Рішення
від 15.04.2019 по справі 587/251/19
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/251/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2019 року Сумський районний суд Сумської області у складі:

головуючого - судді - Черних О.М.

за участю секретаря судового засідання - Скрипка-Соіна О.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_2 (с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області) до ОСОБА_3 (с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області), Степанівської селищної ради Сумського району (юридична адреса: смт. Степанівка, вул. Центральна, 46, Сумського району, Сумської області), третя особа: Сумська районна державна нотаріальна контора (м. Суми, майдан Незалежності, 8), про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання за ним право власності на житловий будинок за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4, який помер 13.11.2004 року.

Свої вимоги мотивує тим, що 13 листопада 2004 року помер її чоловік ОСОБА_4 і після його смерті відкрилась спадщина. Вона, як спадкоємець першої черги за законом звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, проте постановою державного нотаріуса від 17 січня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на зазначений житловий будинок та земельні ділянки, надані: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, площею 0,0400 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0116) та ведення особистого селянського господарства , площею 0,1372 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0118) та 0,4122 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0117), розташовані за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, оскільки неможливо безспірно встановити коло спадкоємців та відсутній оригінал правовстановлюючого документу. У зв'язку з чим вона вимушена звернутись до суду за захистом своїх прав власності на спірне домоволодіння.

В судове засідання позивач не з'явилася, направивши заяву, в якій просила справу слухати у її відсутність, наполягала на задоволенні позовних вимог.

Відповідач ОСОБА_3 до суду також не з'явився, направивши заяву про розгляд справи без його участі, з позовними вимогами погодився.

Представник Степанівської селищної ради Сумського району в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду повідомлений належним чином , надав суду заяву, про те, що справу просить розглядати у його відсутність, проти позову заперечень не має.

Завідувач Сумської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_5 направила до суду заяву, в якій просила розглядати справу у відсутність їх представника.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13 листопада 2004 року помер чоловік позивача ОСОБА_4 (а.с. 25).

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-№ 042217, ОСОБА_4 належала на праві приватної власності земельна ділянка загальною площею 0,5894 га, що розташована в с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, з яких 0,0400 га - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, та 0,5494 га - для ведення особистого підсобного господарства (а.с. 16)

Відповідно до витягу з книги погосподарського обліку встановлено, виданої виконавчим комітетом Степанівської селищної ради сумського району, встановлено, що домогосподарство (номер об'єкта по господарському обліку 264), який розташований в с. Червоний Кут по вул. Супруна, 37, власником значиться ОСОБА_4 (а.с. 24).

Відповідно до технічного паспорту житловий будинок, який розташований за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, має загальну площу 66,9 кв.м., житлову площу 48,4 кв.м., та складається з: літ. А-1 - житловий будинок з прибудовами, літ. Б - кухня, літ. б - прибудова, літ. В - сарай, літ. Д - вбиральня, літ. п/г - погріб, літ. Е - сарай, літ. Ж - сарай, літ. З - гараж , літ. К - навіс, літ. І - колодязь, № 1, 3, 5 - огорожа, загальною вартістю 206453,00 гривень (а.с. 17-21).

Згідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Степанівської селищної ради № 127-02-24 від 16.11.2018 року встановлено, що ОСОБА_4, який помер 13.11.2004 року являвся постійним мешканцем с. Червоний Кут вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області. ОСОБА_4 до смерті і на момент смерті постійно проживав і був зареєстрований разом з дружиною ОСОБА_2 та сином ОСОБА_3 у будинку № 37 за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, Сумського району, Сумської області. Заповіт від імені ОСОБА_4 сільською радою не посвідчувався (а.с. 23).

Позивач звернулася до Сумської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, та в подальшому вона отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Підліснівської сільської ради, але постановою державного нотаріуса від 17 січня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на зазначені земельні ділянки та житловий будинок за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, оскільки відсутності оригінали правовстановлюючих документів. А також на неможливість безспірно встановити коло спадкоємців (а.с. 35).

Згідно абзацу 3 пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК ).

Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов : якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

В силу п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції Української РСР від 31 жовтня 1975 року № 45/5 підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до положень ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Відповідно до роз'яснень, що містяться в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7, про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акту на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акту про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації (ч. 3ст. 116 ЗК ). Визнається правильною практика судів, які задовольняють вимоги спадкоємців, що звернулися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім'я спадкоємця.

Відповідно до Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. Натомість, згідно із статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, яка передана фізичним та юридичним особам шляхом безоплатної передачі із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Отже, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 володів спадковим майном на законних підставах.

А тому, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача, так як рішення суду в такому разі буде підставою для належного оформлення за нею права на дані земельні ділянки та житловий будинок з надвірними будівлями.

На підставі наведеного, керуючись , ст. ст. 10-13, 81, 89, 200, 263, 265, 268 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 (с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області) до ОСОБА_3 (с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області), Степанівської селищної ради Сумського району (юридична адреса: смт. Степанівка, вул. Центральна, 46, Сумського району, Сумської області), третя особа: Сумська районна державна нотаріальна контора (м. Суми, майдан Незалежності, 8), про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок, загальною площею 66,9 кв.м., житловою площею 48,4 кв.м., який складається з: літ. А-1 - житловий будинок з прибудовами, літ. Б - кухня, літ. б - прибудова, літ. В - сарай, літ. Д - вбиральня, літ. п/г - погріб, літ. Е - сарай, літ. Ж - сарай, літ. З - гараж , літ. К - навіс, літ. І - колодязь, № 1, 3, 5 - огорожа, вартістю 206453,00 гривень та земельні ділянки, надані: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, площею 0,0400 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0116) та ведення особистого селянського господарства , площею 0,1372 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0118) та 0,4122 га (кадастровий номер 5924786300:02:001:0117), розташовані за адресою: с. Червоний Кут, вул. Супруна, 37, Сумського району, Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 13 листопада 2004 року.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М.Черних

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення15.04.2019
Оприлюднено19.04.2019
Номер документу81252140
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —587/251/19

Рішення від 15.04.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Ухвала від 26.03.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Ухвала від 12.02.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні