Справа № 617/346/19
Провадження № 2/617/309/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2019 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Глоби М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Борщ Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську Харківської області в загальному порядку цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Варварівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування за законом, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що в с. Варварівка Вовчанського району Харківської області по вул. Дружби (кол. вул. Колгоспній), 279 розташований житловий будинок, право власності на який згідно свідоцтву, виданому Жовтневою Другою сільською радою 17 січня 2002 року зареєстроване на ОСОБА_4, її рідну бабцю по батьківській лінії., померлу 05 березня 2009 року. Після смерті ОСОБА_4 виявилося, що за свого життя вона склала заповіт, який був посвідчений секретарем Жовтневої Другої сільської ради 28 січня 2002 року за реєстровим номером 4. Згідно заповіту, все своє майно ОСОБА_4 заповідала невістці, її матері ОСОБА_3 Остання, проживаючи однією сім'єю з сином померлої, її батьком, відмовилася приймати спадщину за заповітом і у порядку спадкування за законом право власності на спадковий будинок перейшло до рідного сина померлої ОСОБА_5, який був зареєстрований і постійно проживав разом зі спадкодавцем в спадковому будинку, і відповідно вимогам ч. 3 ст. 1268 ЦК України є спадкоємцем першої черги за законом, прийнявшим спадщину. До моменту смерті, батько із сім'єю постійно проживав в будинку матері ОСОБА_4, але правовстановлюючі документи на будинок не переоформляв. 03 березня 2013 року ОСОБА_5 помер. Право на спадщину за законом після його смерті мали його дружина ОСОБА_3 та діти - ОСОБА_2 та вона, ОСОБА_2, в шлюбі ОСОБА_1 На сімейній нараді між ними було вирішено, що мати та брат від своїх часток у спадщині відмовляються і спадковий житловий будинок переходить у спадок їй. Просила визнати за нею у порядку спадкування за законом після смерті бабці право власності на вищевказаний житловий будинок.
Позивач у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи сповіщалась судом завчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи сповіщалась судом завчасно та належним чином. Надала суду заяву в якій зазначила, що позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити, справу розглядати за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Надав суду заяву, в якій вказав, що позов ОСОБА_1 визнає у повному обсязі, проти його задоволення не заперечує. Справу просить розглядати за його відсутності.
Треті особи у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи сповіщались судом завчасно та належним чином. Надали суду заяви, в яких вказали, що проти задоволенняпозовних вимог не заперечують. Справу просять розглядати за їх відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні, що відповідає положенням ч. 3 ст. 200 ЦПК України .
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно ст. ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, а саме з фотокопії свідоцтва про смерть серії 1-ВЛ № 208767 виданого 06 березня 2009 року, ОСОБА_4 померла 05 березня 2009 року (а.с.5).
Після її смерті відкрилася спадщина на належний померлій на підставі свідоцтва про право власності від 17 січня 2002 року житловий будинок, розташований по вул. Колгоспній (Дружби), 279 с. Варварівка Вовчанського району Харківської області (а.с. 10).
Згідно фотокопії заповіту, посвідченого секретарем Жовтневої Другої сільської ради Вовчанського району Харківської області 28 січня 2002 року за реєстровим номером 085, ОСОБА_4 все майно, в тому числі житловий будинок з господарськими будівлями заповідала невістці ОСОБА_3 ( а.с. 19).
Відповідно до даних довідки Варварівської сільської ради Вовчанського району Харківської області № 241 від 21 листопада 2018 року, ОСОБА_4, яка померла 05 березня 2009 року, на день смерті була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (кол. Колгоспна), 279, та мала склад сім'ї: син - ОСОБА_5, невістка - ОСОБА_3, онук - ОСОБА_2 (а.с. 18).
Син ОСОБА_4 - ОСОБА_5, що підтверджується даними свідоцтва про народження серії 1-ВЛ № 153126, помер 03 березня 2013 року, згідно даних свідоцтва про смерть серії І-ВЛ № 385809, виданого 06 березня 2013 року (а.с. 6, 8).
Дружина ОСОБА_5 - ОСОБА_3, що підтверджується даними свідоцтва про одруження серії І-УР № 439909, спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_4 не приймала, відмовляється від її прийняття, не заперечує проти її прийняття позивачем, про що надала посвідчену секретарем Варварівської сільської ради Вовчанського району Харківської області 08 лютого 2019 року заяву (а.с. 9, 24).
ОСОБА_2, син померлого ОСОБА_5, на спадщину після смерті батька не претендує, про що надав суду заяву, посвідчену 08 лютого 2019 року секретарем Варварівської сільської ради Вовчанського району Харківської області (а.с. 20).
Постановою державного нотаріуса від 21 грудня 2018 року № 3761/02-31 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадщину в зв'язку з тим, що є спадкоємиць за заповітом. Спадкова справа після померлої ОСОБА_4 не заводилась, заяв про прийняття та/або відмову від спадщини не надходило (а.с. 28).
Позивач ОСОБА_1, до шлюбу ОСОБА_4, відповідно до даних свідоцтва про укладання шлюбу серії ІІ-ВЛ № 375209, є дочкою померлого ОСОБА_5, що підтверджується даними свідоцтва про народження серії V-УР № 451161, та відповідно померла ОСОБА_4 була її рідною бабцею по батьковій лінії (а.с. 7).
Належність померлій ОСОБА_4 житлового будинку по вул. Дружби (Колгоспна), 279, с Варварівка Вовчанського району Харківської області також підтверджується даними довідки КП Вовчанське БТІ № 54 від 25 січня 2019 року (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч. 1,3 ст. 1268 ЦК УКраїни).
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 ЦК України.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).
Враховуючи, що ОСОБА_3, спадкоємець за заповітом, після смерті ОСОБА_4 спадщину не прийняла, у наданій суду заяві відмовляється від її прийняття, ОСОБА_5 син померлої, на момент її смерті проживав з нею за однією адресою, тому вважається відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України таким, що прийняв спадщину.
Позивач ОСОБА_1 є докою ОСОБА_5, його син ОСОБА_2 та дружина ОСОБА_3 на спадщину після його смерті не претендують, не заперечують проти її прийняття позивачем, тому суд вважає, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_4 та має право на спадковий житловий будинок в порядку спадкування.
Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, ст. ст. 4, 5, 7, 12, 200, 247, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Варварівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування за законом, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті рідної бабці по батьковій лінії ОСОБА_4, померлої 05 березня 2009 року право власності на житловий будинок з верандою загальною площею 66,8 кв. метри, житловою площею 45,7 кв. метри, надвірними будівлями та спорудами: літня кухня Б, сараями В.Д.Ж.З., гаражем Г, погрібом П, навісом Н, ворітьми № 1 та огорожею № 2, розташований по вул. Дружби (кол. Колгоспній) № 279, с. Варварівка, Вовчанського району, Харківської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Харківського апеляційного суду до або через Вовчанський районний суд Харківської області.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.
Представник позивача -ОСОБА_6, місцезнаходження: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Торгова 2.
Відповідач - Варварівська сільська рада Вовчанського району Харківської області - місцезнаходження: Харківська область, Вовчанський район, с. Варварівка, пр. Клубний, 155 А, код - 04399364.
Третя особа - ОСОБА_2, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2.
Третя особа - ОСОБА_3, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3.
Суддя -
Суд | Вовчанський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2019 |
Оприлюднено | 15.04.2019 |
Номер документу | 81127199 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вовчанський районний суд Харківської області
Глоба М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні