ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2019м. ДніпроСправа № 904/789/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєв Е.М. за участю секретаря судового засідання Найдьонова Є.О.
за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Механіка-ЖБК" (49000, м. Дніпро, вул. Курсантська, буд. 1ж)
про зобов'язання надати безперешкодний доступ до всіх електроустановок для здійснення їх відключення та опломбування
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №831 від 21.05.2018, адвокат
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №б/н від 26.02.2019 про зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Механіка-ЖБК" надати безперешкодний доступ до всіх електроустановок, на які здійснюється електропостачання у відповідності до договору про постачання електричної енергії №008010 від 26.03.2007 для здійснення їх відключення та опломбування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що умовами договору передбачено, що енергопостачальник має право на обмеження або припинення постачання електричної енергії споживачу, однак, відповідачем було відмовлено у допуску на свою територію представників Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", про що останнім були складені відповідні акти.
Ухвалою суду від 04.03.2019 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 5 днів з дня вручення ухвали суду про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, а саме надати до суду докази сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі 1 921,00 грн.
Позивачем 07.03.2019 до суду надані докази сплати судового збору у сумі 1 921,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.03.2019 відкрито провадження у справі №904/789/19 та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 02.04.2019.
У судовому засіданні 02.04.2019 розгляд справи відкладався до 15.04.2019.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення по справі, відповів на поставлені питання.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзиву та витребування судом документи не надав, про час слухання справи повідомлявся належним чином. Ухвали суду надсилалися за місцезнаходженням відповідача згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 27.02.2019. Однак, кореспонденція надіслана господарським судом була повернута відділення поштового зв'язку "Укрпошта" з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце судового слухання, але відповідач не скористався своїм правом на участь свого представника у судовому засіданні.
Статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, передбачені наслідки неявки в судове засідання учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, а також повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справи за відсутності такого учасника.
З урахуванням вищевикладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки за вказаних вище підстав, він вважається повідомленим про час та місце судового розгляду справи належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 15.04.2019 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", правонаступником якого є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", (далі - позивач, постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальність "Механіка-ЖБК" (далі - відповідач, споживач) 26.03.2007 укладено договір про постачання електричної енергії №160/8-10 (номер договору було змінено на №008010) (далі - договір) відповідно до п. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1680 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка (точки) продажу електричної енергії, визначається (визначаються) за додатком "Загальна схема електропостачання", який є невід'ємною частиною даного договору.
Згідно з до п.2.1. договору під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язується керуватися чинним законодавством України та правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Пунктами 2.2., 2.2.2. договору передбачено, що постачальник зобов'язується постачати споживачу електроенергію як різновид товару:
- в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору за додатком "Обсяги постачання електричної енергії споживачу субспоживачам";
- забезпечити отримання споживачем електричної енергії в межах дозволеної потужності 320 кВт.
Відповідно до п.п. 2.3., 2.3.3 договору споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку "Порядок розрахунків" та додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
Забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачання за пред'явленням службового посвідчення до електричних мереж, засобів (систем) обліків електроенергії, вимірюванням потужності та контролю показників якості електроенергії (п. 2.3.5 договору).
Згідно з п.3.1.1. договору постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим договором.
Постачальник має право обмежувати або припиняти постачання електричної енергії споживачу згідно з умовами розділу 6 цього договору відповідно до порядку, передбаченого ПКЕЕ (п. 3.1.2 договору).
Відповідно до п.4.4. договору у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застрочування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду, тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.
Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта.
У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох повноважних представників сторони договору, що складала акт.
Згідно з підпунктом 4 п.6.1.4. договору передбачено, що постачальник обмежує або припиняє електропостачання з повідомленням споживача не пізніше ніж за три робочих дні у разі несплати рахунків, виставлених відповідно до умов договору, та договорів укладених між сторонами договору, наявність яких передбачена ПКЕЕ.
Відповідно до п. 9.8. договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007.
Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.п. 9.8.1 договору).
На виконання умов договору позивачем було поставлено електричну енергію, кількість використаної відповідачем електричної енергії підтверджується актами про використану електричну енергію, які місяться в матеріалах справи (а.с. 23-28), проте відповідачем зобов'язання не виконано внаслідок чого утворилась заборгованість:
- за період з січня 2011 року - серпень 2018 року по активній електроенергії на суму 1 484 619,32 грн.;
- за період з січня 2010 року - серпень 2012 року по реактивній електроенергії на суму 26 192,18 грн.;
- за період з листопада 2011 року - серпень 2018 року з перевищенням договірних величин споживання у сумі 173 267,24 грн.
Однак, відповідачем не було виконано умови договору щодо своєчасної та повної оплати за спожиту електричну енергію, у зв'язку з чим утворилася заборгованість у сумі 1 684 078,74 грн.
Відповідно до підпунктів 1, 4 п. 5.1.1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що оператор має право:
2) на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
3) проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;
4) на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
З урахуванням наявної заборгованості по сплаті за отриману електричну енергію Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" було надано особисто керівнику відповідача попередження про припинення постачання електричної енергії №61-281/1111138320/2018 від 05.09.2018 яким було повідомлено останнього про припинення постачання електроенергії 02.10.2018.
Представники Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" 02.10.2018 прибули за місцем знаходження електроустановок споживача за адресою по проспекту Б. Хмельницького, 144 та склали Акт про не допуск представників позивача до електроустановок для контролю виконання споживачем відключення та обмеження споживання електроенергії та для опломбування відключеного обладнання згідно з попередженням №61-281/1111138320/2018 від 05.09.2018.
Крім того, аналогічні Акти про не допуск були складені 04.10.2018, 09.10.2018, 23.10.2018, 01.11.2018 та 06.11.2018 (а.с. 29-50).
У вказаних вище актах зазначено, що не надання доступу до електроустановок пов'язано з відсутністю керівництва підприємства відповідача, від підпису акту про не допуск представник відповідача відмовився, що зафіксовано трьома представниками позивача.
Враховуючи ігнорування відповідача умов договору та чинного законодавства України щодо допуску уповноважених представників позивача до електроустановок, останній був змушений звернутися до суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача надати безперешкодний доступ до електроустановок для здійснення їх відключення та опломбування.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.
Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Стаття 526 Цивільного кодексу України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Умовами Правил роздрібного ринку електричної енергії та договору передбачено обов'язок споживача забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до електричних мереж, засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії (п.2.3.5. договору) та право постачальника електроенергії припинити електропостачання.
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач доказів оплати виниклої заборгованості за спожиту активну електроенергії за період з січня 2011 року - серпень 2018 року на суму 1 484 619,32 грн., нараховану реактивну електроенергію за період з січня 2010 року - серпень 2012 року на суму 26 192,18 грн. та за перевищення договірних величин споживання за період з листопада 2011 року - серпень 2018 року у сумі 173 267,24 грн. не надав, як і не спростував доводи позивача, та залучені до матеріалів справи докази про не допуск повноважних представників енергопостачальника до електроустановок на спірному об'єкті.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи, положень чинного законодавства, суд вбачає підстави задовольнити позовні вимоги.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 921,00 грн. покладаються на відповідача, оскільки позов задоволено.
Керуючись статями 73, 74, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Механіка-ЖБК" (49000, м. Дніпро, вул. Курсантська, буд.1-Ж, код ЄДРПОУ 34733597) надати безперешкодний доступ Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 23359034) до електроустановок, на які здійснюється електропостачання у відповідності до договору про постачання електричної енергії №008010 від 26.03.2007 для здійснення їх відключення та опломбування.
Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "Механіка-ЖБК" (49000, м. Дніпро, вул. Курсантська, буд.1-Ж, код ЄДРПОУ 34733597) на користь Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, Запорізьке шосе, 22, код ЄДРПОУ 23359034) 1 921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 18.04.2019.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2019 |
Оприлюднено | 19.04.2019 |
Номер документу | 81264820 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні