Справа № 266/693/19
Провадження № 2/266/460/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
17 квітня 2019 року м. Маріуполь
Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Д'яченко Д.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11", Маріупольської міської ради про скасування рішення ОСББ "Лавицького 11" та зобов'язання усунути перешкоди в користуванні стоянкою,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначила, що вона є власником квартири АДРЕСА_1. Так, вказаний будинок відноситься до ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11". Протоколом загальних зборів співвласників від 18.07.2018 року було прийнято рішення обмежити одну із стоянок для транспортних засобів, які належать автоволодільцям ОСББ, шляхом встановлення паркувальних бар'єрів, дозволено встановлення паркувальних бар'єрів співвласникам ОСББ за заявою (за рахунок власника), при обмеженні усіх місць співвласникам обмінятися ключами для вільного доступу до стоянки. Із вказаним рішенням позивач не згодна, оскільки співвласники будинку є рівними при здійсненні своїх прав, зокрема користування прибудинковою територією, а спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Таким чином приймаючи вказане рішення, відповідачем ОСББ "Лавицького 11" були порушені та звужені права співвласників, зокрема права позивача, щодо користування земельною ділянкою (стоянкою), оскільки там було встановлено вісім паркувальних обмежень. Просила суд скасувати рішення ОСББ "Лавицького 11" від 18.07.2018 року та зобов'язати не чинити перешкоди в користуванні стоянкою для транспортних засобів шляхом демонтування паркувальних бар'єрів.
Відповідно до ухвали суду від 08.02.2019 року по справі відкрито провадження за правилами глави 10 ЦПК України, тобто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Позивачу вручена копія ухвалу про відкриття провадження у справі, що підтверджується матеріалами справи.
Судовим повідомленням, відповідачі ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11" та Маріупольська міська рада своєчасно і належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, не використали наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд , враховуючи згоду позивача , відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України , вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення.
Клопотань від учасників процесу про розгляд справи у поряду загального позовного провадження не надходило.
Відзиви від відповідачів до суду не надходили.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( ч.8 ст.178 ЦПК України).
Оскільки, відповідно до вимог ст.279 ЦПК України, справа в порядку спрощеного позовного провадження розглядається без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, то, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює.
Перешкод для розгляду справи немає.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно із ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також, у відповідності до положень статей 55, 124 Конституції України та статті ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 в Приморському районі м. Маріуполя, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за № 23784369 від 08.09.2009 року. (а.с.3)
Відповідно до запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи - 04.07.2016 року зареєстровано ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11", місцезнаходження якого: 87525, м. Маріуполь, вул. Лавицького, буд. 11.
Крім того, судом встановлено та не спростовано сторонами у визначеному порядку, що будинок № 11 по вулиці Лавицького в Приморському районі м. Маріуполя перебуває на балансі ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11".
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" №2866-ІІІ від 29.11.2001 року визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Так, відповідно до статті 4 наведеного Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Основна діяльність об'єднання полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
ОСОБА_3 визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Як слід з протоколу загальних зборів співвласників ОСББ "Лавицького 11" від 18.07.2018 року було прийнято рішення про обмеження однієї із стоянок для транспортних засобів, які належать співвласникам ОСББ (за особистими заявами), встановленням паркувальних бар'єрів, дозволити встановлення паркувальних бар'єрів співвласникам ОСББ за заявою (за власний рахунок), при обмеженні всіх місць однієї із стоянок співвласникам обмінятися ключами для вільного доступу до стоянки. (а.с.4)
Мотивуванням до прийняття вказаного рішення був розгляд заяв співвласників ОСББ "Лавицького 11" на виділення паркувальних місць для особистого автотранспорту ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
З витребуваної судом інформації з Маріупольської міської ради за № 2478/2019 від 10.04.2019 року слід, що земельна ділянка, на якій розташована стоянка будинку № 11 по вулиці Лавицького в Приморському районі м. Маріуполя знаходиться у комунальній власності Маріупольської міської ради та в користування іншим особам не передавалася. (а.с.16)
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Земельного кодексу України порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Аналогічні норми закріплені в ст.ст.369,382 ЦК України.
Тобто, прибудинкова територія будинку № 11 по вул. Лавицького в Приморському районі м. Маріуполя є спільним майном співвласників, при цьому стоянка за вказаною адресою перебуває у комунальній власності Маріупольської міської ради та в користування іншим особам не передавалася.
Статтею 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що співвласники мають право, зокрема, брати участь особисто чи через представника в управлінні багатоквартирним будинком (ст.6 Закону)
Дане право належить кожному зі співвласників багатоквартирного будинку, надається йому з набуттям права власності на квартиру чи нежитлове приміщення у ньому у будь-якій формі (приватна, спільна).
Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників (ч.2 ст.6 цього Закону).
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане, в тому числі: забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому
порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про встановлення обмеження паркувальними бар'єрами однієї із стоянок для транспортних засобів, які належать співвласникам ОСББ "Лавицького 11" (за особистими заявами) голова правління та його члени прийшовши до висновку про реалізацію права лише шістьох співвласників будинку, не забезпечили дотримання інтересів усіх співвласників, а як наслідок порушивши їхні права, в тому числі права та законні інтереси позивача ОСОБА_1, які підлягають судовому захисту та поновленню.
Відповідно до ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що судом встановлено порушення прав позивача лише з боку відповідача ОСББ "Лавицького 11", то саме з них підлягають стягненню судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 768,40 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 81, 200,223, 235, 258, 259, 280-282 ЦПК України, ст.ст. ЦК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11", Маріупольської міської ради про скасування рішення ОСББ "Лавицького 11" та зобов'язання усунути перешкоди в користуванні стоянкою - задовольнити.
Скасувати рішення ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11" від 18 липня 2018 року та зобов'язати ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11", Ідентифікаційний код юридичної особи 40626203 не чинити перешкод у користуванні стоянкою для транспортних засобів будинку № 11 по вул. Лавицького в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, шляхом демонтування паркувальних бар'єрів.
Стягнути з ОСОБА_2 співвласників багатоквартирного будинку "Лавицького 11", Ідентифікаційний код юридичної особи 40626203 на користь ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 768,40 гривень.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
На рішення може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя Д`яченко Д. О.
Суд | Приморський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2019 |
Оприлюднено | 19.04.2019 |
Номер документу | 81240160 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Маріуполя
Д`яченко Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні