Справа № 694/1154/18
провадження № 2/694/195/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
04.04.2019 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд, Черкаської області в складі
головуючого судді: Дудніченко В.М.
при секретарі: Літвін Н.М.
зучастю:
представника позивача адвоката : ОСОБА_1
представників відповідачів: ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщені Звенигородського районного суду цивільну справу за позовом: ОСОБА_4 до Чижівської сільської ради Звенигородського району, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_5 про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулася до суду з відповідним позовом, в якому просить за нею право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах КСГП Перемога в адміністративних межах села Чижівка, Звенигородського району, Черкаської області в порядку спадкування за законом після смерті померлої 30 червня 1998 року ОСОБА_6.
Позивач змушена звернутися до суду, оскільки її право не визнається і вона не може розпорядитися своєю власністю.
19.03.2019 року до суду надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому просили визнати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області неналежним відповідачем та в задоволені позовних вимог відмовити з тих підстав, що позивачем не заявлено позовних вимог саме до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та не надано доказів порушення Управлінням права позивача. Крім того вказали на те, що основним документом, що посвічує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретного КСП, членом якого він є. Оскільки ОСОБА_6 не реалізувала свого права на право власності на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах КСГП Перемога та не отримала правовстановлюючого документу, а саме ні сертифікату на право на земельну частку (пай), а ні державного акту на право власності, тому у ОСОБА_4 не виникло право на спадкування на земельну частку (пай).
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задоволити.
Представники відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3 у судовому засіданні просили відмовити у задоволені позову, оскільки померлій ОСОБА_6 земельний сертифікат не видавався, а тому у ОСОБА_4 не виникло право на спадкування на земельну частку (пай).
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд цивільної справи без його участі, позовні вимоги визнав повністю та не заперечує проти їх задоволення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження позивача ОСОБА_7, її матір ю вказана - ОСОБА_8. (а.с.6)
Відповідно до свідоцтва про шлюб, ОСОБА_7 у клала шлюб із ОСОБА_9, та змінила прізвище на ОСОБА_9. (а.с.5)
30 червня 1998 року ОСОБА_6 померла, про що 01 липня 1998 року зроблено запис до книги актів цивільного стану за № 37 та видано свідоцтво про смерть ОСОБА_6 серії 1 - СР № 087786 (а.с.10)
Згідно довідки виконкому Старосільської сільської ради Городищенського району Черкаської області від 12.10.2017 року, ОСОБА_6 до дня своєї смерті постійно проживала з своєю донькою ОСОБА_4, вела спільне господарство по вул.. Діжева (Будьонного) 26, с.Старосілля Городищенського району. (а.с.9)
Відповідно довідки міськрайонного управління у Звенигородському районі та м.Ватутіне ГУ Держгеокадастру у Черкаській області, в списках громадян, якя мають право на земельну частку (пай) КСГП Перемога с.Чижівка ОСОБА_8 зазначена за №60. Сертифікат на право, Державний акт на земельну ділянку (пай) ОСОБА_6 не виготовлялися та відповідно книг записів реєстрації сертифікатів, державних актів на право на земельну ділянку (пай) ім'я ОСОБА_6 не зареєстровано. Данні про виділення земельної частки (пай) ОСОБА_6 відсутні. Середній розмір земельної частки (пай) по Чижівській сільській раді становить - 1,99 га, а його середня вартість - 95666,74 грн. (а.с.12)
Постановою приватного нотаріуса Городищенського районного нотаріального округу від 13.10.2017 року, ОСОБА_4 відмовлено видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_6, оскільки відсутні документи, що підтверджуючі родинні відносини та правовстановлюючого документу на спадкове майно - земельну ділянку. (а.с.7)
Рішенням Городищенського районного суду від 30.01.2018 року встановлений юридичний факт, що ОСОБА_6, яка померла 30.06.1996 року, була рідною матір'ю ОСОБА_4 (а.с.13)
Відповідно до норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень діючого ЦК України, правила книги шостої ЦК України можуть бути застосовані лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529-531 ЦК УРСР.
За змістом ст.6 ЦК УРСР кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, з позовом про визнання права.
Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (ст.525 ЦК УРСР). Відповідно до ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ч. 1ст. 549 ЦК УРСР(в редакції 1963 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права на об'єкти нерухомості, - є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.
Статтею 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва передбачено, що право на земельну частку (пай) може бути об'єктом спадкування.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму ВСУ №7 від 16.04.2004 року член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 ( 720/95 ) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Враховуючи, що ОСОБА_8, яка померла 30.06.1998 року, у встановленому законом порядку набула права на земельну частку (пай), яке на момент її смерті припинене не було, суд вважає за необхідне позов задоволити та визнати за позивачем право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах КСГП Перемога в адміністративних межах села Чижівка, Звенигородського району, Черкаської області в порядку спадкування за законом
На підставі ст.1ст.549 ЦК України.
Керуючись ст.ст.134,141,258,259,263,264,265,266-273ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задоволити. Визнати за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах КСГП Перемога в адміністративних межах села Чижівка, Звенигородського району, Черкаської області в порядку спадкування за законом після смерті померлої 30 червня 1998 року ОСОБА_6.
Повний текст рішення виготовлений 10.04.2019 року.
Відповідно до вимог ст.272 ЦПК України копію повного судового рішення протягом двох днів з дня його складання надіслати учасникам справи або за заявою учасника справи копія повного судового рішення вручається йому під розписку безпосередньо в суді.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано апеляційному суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2019 |
Оприлюднено | 15.04.2019 |
Номер документу | 81129977 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Дудніченко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні