ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
16.04.2019 Справа №908/936/15-г
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Кричмаржевського В.А.,
розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю НАУКОВО-ВИРОБНИЧА ФІРМА АРАКС (01103 АДРЕСА_1; код в ЄДР - 21502935; фактична адреса: 69063 м. Запоріжжя вул. Троїцька, 27)
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю РИБАЛЬСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО БРИЗ (71107, Запорізька обл., місто Бердянськ, вул. Халтуріна, 3; код в ЄДР - 13606589)
про стягнення 70.000,00 грн.,
Установив :
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю НАУКОВО-ВИРОБНИЧА ФІРМА АРАКС (скорочене найменування - НВФ ТОВ АРАКС ) до Товариства з обмеженою відповідальністю РИБАЛЬСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО БРИЗ (скорочене найменування - ТОВ РП БРИЗ ) про стягнення боргу в розмірі - 70.000 грн.
Водночас позивач просить суд надати відстрочку по сплаті судового збору до вирішення спору по суті.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір .
Судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, і включається до складу судових витрат (стаття 1 зазначеного Закону).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір ).
Відповідно до статті 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2019 рік встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 гривні.
Позивачем заявлено позов майнового характеру - про стягнення боргу в розмірі 70.000,00 грн.
Виходячи з ціни позову, позивач має сплатити судовий збір у розмірі -1921 грн.
Відповідно до ч.1 статті 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Отже, наведеними правовими нормами ГПК України та Закону України Про судовий збір встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Жодних обґрунтувань щодо відстрочення сплати судового збору позивач не навів у позовній заяві, а суд не вбачає визначених статтею 8 Закону України Про судовий збір підстав, за яких, з огляду на майновий стан сторони, суд міг би, зокрема, відстрочити сплату судового збору НВФ ТОВ АРАКС , а тому відхиляє клопотання.
Згідно з п. 2 ч. 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Враховуючи відхилення судом клопотання про відстрочення сплати позивачем судового збору, суд залишає позовну заяву НВФ ТОВ АРАКС без руху у зв'язку з несплатою позивачем судового збору.
Разом з тим, статтями 162 та 164 ГПК України передбачені вимоги щодо форми і змісту позовної заяви та додатків до неї.
Згідно з пунктами 8, 9, 10 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити: зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушенням зазначених вимог позивачем не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; не надано попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; не підтверджено про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, згідно з пунктом 1 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заява додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи позовної заяви і доданих до неї документів.
Статтею 172 ГПК України передбачено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
В порушення вимог статей 164, 172 ГПК України не надано доказів відправлення іншим учасникам справи копії позову з додатками та всі наявні у позивача докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
З урахуванням викладеного, суд залишає позовну заяву без руху та надає позивачу строк для усунення зазначених вище недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, докази про усунення недоліків слід надати суду.
Керуючись статтями 3, 12, 20, 32, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Ухвалив :
Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю НАУКОВО-ВИРОБНИЧА ФІРМА АРАКС (м.Київ, код в ЄДР - 21502935) без руху.
Позивачу надати строк - десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення недоліків, зокрема, надати суду:
- докази сплати судового збору у розмірі - 1921 грн.;
- докази відправлення відповідачу копії позову з додатками;
- зазначення про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи;
- підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає окремому оскарженню від рішення суду.
Копію ухвали надіслати : позивачу, відповідачу.
Суддя В.А. Кричмаржевський
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2019 |
Оприлюднено | 16.04.2019 |
Номер документу | 81172481 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні