Справа № 318/230/19 Номер провадження №2/318/215/2019
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2019 р. м. Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: судді Васильченка В.В.; при секретарі Крук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Кам'янсько-Дніпровського міського комунального підприємства Карат Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги ,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов позов Кам'янсько-Дніпровського міського комунального підприємства Карат Кам'янсько-Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в якому зазначено, що відповідач зареєстрована за адресою - м. Кам'янка-Дніпровська, вул.. Гоголя, буд. 20, к. 4, протягом періоду з 01.01.2016 р. по 01.01.2019 р. споживав житлово-комунальні послуги, що надавались позивачем, зокрема: утримання будинку та прибудинкової території. В результаті систематичної несплати послуг станом на 01.01.2019 р. утворилась заборгованість у сумі 6531,747 грн. Письмового договору про надання житлово-комунальних послуг між сторонами у справі не існувало, однак, такі послуги фактично отримані відповідачем. Представник позивача просив стягнути з відповідача на користь КДМКП Карат заборгованість у сумі 6531,74 грн., 1921 грн. судового збору.
Ухвалою суду від 13.02.2019 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням сторін.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлялась своєчасно у належній формі, про що свідчать повернуті на адресу суду поштові відправлення з відміткою за закінченням терміну зберігання .
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Судом установлено, що згідно копій виписок з особового рахунку № 545, за адресою - АДРЕСА_1 у період часу з 01.01.2016 р. по 01.01.2019 р. утворилась заборгованість у сумі 6531,74 грн. (а.с. 7, 8).
Кам'янсько-Дніпровське МКП Карат звертався до ОСОБА_3 з претензіями-попередження № 04/18 від 21.02.2018 р., № 59/18 від 23.10.2018 р. щодо сплати заборгованості за житлово-комунальні послуги (а.с. 5, 6).
Відповідно до ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону передбачено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Права та обов'язки виконавців комунальних послуг та управителів визначені ст. 8 Закону.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником послуг (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як зазначено вище, заборгована відповідачем сума за надані послуги становить 6531,74 грн.
Утриманням будинків і прибудинкових територій є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством України.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між виробниками і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначено у Законі України Про житлово-комунальні послуги .
Згідно зі ст. 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги одним з видів функціонального призначення житлово-комунальних послуг є: послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
У відповідності до ст. 5 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги , учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України Про житлово-комунальні житлово-комунальні послуги управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
За приписом ст. 162 ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими у встановленому порядку тарифами. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Так ст. 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Оскільки ОСОБА_1 своєчасно не сплачувала кошти за послуги, надані Кам'янсько-Дніпровське МКП Карат , то в неї утворилася заборгованість.
Докази звернення відповідача в установленому законодавством порядку з претензіями щодо надання неякісних житлово-комунальних послуг у матеріалах справи відсутні.
Так судом з'ясовано, що згідно із розрахунками наданими позивачем, сума заборгованості складає 6531,74 грн.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідачем ОСОБА_1 всупереч положенню ч. 1 ст. 81 ЦПК України не надано належних та допустимих доказів своєчасної та у повному обсязі сплати наданих житлово-комунальних послуг та відсутності заборгованості перед позивачем по оплаті цих послуг.
Тому враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим факт порушення прав позивача, а тому позовні вимоги Кам'янсько-Дніпровського МКП Карат є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума понесених останнім судових витрат у розмірі 1921 грн.
Керуючись ст. 12, 81, 133, 258, 259, 264, 268, 265, 280, 354 ЦПК України, ст. 509, 525, 526, 610, 625 ЦК України та Законом України Про житлово-комунальні послуги , суд
ВИРІШИВ:
Цивільний позов Кам'янсько-Дніпровського міського комунального підприємства Карат Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Кам'янсько-Дніпровського міського комунального підприємства Карат Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області заборгованість у сумі 6 531 (шість тисяч п'ятсот тридцять одна) грн. 74 коп., судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - Кам'янсько-Дніпровське міське комунальне підприємство Карат Кам'янсько-Дніпровської міської ради Запорізької області, юридична адреса: 71304, Запорізька область, м. Кам'янка-Дніпровська, вул. Щаслива, 91, код 32396254.
Відповідач - ОСОБА_1, адреса реєстрації: 71304, АДРЕСА_2, НОМЕР_1 виданий Кам'янсько-Дніпровським РВ УМВС України у Запорізькій області 19.06.2001 р.
Суддя В.В. Васильченко
Суд | Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2019 |
Оприлюднено | 21.04.2019 |
Номер документу | 81300356 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Цивільне
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області
Васильченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні