Рішення
від 15.04.2019 по справі 540/565/19
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/565/19 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Приватного підприємства "Маранді", треті особи - Херсонська міська рада Херсонської області про визнання установчих документів недійсними та припинення юридичної особи,

встановив:

Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - позивач, ГУ ДФС у Херсонській області) звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства "Маранді" (далі - відповідач), третя особа - Херсонська міська рада Херсонської області (далі - третя особа, Товариство), у якому просить визнати недійсними установчі документи Приватного підприємства "Маранді", припинити юридичну особу Приватне підприємство "Маранді".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.08.2015 року згідно реєстраційного запису №14991020000018454 внесено запис про державну реєстрацію ПП "Маранді". Відповідно листа прокуратури від 08.01.2019 року, надісланого податковому органу, відносно засновника ПП "Маранді" ОСОБА_1 ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області закрито кримінальне провадження у зв'язку зі спливом строків давності по обвинуваченню останнього у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України, а саме, за внесення завідомо неправдивих відомостей до Статуту підприємства, рішення про формування статутного капіталу та реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи. Однак, в ході досудового розслідування встановлено та відображено в ухвалі суду ОСОБА_1 свою вину у скоєнні вказаного злочину визнав в повному обсязі. З метою усунення порушень, що відбулися під час державної реєстрації вказаного підприємства, позивач вважає необхідним визнати у судовому порядку установчі документи недійсними та припинити вищезазначену юридичну особу. На підставі викладеного, просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою від 27.03.2019 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні на 11.04.2019 року.

Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив до суду не надіслав. Ухвала про відкриття провадження з датою судового засідання направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, вказану у витязі ЄДРПОУ, однак вказана повістка повернулася до суду із відміткою Укрпошти "за закінченням терміну зберігання".

За приписами частини 11 статті 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

11.04.2019 року від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 01.04.2019 року, наявного в матеріалах справи.

Частиною 3 статті 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи приписи ст. ст. 194 та 205 КАС України суд вважає, що подання позивачем клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження та неприбуття без поважних причин відповідача та третьої особи не є перешкодою для розгляду і вирішення заяви позивача у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, приватне підприємство Маранді" 28.08.2015 року зареєстровано як юридична особа за №14991020000018454. Засновник - ОСОБА_1.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 05.10.2018 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності та закрито кримінальне провадження №32017230000000100 від 17.04.2018 року за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України, за спливом строків давності.

Відповідно до зазначеної ухвали, яка набрала законної сили, ОСОБА_1 визнав себе винним та надав пояснення, що усвідомлюючи протиправність своїх дій, в порушення ст. 42, 49 Господарського кодексу, ст. 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" умисно, за отримання грошової винагороди у розмірі 1000 грн. вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи. Суд визнав встановленими обставини вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 205-1 Кримінального Кодексу України, за внесення завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичних осіб, а саме до:

- Рішення власника (засновника) від 25.08.2015 про прийняття на себе зобов'язання засновника/власника ПП "Маранді", про формування статутного капіталу к розмірі 1000 грн., про затвердження та підписання Статуту ПП "Маранді" та про призначення місцезнаходження підприємства за адресою: м. Херсон, вул. 9-го Січня, 15, оф.305, що не відповідає дійсності;

- Статуту ПП "Маранді" від 25.08.2015 про те, що підприємство створено з метою одержання відповідно прибутку (доходу), підприємство - самостійний господарюючий статутний суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідно прибутку (доходу), вказавши при цьому види діяльності, які буде здійснювати підприємство для досягнення своєї мети, що не відповідає дійсності;

- Реєстраційної картки (Форми 1) від 25.08.2015 на проведення державної реєстрації юридичної особи ПП "Маранді", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №3178/5 від 14.10.2011 - вніс завідомо неправдиві відомості про склад засновників, учасників юридичної особи, зазначивши своє прізвище, ім'я, по батькові, місцезнаходження юридичної особи за адресою: м. Херсон, вул. 9-го Січня, 15, оф.305.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Статтею 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до статті 56 ГК суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

Згідно зі статтею 55-1 ГК, ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є: реєстрація (перереєстрація) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи; не реєстрація в державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством; реєстрація (перереєстрація) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; реєстрація (перереєстрація) та провадження фінансово-господарської діяльності без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

Підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно з пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.

З системного аналізу наведених норм, слід дійти висновку, що посадові особи контролюючого органу вправі звернутися до суду з позовом про визнання установчих документів недійсними та припинення юридичної особи в разі виявлення ознак фіктивності суб'єкта господарювання (підприємництва).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003, № 755-IV одним із принципів на яких базується державна реєстрація є принцип об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.

Пунктами 3, 4 статті 35 вказаного Закону передбачено, що засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Однією з підстав припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів, відповідно до ч. 1 ст. 55-1 ГК України є ознака фіктивності суб'єкта господарювання, а саме зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи.

Положеннями абзацу 10 п. 2 ч. 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

Частина шоста статті 78 КАС України передбачає, що вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Враховуючи те, що докази, які містяться в матеріалах справи вказують на наявність ознак фіктивності приватного підприємства "Маранді", передбачених статтею 55-1 ГК України, суд вважає необхідним визнати недійсними установчі документи відповідача з моменту реєстрації та припинити юридичну особу ПП "Маранді".

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсними установчі документи Приватного підприємства "МАРАНДІ" (код ЄДРПОУ: 39975216, 73003, м. Херсон, вул. 9 Січня, б.15, кімната 305).

Припинити юридичну особу Приватне підприємство "МАРАНДІ" (код ЄДРПОУ: 39975216, 73003, м. Херсон, вул. 9 Січня, б.15, кімната 305).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 108010100

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.04.2019
Оприлюднено16.04.2019
Номер документу81175699
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —540/565/19

Рішення від 15.04.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Ковбій О.В.

Ухвала від 27.03.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Ковбій О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні