Справа № 529/297/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Скрипник Р. А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області , треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_3, про визнання права власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачу, в порядку спадкування, на праві спільної часткової власності, належить 1/3 частина земельної ділянки загальною площею 5,0344 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - Орданівська сільська рада/, кадастровий номер НОМЕР_4.
Треті особи, на даний час виділили належні їм частини спірної землі та припинили на неї право спільної часткової власності, тому позивач звернувся до суду з позовом до суду про визнання права власності на 1/3 частину земельної ділянки.
В подальшому, 11.04.2019 року позивачем надано до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до яких позивач просить суд виділити йому в натурі належну 1/3 земельної ділянки, припинивши на неї право спільної часткової власності та визнати за ним право власності на земельну ділянку.
В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, однак на адресу суду подав заяву про підтримання позовних вимог та просив суд, розгляд справи по суті провести у його відсутність в підготовчому судовому засіданні з огляду на визнання відповідачем позову.
Орданівська сільська рада Диканського району Полтавської області, в якості відповідача, надіслала до суду клопотання про визнання позову та про проведення розгляду справи у відсутність представника вказаної сільської ради.
Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче засідання не з'явилися, однак до суду надіслали заяви про визнання позову та розгляд справи у їх відсутність.
Враховуючи те, що позивач позов підтримав, а відповідачем було подано заяву, у якій він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, при цьому заперечень щодо задоволення позову не мають, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
19.11.2002 року Диканською державною нотаріальною конторою, позивачу та третім особам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 видано Свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану вище спадкову земельну ділянку, частки у якій рівні частини, тобто по 1/3 частині кожному.
На підставі вказаного Свідоцтва, вони у встановленому законом порядку зареєстрували своє право спільної часткової власності на успадковану ним частину земельної ділянки, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованих 11.12.2018 року, 12.12.2018 року, 19.12.2018 року.
Згідно положень ч. 1 ст. 88 Земельного кодексу України, 1. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. В той же час, ч. 3, 4 цього Кодексу учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.
Згідно з ч. 1 ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Як роз'яснено в п.п. е, п.18 постанови Пленуму ВСУ "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ " у випадках, передбачених статтями 86 - 89 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває в спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, у разі недосягнення згоди - за рішенням суду, а при перебуванні ділянки в спільній сумісній власності (у подружжя, членів фермерського господарства, якщо інше не передбачалось угодою між ними, співвласників жилого будинку) - за договором або законом. Учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки зі складу земельної ділянки (у тому числі й разом з іншими учасниками, які цього вимагають) або виплати рештою учасників грошової компенсації за цю частку при неможливості її виділення та отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру його частки. Учаснику спільної сумісної власності зазначене право належить за умови попереднього визначення розміру рівних земельних часток, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом. Набута юридичною особою земельна ділянка не є спільною власністю її засновників, учасників або членів і не може розподілятися між ними як співвласниками.
08.02.2019 року рішенням Диканського районного суду Полтавської області, яке 18.03.2019 року набрало законної сили, третім особам по справі виділено по 1/3 частині земельної ділянки, що становить по 1,6781 га та припинено їхнє право спільної часткової власності.
Як вбачається з Схеми поділу земельної ділянки, розташованої на території Орданівської сільської ради, з кадастровим номером НОМЕР_4, що реальний виділ можливий, шляхом реального поділу її на три окремі земельні ділянки розміром, який відповідає часткам позивача та третіх осіб.
Зокрема, можливий виділ в натурі 1/3 частини, належної позивачеві ОСОБА_1, позначеної вказаній схемі зеленим кольором за №2 з площею 1,6781 га із загальної площі 5,0344 га.
Судом встановлено, що спільна часткова власність на спірну земельну ділянку припинена, тому припинила своє існування як об'єкт нерухомого майна в результаті поділу, за вказаних обставин, позивач позбавлений повноцінно користуватись належною йому часткою, йому було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо виділу земельної ділянки та в подальшому на підставі такого був присвоєний кадастровий номер.
Так, належна позивачеві ОСОБА_1 1/3 частина земельної ділянки становить площу 1,6781 га, якій присвоєний кадастровий номер НОМЕР_5
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Ч. 1 ст. 320 ЦК України зазначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
В той же час, відповідно до ч. 3 ст. 364 ЦК України, у разі виділу співласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Дослідивши докази по справі, як кожен окремо так їх в сукупності, враховуючи вище викладені обставини, а також те, що на даний момент, що право спільної часткової власності, як таке, на вказану земельну ділянку припинено, через виділ в натурі двом співвласникам їхніх часток, що в свою чергу позбавляє позивача, як третього співвласника цієї землі повноцінно володіти та розпоряджатися нею, що прямо передбачено законом, суд приходить до висновку про задоволення уточнених позовних вимог з виділенням позивачеві в натурі 1/3 частини спірної земельної ділянки згідно варіанту поділу позначених на схемі зеленим кольором, яка має площу по 1,6781 га, а також визнати за ним право власності на земельну ділянку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 316, ст. 321, ст. 364, ЦК України, ст. 88, ЗК України, п.18 постанови Пленуму ВСУ "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області, АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ 21045933, треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог ОСОБА_2, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_3, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, про виділення земельної ділянки в натурі та визнання права власності на земельну ділянку, задоволити.
Виділити в натурі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 1/3 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що становить площу 1,6781 га, кадастровий номер НОМЕР_5, позначену зеленим кольором на Схемі поділу земельної ділянки, із загальної площі земельної ділянки 5,0344 га, кадастровий номер кадастровий номер НОМЕР_4, яка розташована на території Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області, належну йому на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 19 листопада 2002 року Диканською державною нотаріально конторою, припинивши право спільної часткової власності.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власн
ості на земельну ділянку площею 1,6781 га, кадастровий номер НОМЕР_5, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Орданівської сільської ради Диканського району Полтавської області.
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2019 |
Оприлюднено | 22.04.2019 |
Номер документу | 81300598 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні