Справа №601/2431/18
Провадження № 2/601/149/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2019 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Білосевич Г.С.,
з участю секретаря судового засідання Польової Ж.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кременець цивільну справу № 601/2431/18 за позовом ОСОБА_1 до Катеринівської сільської ради Кременецького району, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай), в порядку спадкування за законом. Позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її дідусь - ОСОБА_2. Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, що складається із: права на земельну частку (пай), розміром 2,95 га без визначення меж цієї частки в натурі, по КСП агрофірми Мир , на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області. ОСОБА_2 за життя мав право на земельну частку (пай), відповідно до Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємством і організаціям від 08.08.1995 року, оскільки постійно працював в колгоспі та був членом колгоспу. Державний акт на право колективної власності на землю КСП агрофірми Мир на території Катеринівської сільської ради Кременецького району видавався та в додатку до вказаного державного акта в списку громадян-членів КСП за НОМЕР_6 перебуває ОСОБА_2. Однак, сертифікат на право на земельну частку (пай) йому не видавався. Після смерті ОСОБА_2, ОСОБА_3 прийняла вищезазначене спадкове майно, однак за життя не оформила своїх спадкових прав. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 померла. 05 січня 1998 року ОСОБА_3 складено заповіт, за яким все належне їй майно вона заповіла позивачу. Позивач зверталася до нотаріальної контори по питанню успадкування зазначеного майна, однак отримала відмову, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно. На підставі викладеного, позивач просить позов задоволити та визнати за нею право на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_3
В судове засідання представник позивача подала заяву в якій просить поданий ним позов задовольнити та справу слухати у їх відсутності.
Представник Катеринівської сільської ради Кременецького району в судове засідання не з явився, однак подав заяву в якій не заперечує проти вказаного позову так як не є розпорядником земель державної власності.
Представник головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області в судове засідання не з явився, хоча про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином.
В надісланому суду поясненні головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області просить відмовити у задоволенні вказаного позову, оскільки право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 не встановлено у передбаченому законом порядку. Сертифікати на право на земельну частку (пай) видано членам КСП агрофірми Мир на підставі розпорядження Кременецької районної державної адміністрації від 28 травня 1996 року № 238 у червні 1996 року, тобто після смерті ОСОБА_2 Позивач не має права на спадкування земельної частки (паю) після смерті ОСОБА_3, оскільки спадкодавець не набула такого права за життя.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
З повідомлення відділу у Кременецькому районні Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області слідує, що видано державний акт на право колективної власності на землю КСП агрофірми Мир на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (ДА серія НОМЕР_4 від 03.09.1995р.). ОСОБА_2 перебував у списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства агрофірми Мир , згідно додатку до державного акта на право колективної власності на землю за НОМЕР_6, однак сертифікат йому не видавався.
Таким чином на момент паювання земель та передачі їх у власність КСП агрофірми Мир , ОСОБА_2 був членом даного КСП. Причина не видачі йому сертифікату на право на земельну частку (пай) невідома.
З повідомлення відділу у Кременецькому районні Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 01.10.2018 року слідує, що розпорядником земель запасу та резерву на території Катеринівської сільської ради є Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2, ОСОБА_2 уклав шлюб із ОСОБА_4, яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_2 .
З довідки № 477 від 14 серпня 2018 року, виданої Катеринівською сільською радою та свідоцтв про право на спадщину за законом від 18.12.1997 року слідує, що спадкоємцем майна ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_3
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3.
Згідно свідоцтва про шлюб, виданого 16 січня 2007 року, ОСОБА_5 16 січня 2007 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 та змінила прізвище на ОСОБА_1 .
05 січня 1998 року ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, за яким все належне їй майно заповіла ОСОБА_5, що стверджується заповітом від 05.01.1998 року, посвідченого секретарем Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.
09.11.2018 року державним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом та рекомендовано звернутися до суду.
У відповідності до ч. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу,товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства,кооперативу,товариства є рівними.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу X "Перехідні положення" ЗК). Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Таким чином, за вказаних обставин суд дійшов висновку, що померлий ОСОБА_2 був включений в список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, що додається до державного акта на право колективної власності на землю КСП агрофірми Мир серії НОМЕР_4 від 03.09.1995 року, однак з невідомих причин не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай).
У відповідності до статтей 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до абз. 3 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні прав на спадщину особа може звертатися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Положеннями статей 15, 16 ЦК, статтею 4 ЦПК, передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
В судовому засіданні встановлено, що спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 є позивач по справі, тому суд вважає, що за ОСОБА_1 слід визнати право на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, а саме: на право на земельну частку (пай), розміром 2,95 в умовних кадастрових гектарах, по КСП агрофірма Мир на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.
Суд вважає, що вимоги позивача щодо надання земельної частки (паю) із земель запасу або резервного фонду не наданих в постійне користування є передчасним, оскільки дане питання виникає при виконанні рішення.
На підставі наведеного, керуючись Указом Президента України від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст.ст. 2, 4, 5, 10-13, 18, 81, 258-259, 263-265 ЦПК України, статтями 15, 16, 328,1216-1218,1223 ЦК України, суд -
вирішив:
Позов задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право на право на земельну частку (пай), розміром 2,95 в умовних кадастрових гектарах, по КСП агрофірма Мир на території Катеринівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, належного ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.04.2019 року.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: с. Катеринівка Кременецького району Тернопільської області, паспорт серія НОМЕР_5.
Відповідач: Катеринівська сільська рада Кременецького району, місцезнаходження: с. Катеринівка Кременецького району Тернопільської області, ЄДРПОУ 04394042.
Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, місцезнаходження: вул. М.Грушевського, 8 м. Тернопіль, ЄДРПОУ 39766192.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2019 |
Оприлюднено | 18.04.2019 |
Номер документу | 81230211 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Білосевич Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні