томаківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 підприємства Агрофірма Борисфен про розірвання договору оренди земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 підприємства «Агрофірма «Борисфен» про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він являється власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,040 гектарів, кадастровий номер 1225482500010010247, відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю серії IV - ДП № 047270, що розташована на території Вищетарасівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області.

Зазначену земельну ділянку він передав в оренду ОСОБА_2 підприємству Агрофірма Борисфен строком на 49 років згідно з Договором оренди від 07.06.2011 року, термін дії не зазначено (далі Договір), зареєстрований 29.10.2014 року номер запису про речове право: 7524177.

Відповідач на підставі пункту 11 Договору зобов'язався сплачувати йому щорічно не пізніше 01 грудня поточного року орендну плату.

Згідно пункту 9 Орендна плата сплачується орендарем (відповідачем) щорічно у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: 3 250,14 грн.

Згідно пункту 9.3. Договору розмір орендної плати є договірним і складає:

-виплата у грошовій формі становить: 2 762,62 грн.;

-у натуральній формі становить: фуражне зерно - 1800 кг., соняшник - 100 кг., борошно - 50 кг., цукор - 50 кг., солома з доставкою - 3 тонни;

-відробіткова форма: оранка земельної ділянки особистого селянського господарства - 0,25 га.

Згідно пункту 12 Договору передача продукції та надання послуг врахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

Зазначені умови Договору викладені таким чином, що не передбачають альтернативної плати за землю, а поєднують грошову, натуральну та відробіткову форми орендної плати, що не суперечить ст. 22 Закону України Про оренду землі (чинного у 2011 році).

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі ( в редакції чинній на час укладення Договору) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлені за згодою сторін у Договорі.

Відповідно до ст. 22 Закону України Про оренду землі орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Тобто зазначеним пунктом Договору поєднано всі три форми орендної плати, що відповідає вимогам діючого законодавства.

Відповідачем за 2015, 2016, 2017 роки орендна плата в повному обсязі, згідно умов Договору, позивачу не виплачена.

Відповідно з боку відповідача (Орендаря) має місце систематична несплата орендної плати.

Згідно з положенням п. д ч. 1 ст. 141 Земельного Кодексу України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Згідно пункту 38 Договору: Підставою розірвання Договору є: вимога однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених Договором .

Відповідно у позивача з ОСОБА_2 підприємством Агрофірма Борисфен виник спір щодо сплати орендної плати по Договору, який шляхом переговорів не вирішується і тому, згідно положень статті 35 ЗУ Про оренду землі , пункту 38 Договору, позивач змушений звернутися до суду.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечує, та надав суду три копії видаткових касових ордерів, відповідно від 23 березня 2011 року, 05 та 12 серпня 2011 року, відповідно яких ОСОБА_1 отримав орендну плату за 2011-2059 роки , відповідно видаткового касового ордеру від 23.03.2011 року у сумі 3145,76 грн., 12.08.2011 року - відповідно 12350,24 грн., відповідно ордеру від 05.08.2011 року ОСОБА_3 ( донька позивача) отримала орендну плату - 2000 грн. Представник відповідача, пояснив суду, що у господарства дійсно виникла заборгованість по несплаті орендної плати позивачу, але позивач не звертався до відповідача з вимогами про виплату орендної плати, а після того як судом було відкрито провадження по справі, відмовляється отримувати вказану заборгованість.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила , що її батькові, позивачу по справі належить земельна ділянка, яку він успадкував після смерті матері, дану земельну ділянку він передав у користування відповідачеві по справі. З моменту укладення договору оренди, відповідач систематично не виплачує орендну плату відповідно договору, а також свідок стверджує , що ніяку орендну плату за свого батька вона не отримувала, та в касових ордерах не підписувала.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши позивача, представників сторін, та свідка, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню, так як знайшов своє підтвердження матеріалами справи, що підтверджують вказані факти та викладені правовідносини.

Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю IV -ДП № 047270 з відміткою державного нотаріуса від 28.12.2010 року за реєстровим № 2259 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на підставі якого право власності на земельну ділянку перейшло до ОСОБА_1, позивач у даній справі являється власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5.040 гектарів, що розташована на території Вищетарасівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1225482500-01-001-0247.

Зазначену земельну ділянку позивач передав в оренду в Приватне підприємство Агрофірма Борисфен строком на 49 років згідно з Договором оренди землі від 07.06.2011 року (далі Договір), термін дії 31.12.2060, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 29.10.2014 року за № 7524177, копії яких додано до матеріалів справи.

Відповідно до пунктів 9, 11 договору оренди землі, що укладені між сторонами, орендна плата вноситься орендарем в грошовій, натуральній та відробітковій формі за домовленістю сторін у строк до 01 грудня поточного року.

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, вказав, що орендна плата була виплачена позивачу до підписання даного договору 23.03.2011 року та після підписання 05 та 12 серпня 2011 року, сам договір підписано 07.06.2011 року, до його державної реєстрації 29.10.2014 року . В якості доказів сплати орендної плати авансом посилався на вищезазначені видаткові касові ордери .

Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі (далі - Закон).

Відповідно до статті 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

За положеннями частини першої статті 24 Закону орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно із частиною першою статті 210 ЦК України та частиною першою статті 20 Закону договір оренди землі підлягає державній реєстрації, після чого він відповідно до статті 18 Закону набирає чинності.

Отже, строк дії спірного договору оренди землі починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.

Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16.

Пунктом 43 договору оренди землі, укладеного ПП «Агрофірма «Борисфен» з позивачем, передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Отже, обов'язок орендаря щодо сплати орендної плати та право орендодавця на її отримання виникло після проведення державної реєстрації договорів оренди землі.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем доведено факт систематичної несплати ПП «Агрофірма «Борисфен» орендної плати за спірним договором, проте відповідачем на спростування вказаного не доведено факту виконання ним зобов'язань за договорами оренди землі в частині внесення орендної плати за період з 2014 до 2018 року включно. Грошову суму, що отримав позивач, не можна вважати орендною платою за землю, оскільки її було сплачено до державної реєстрації вказаного договору, тобто за нечинним договором оренди землі, за відсутності обов'язку відповідача сплачувати орендну плату та права позивача на її отримання.

На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (частина перша статті 32 зазначеного Закону ).

Стаття 141 ЗК України визначає підстави припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, такою підставою відповідно до пункту д частини першої цієї статті є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до положень частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, аналіз вказаних норм свідчить про те, що несплата орендної плати може бути підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки, але така несплата має бути систематичною.

Відповідно, судом встановлено, що ПП «Агрофірма «Борисфен» систематично, з 2014 до 2018 року включно, не сплачувало орендну плату позивачу за користування землею, істотно порушуючи умови укладеного договору оренди землі, отже даний позов слід задовольнити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 4, 9, 83, 229, 235, ч.2 ст.247, 258-259, 265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( с.Вищетарасівка, вул. Садова, 78 Томаківського району Дніпропетровської області) до ОСОБА_2 підприємства Агрофірма Борисфен ( с.Вищетарасівка, вул. Центральна, 1 Томаківського району Дніпропетровської області) про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 07.06.2011 року, зареєстрований 29.10.2014 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстрація іншого речового права) номер запису про речове право: 7524177, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підприємством «Агрофірма «Борисфен» , код ЄДРПОУ 30791681, юридична адреса: с.Вищетарасівка, вул. Центральна, 1 Томаківського району Дніпропетровської області).

Стягнути з ОСОБА_2 підприємства Агрофірма Борисфен на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704, 80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення буде складено 11.04.2019 року.

Суддя: ОСОБА_5

СудТомаківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.04.2019
Оприлюднено15.04.2019
Номер документу81118396
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —195/1163/18

Рішення від 02.04.2019

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Рішення від 02.04.2019

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 20.11.2018

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 03.08.2018

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні