Рішення
від 15.04.2019 по справі 138/3547/18
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/3547/18

Провадження № 2/127/554/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2019 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Ан О.В.,

за участю секретаря Волхової М.А.,

відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору Грушанська сільська рада про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору Грушанська сільська рада про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. ОСОБА_2 позовні вимоги обґрунтувала тим, що 14.12.2009 року помер її брат ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,56 га, яка знаходиться на території Грушанської сільської ради. Позивач пропустила встановлений законом строк подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, оскільки тривалий час хворіла та через складні сімейні обставини не мала можливості це зробити. Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_2 просила суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_3, який помер 14.12.2009 року, тривалістю три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 17.12.2018 року позовну заяву ОСОБА_2 передано до Вінницького міського суду Вінницької області у зв'язку з непідсудністю справи Могилів-Подільському міськрайонному суду Вінницької області.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 11.03.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

27.03.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого ОСОБА_1 визнає позовні вимоги та просить суд їх задовольнити. У відзиві ОСОБА_1 вказала, що являється двоюрідною сестрою ОСОБА_2 Такий же ступінь споріднення існував між нею та рідним братом позивача - спадкодавцем ОСОБА_3, який помер 14.12.2009 року. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на дві земельних ділянки площею 2,56 га та 2,49 га розташованих на території Грушанської сільської ради Могилів-Подільського р-н, Вінницької обл. За життя померлий заповіт не склав, тому єдиними його спадкоємцями є позивач та відповідач. Від спадщини після смерті брата позивач не відмовилась, однак через тривалу хворобу та складні життєві обставини не здійснювала дій по прийняттю спадкового майна, тому пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.

Позивач до судового засідання не з'явилась, однак її представник подала до суду клопотання в якому просила розгляд даної справи по суті здійснювати без участі представника позивача, за наявними у справі матеріалами.

Відповідач до судового засідання не з'явилась, однак до суду подала заяву, згідно якої просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, однак до суду подав заяву в якій просив розглянути справу без участі представника Грушанської сільської ради, при цьому підтримавши позовні вимоги.

Судом встановлено, що 14.12.2009 року помер ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме: земельну ділянку площею 2,56 га розташована на території Грушанської сільської ради (на 11, 12-13 а.с.).

ОСОБА_2 являється рідною сестрою ОСОБА_3 та відповідно до ст. 1262 ЦК України є спадкоємцем другої черги за законом (на 19-21 а.с.).

Постановою приватного нотаріуса Станично-Луганського районного нотаріального округу ОСОБА_4 від 09.11.2018 року ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в порядку спадкування після смерті 14.12.2009 року брата ОСОБА_3, у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини (на 23-25 а.с.).

З 2006 року позивачу встановлено третю групу інвалідності та з того часу вона перебуває на диспансерному обліку в лікарні м. Алчевська Луганської області, оскільки має ускладнення та супутні захворювання (ІХС, стенокардія стабільна, кардіосклероз постітфарктний, цукровий діабет), що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК від 15.09.2006 року, пенсійним посвідченням та довідкою лікаря від 08.09.2018 року (на 26-27 а.с.).

15.09.2009 року позивач перенесла операцію: грижосеченіе, пластика поліпропіленовою сіткою, лапароскопіччна холецистектомія та перебувала на стаціонарному лікуванні з 07.09.2009 року по 13.10.2009 року (виписка з історії хвороби на 28 а.с.).

У травні 2010 року позивач перенесла м/х операцію на очах: факоемульсифікація з імплантацією ІОЛ й повторно аналогічну операцію - у липні 2010 році, що підтверджується, виписками з історії хвороби та копією медичної картки амбулаторного хворого (на 29-32 а.с.).

З 03.02.2013 року по 15.02.2013 року ОСОБА_2 знаходилася на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні для хворих з порушенням кровообігу КУ АЦГБ (виписка з історії хвороби на 33 а.с.).

З 11 грудня 2017 ОСОБА_2 взята на облік як внутрішньо переміщена особа, про що свідчить копія довідки № 18669 (на 34 а.с.).

Згідно з частинами першою, другою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Аналіз вищезазначеної норми закону свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

При вирішенні питання про поновлення пропущеного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини слід звернути увагу, що ключовими принципами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд. Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю: без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Тривала хвороба позивача, обмежувала спадкоємця у реалізації своїх спадкових прав. Наявні в матеріалах справи докази у своїй достатності дають змоги дійти висновку, що ОСОБА_2 пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.

За таких підстав, при наданні судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачу буде відновлена справедливість на отримання нею того, на що вона мала право, однак з об'єктивних причин не змогла це право своєчасно та належним чином здійснити.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності приходить до висновку про задоволення позову, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими, факти, викладені в ньому знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи по суті, що підтверджується описаними вище доказами.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягнення 704,80 грн на користь позивача в рахунок відшкодування судових витрат.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 1216, 1262, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 7, 12, 13, 81, 89, 141, 244, 263, 273, 279 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору Грушанська сільська рада про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, який помер 14.12.2009 року, терміном три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 704,80 грн (сімсот чотири гривні) 80 коп. в рахунок відшкодування судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 15.04.2019 року.

Позивач ОСОБА_2, адреса: Луганська обл., м. Алчевськ, вул. Гмирі, 4/66, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач ОСОБА_1, адреса: м. Вінниця, пров. Ясний, 12-а/26, РНОКПП НОМЕР_2.

Третя особа Грушанська сільська рада адреса: Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, с. Грушка, вул. Миру, 76, ЄДРПОУ 04326626.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.04.2019
Оприлюднено18.04.2019
Номер документу81209618
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —138/3547/18

Рішення від 15.04.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 11.03.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 11.02.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 17.12.2018

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Лисенко Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні