Рішення
від 19.03.2019 по справі 911/12/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2019 р. м. Київ Справа № 911/12/19

У справі за позовом Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації Київської області

до Обслуговуючого кооперативу Садове товариство Десятинне

за участю третіх осіб , що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: 1) Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області

2) Процівської сільської ради

прo розірвання договору оренди земельної ділянки

Суддя А.Ю.Кошик

За участю представників:

прокуратури: Борисюк А.А.

позивача: не з'явився

вiдповiдача: не з'явився

третьої особи1: не з'явився

третьої особи2: не з'явився

Обставини справи:

Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (надалі - позивач) до Обслуговуючого кооперативу Садове товариство Десятинне (надалі - відповідач), за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (надалі - третя особа1) та Процівської сільської ради (надалі - третя особа2) про розірвання договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 14.01.2019 року відкрито провадження у справі № 911/12/19, підготовче засідання призначено на 07.02.2019 року.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.02.2019 року підготовче засідання у справі № 911/12/19 відкладено на 26.02.2019 року.

До канцелярії Господарського суду Київської області 13.02.2019 року представником третьої особи1 подано пояснення б/н від 11.02.2019 року.

До канцелярії Господарського суду Київської області 25.02.2019 року від представника третьої особи2 надійшов лист № 2-12-66 від 20.02.2019 року про розгляд справи без участі представника.

У судовому засіданні 26.02.2019 року представник прокуратури позовні вимоги підтримав.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час і місце підготовчого засідання, у підготовче засідання 26.02.2019 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце підготовчого засідання, у підготовче засідання 26.02.2019 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Треті особи 1-2, належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, у підготовче засідання 26.02.2019 року не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що судом під час підготовчого судового засідання 26.02.2019 року вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд за результатами підготовчого засідання постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 19.03.2019 року.

В судовому засіданні 19.03.2019 року представник прокуратури позовні вимоги підтримав в повному обсязі, представники позивача, відповідача та третіх осіб в судове засідання ане з'явились, від третьої особи - Процівської сільської ради надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності її представника.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

У зв'язку з чим, в судовому засіданні 19.03.2019 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з викладених у позові обставин, Бориспільська місцева прокуратура Київської області в позові зазначає, що нею виявлено порушення вимог земельного законодавства щодо належного виконання орендарями умов договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній власності.

Відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України, на органи прокуратури покладено обов'язок представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Невиконанням договірних зобов'язань відповідачем - ОК СТ Десятинне порушує інтереси держави в частині надходження коштів до місцевого бюджету, а також у зв'язку з безоплатним використанням земельної ділянки державної форми власності.

Оскільки, уповноваженими на захист інтересів держави у спірних правовідносинах органами, зокрема, Орендодавцем - Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області, ГУ ДФС у Київській області та Процівською сільською радою будь-які заходи реагування у зв'язку з наявною заборгованістю не вживались, прокурором в поданому позові здійснюються заходи представницького характеру з метою захисту інтересів держави.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 19.07.2018 року у справі №822/1169/17 та рішенням Конституційного суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.1999 року.

Прокуратурою встановлено, що 18.06.2008 року між Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області та Обслуговуючим кооперативом Садове товариство Десятинне укладено Договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у за №2615 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Процівської сільської ради Бориспільського району.

Згідно з п. 1.3. Договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 49,9998 га, кадастровий номер 3220886000:03:002:0937, форма власності на земельну ділянку - державна.

Також, пунктом 1.4. Договору визначено нормативну грошову оцінку землі, яка становить 2 361 709,39 грн. Згідно з п. 2.2. Договору, цільове призначення земельної ділянки - для ведення садівництва.

Відповідно до п. 2.7.1. Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за рік у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 118 085,48 грн. за поточний рік. Кошти за оренду землі перераховуються на розрахунковий рахунок Процівської сільської ради Бориспільського району.

Пунктом 2.7.2. Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за першим календарним днем звітного податкового місяця.

Однак, не зважаючи на взяті зобов'язання зі своєчасного і повного внесення орендної плати, Орендар не виконує умови Договору, що підтверджується відомостями, наданими Головним управлінням ДФС у Київській області, відповідно до яких заборгованість Орендаря перед Орендодавцем за користування земельною ділянкою станом на 04.09.2018 року становить 71 976,42 грн.

Контролюючим органом та органом стягнення у відповідності до ст. 41 Податкового кодексу України, являється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, а також його територіальні органи.

Пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватись належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією, про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

У відповідності до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Положеннями ч.ч. 1, 4 ст.124 Земельного кодексу України регламентовано порядок передачі земельних ділянок в оренду та встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотні умови договору оренди землі визначено ст.ст. 15, 21-23 Закону України Про оренду землі , до яких віднесено орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом в) ч.1 ст.96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідноз ч.1 ст.21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. У відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України Про оренду землі строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Стаття 32 Закону України Про оренду землі передбачає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків передбачених цим договором та законодавством. Аналіз указаних норм дає підстави для висновку про те, що у разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки, дана обставина може бути підставою для розірвання такого договору.

Згідно з ч.2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Частинами 2, 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняється. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенню суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Передбачене ст. 782 Цивільного кодексу України право наймодавця відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд, свідчить про можливість розірвання договору за ініціативою наймодавця.

Як вбачається з пояснень Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області та підтверджується наданими податковим органом документами, Обслуговуючий кооператив Садове товариство Десятинне перебуває на обліку в Бориспільській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Станом на 11.02.2019 року за результатами господарської діяльності за відповідачем обліковується податковий борг 74843,91 грн. по орендній платі з юридичних осіб.

Даний податковий борг складається із самостійно задекларованих та несплачених сум податкових зобов'язань та нарахованих штрафних санкцій. Зокрема, відповідачем подано розрахунок по орендній платі за 2014 (зі щомісячною сплатою 12005,04 грн.) та не сплачено зобов'язань за серпень 2014 у сумі 11951,19 грн., у вересні - 12005,04 грн., жовтні - 12005,04 грн., у листопаді - 12005,04 грн., у грудні - 12005,04 грн., у січні 2015 - 12005,07 грн.

Загальна сума штрафних санкції, застосованих до Обслуговуючого кооперативу Садове товариство Десятинне становить 2867,49 грн. Добровільно узгоджені податкові зобов'язання ОК СТ Десятинне не сплачує, податкові обов'язки не виконує.

У зв'язку із наявність податкового боргу ГУ ДФС у Київській області, на виконання вимог ст.59 Податкового кодексу України, було виставлено податкову вимогу від 23.07.2015 року №11-23, однак вказані дії контролюючого органу до погашення податкового боргу не призвели.

Таким чином, як вбачається з розрахунку позову та наданих Головним управлінням Державної фіскальної служби у Київській області документів, відповідачем не своєчасно та не в повному обсязі сплачуються орендні платежі за Договором, що свідчить про систематичність і складає більше трьох строків підряд, відповідно, є істотним порушенням умов Договору. За таких обставин, вимога про розірвання Договору оренди є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, ст.ст. 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Бориспільської районної державної адміністрації Київської області до Обслуговуючого кооперативу Садове товариство Десятинне , за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області та Процівської сільської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки задовольнити в повному обсязі.

2. Розірвати Договір оренди земельної ділянки №2615 від 18.06.2008 року, укладений між Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 74; код ЄДРПОУ: 24209740) та Обслуговуючим кооперативом Садове товариство Десятинне (08324, Київська обл., Бориспільський район, с. Гора, вул. Бориспільська, 141; код ЄДРПОУ: 34812689).

3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу Садове товариство Десятинне (08324, Київська обл., Бориспільський район, с. Гора, вул. Бориспільська, 141; код ЄДРПОУ: 34812689) на користь Прокуратури Київської області (на р/р 35216008015641, МФО 820172, Державне казначейство України, м. Київ, ЄДРПОУ 02909996) 1762 грн. витрат по сплаті судового збору.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу XI Господарського процесуального кодексу України.

Суддя А.Ю. Кошик

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення19.03.2019
Оприлюднено15.04.2019
Номер документу81136646
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/12/19

Рішення від 19.03.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 26.02.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 07.02.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 14.01.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні