Рішення
від 22.04.2019 по справі 905/395/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22.04.2019р. Справа №905/395/19

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Прилуки

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Далайнсервіс", смт.Донське Волноваського району Донецької області

про стягнення штрафу в сумі 3888,00 грн.

Суддя Левшина Г.В.

при секретарі судового засідання Хохуля М.С.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

В засіданні суду брали участь:

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", м.Київ в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Прилуки, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Далайнсервіс", смт.Донське Волноваського району Донецької області, про стягнення штрафу в сумі 3888,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору купівлі-продажу №100-МТР від 07.03.2018р. в частині повного та своєчасного постачання товару.

Ухвалою від 27.02.2019р. у справі №905/395/19 позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Прилуки залишено без руху, надано Публічному акціонерному товариству "Укрнафта", м.Київ в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Прилуки строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надання доказів відправлення позовної заяви та додатків до неї на належну адресу відповідача.

11.03.2019р. на адресу господарського суду Донецької області надійшло клопотання позивача №01/01/11/06/03/01-02/1/214 від 05.03.2019р. про долучення до матеріалів справи доказів на підтвердження направлення позовної заяви з додатками на юридичну адресу відповідача, а саме опису вкладення в цінний лист та квитанції про відправку кореспонденції.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.03.2019р. відкрите провадження у справі №905/395/19, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 01.04.2019р. об 11.40 год.

20.03.2019р. від позивача до канцелярії суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

В судове засідання 01.04.2019р. представники сторін не з'явились.

Ухвалою від 01.04.2019р. відкладено судове засідання на 22.04.2019р.

Відповідач у судові засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Згідно позовної заяви та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Далайнсервіс" зареєстровано за адресою: 85772, смт.Донське Волноваського району Донецької області, вул.Заводська, 26/24, за якою і здійснювалось направлення поштової кореспонденції судом (повідомлення про вручення поштових відправлень від 05.03.2019р., 29.03.2019р.).

Отже, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

Враховуючи достатність зібраних по справі доказів, згідно ст.165 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору.

За приписом ст.265 Господарського кодексу України договір, в якому одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму, є договором поставки.

07.03.2018р. між сторонами був підписаний договір купівлі-продажу №100-МРТ, за умовами якого відповідач (продавець) взяв на себе зобов'язання передати продукцію у власність покупця, а покупець (позивач) зобов'язався прийняти та сплатити за нього відповідну грошову суму.

За умовами розділу 3 договору ціна товару встановлюється в національній валюті та вказується у відповідних додатках до договору. Загальна вартість товару за договором складається із сукупної вартості товару згідно з додатками.

Оплата вартості товару здійснюється після отримання покупцем примірника належним чином підписаного договору в такому порядку: покупець проводить 100% після по факту поставки протягом 15 робочих днів (п.3.2 договору).

За змістом розділу 5 договору №100-МТР- від 07.03.2018р. продавець зобов'язаний передати покупцю товар у строк та на умовах, визначених договором та відповідними додатками до нього.

Згідно вимог п.5.4 договору продавець зобов'язаний не менше ніж за 3 робочих дні до запланованої дати відвантаження товару у відповідній письмовій формі попередити покупця про точну дату постачання товару до місця призначення, якщо інше не вказано в додатку до договору. Повідомлення за підписом уповноваженої особи продавця в сканованому вигляді направляється на електронну адресу покупця.

Відповідно до п.11.1 договору останній набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до повного його виконання взаємних зобов'язань сторонами.

Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 662 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок продавця передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

При цьому, згідно із ст.663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу.

Як встановлено, сторонами підписано додаток №1 до договору, згідно якого узгоджено найменування товару, його кількість та вартість, терміни виготовлення, умови поставки та оплати. Зокрема, постачанню відповідачем позивачу підлягав вал привідний (зовнішній шрус) 43460-09Y61 у кількості 4 од. на суму 38880,00 грн. Умови поставки та оплати наступні:

- 100% післяплата по факту поставки протягом 15 робочих днів;

- постачанню відповідачем позивачу підлягав товар на суму 38880,00 грн.;

- умови поставки: DDP склад замовника, протягом 30 календарних днів з моменту підписання договору.

Таким чином, відповідач повинен був здійснити поставку товару у строк до 06.04.2018р. включно.

Відповідно до п.5.3 договору датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення без зауважень по кількості, комплектності та якості, якщо інше не встановлено додатками до договору та/або додатковими угодами. Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та/або відповідним актом приймання-передачі товару. Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання сторонами без зауважень видатковою накладною та/або акту приймання-передачі товару.

Доказів постачання товару за договором на суму 38880,00 грн. матеріали справи не містять.

Таким чином, за висновками суду, свої зобов'язання щодо своєчасної та повної поставки позивачу товару всупереч ст.ст.526, 662, 663 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України відповідач належним чином не виконав.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.2 ст.549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Згідно п.6.9 договору №100-МТР від 27.02.2019р. за порушення строку постачання товару, у тому числі викликане виявленням нестачі товару або постачанням товару, що не відповідає якості та комплектності, що обумовило необхідність заміни або додаткового постачання товару, продавець сплачує покупцю штраф у розмірі 10% від договірної ціни.

На підставі вищевикладеного пункту договору позивачем пред'явлено до стягнення з відповідача штраф у розмірі 10% від загальної вартості товару за договором - в сумі 3888,00 грн.

За висновками суду, розрахунок штрафник санкцій арифметично вірним, таким, що відповідає законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, викладені позивачем обставини не спростував.

За таких обставин, враховуючи, що позов доведений позивачем та обґрунтований матеріалами справи, виходячи з того, що відповідач відзиву на позовну заяву не надав, позовні вимоги про стягнення штрафних санкцій в сумі 3888,00 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.13, 74, 76, 120, 165, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", м.Прилуки до Товариства з обмеженою відповідальністю "Далайнсервіс", смт.Донське Волноваського району Донецької області про стягнення штрафу в сумі 3888,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Далайнсервіс" (85772, смт.Донське Волноваського району Донецької області, вул.Заводська, 26/24, ЄДРПОУ 41306334) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м.Київ, пров.Несторівський, 3-5, ЄДРПОУ 00135390) в особі структурного підрозділу Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укрнафта" (17500, м.Прилуки, вул.Вокзальна, 1, ЄДРПОУ 00136573) штраф в сумі 3888,00грн., судовий збір в сумі 1921,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 22.04.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 22.04.2019р.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Суддя Г.В. Левшина

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.04.2019
Оприлюднено22.04.2019
Номер документу81302972
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/395/19

Ухвала від 20.05.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 01.04.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 12.03.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 27.02.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні