Рішення
від 18.04.2019 по справі 912/784/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 рокуСправа № 912/784/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Макаренко Т.В., за участю секретаря судових засідань Кравченко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу № 912/784/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Блекаут", 18031, м. Черкаси, бул. Шевченка, 100

до відповідача Фізичної особи-підприємця Таборовець О.С., АДРЕСА_2

про стягнення 78 361,95 грн

за участю представників:

від позивача - адвокат Драченко В.В., договір про надання правової допомоги № 85-02 від 18.02.2019р., ордер серії ЧК № 115232 від 18.03.2019р., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії НОМЕР_2 від 02.04.2018р.;

від відповідача - участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Блекаут" до Фізична особа-підприємець Таборовець О.С. про стягнення з останнього на користь позивача заборгованості у розмірі 78 361,95 грн, з них 66 000,00 грн основного боргу, 11 700,00 грн неустойки, 473,00 грн інфляційних втрат та 188,95 грн три проценти річних за користування грошовими коштами, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про порушення відповідачем умов договору купівлі продажу обладнання для гри на більярді від 25.10.2018 в частині здійснення оплати за переданий товар.

Ухвалою від 25.03.19 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 912/784/19, постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 10:00 год 18.04.19.

У судовому засіданні 18.04.19 приймав участь представник позивача, який підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач правом на участь свого представника у засіданні суду не скористався, відзиву на позов у встановлений судом строк не подав. В той же час, відповідач є таким, що належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання в даній справі, що підтверджується відповідним рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалу про відкриття провадження у справі від 25.03.19 отримано відповідачем 27.03.19 за юридичною адресою. Таким чином, 15-денний строк для подання відзиву на позов, встановлений відповідачеві в ухвалі про відкриття провадження станом на момент судового засідання є таким, що сплив. Клопотання про продовження строку на подання відзиву на позов відповідачем не подано.

Зважаючи на належне повідомлення відповідача про час та місце проведення судового розгляду, відсутність підстав для відкладення розгляду справи та наявність у матеріалах справи доказів необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до правил ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд також враховує приписи ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази надані до суду, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.10.18 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Блекаут" (далі - Продавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Таборовець Олексієм Сергійовичем (далі - Покупець, відповідач) укладено договір купівлі-продажу товару з розстрочкою платежу (далі - Договір), за умовами якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю товар згідно додатка до договору (далі - Товар) після сплати покупцем ціни договору, а покупець зобов'язується сплатити ціну відповідно до умов цього Договору та прийняти товар.

Пунктом 2 Договору визначено, що договірна ціна (вартість) Товару за цим договором складає 117 000,00 грн.

Відповідно до п. 3 Договору оплата вартості Товару оплата вартості товару здійснюється спочатку в сумі 51 000,00 грн., решту покупцем протягом 6 місяців з моменту укладення цього Договору рівними щомісячними платежами по 11 000 грн. Покупець самостійно щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця перераховує щомісячний платіж в повному обсязі на рахунок продавця або сплачує готівкою до каси продавця відповідно до чинного законодавства.

Згідно з пунктами 7 та 8 Договору передача товару здійснюється Продавцем покупцю в триденний термін після сплати повної вартості придбаного майна. Передача майна у власність продавцем і прийняття його покупцем засвідчується актом приймання-передачі, який підписується сторонами цього Договору або їх уповноваженими представниками.

Пунктом 15 Договору визначено, що він набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.

Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками.

На виконання умов договору 25.10.18 Продавцем передано Покупцеві товар на загальну суму 117 000,00 грн., що підтверджується Актом приймання-передачі майна, який є Додатком № 1 до Договору купівлі-продажу товару та підписаний представниками обох сторін і скріплений печатками останніх.

Відповідачем, за твердженням позивача, оплачено поставлений товар частково в сумі 51 000,00 грн. на картковий рахунок директора Позивача ОСОБА_5.

Таким чином, за відповідачем рахується заборгованість у сумі 66 000,00 грн. Господарський суд враховує, що 19.02.19 позивачем направлялось на адресу відповідача повідомлення про розірвання договору купівлі-продажу товару з розстрочкою платежу від 25.10.18. Вказане повідомлення кореспондується з п. 10 укладеного між сторонами Договору, відповідно до якого у випадку прострочення сплати чергового щомісячного платежу або його частини більше 3 днів підряд Продавець має право розірвати договір в односторонньому порядку, шляхом відмови від нього. Договір вважається розірваним, а зобов'язання сторін припиненими, з ініціативи продавця через 5 днів з моменту відправлення повідомлення про це покупцю на адресу, зазначену в договорі. Покупець вважається належним чином повідомленим Продавцем про розірвання договору та з усіх інших питань, що стосуються умов цього Договору, в разі направлення відповідного повідомлення покупцю за допомогою поштового або телеграфного зв'язку на адресу Покупця, зазначену в договорі, як місце проживання (реєстрації) Покупця. В цьому випадку, Покупцю не повертаються кошти, що були сплачені ним за зобов'язаннями до моменту розірвання цього Договору. У випадку розірвання цього Договору з причин, передбачених цим пунктом, Покупець сплачує на рахунок Продавця неустойку в розмірі 10% від ціни продажу Товару.

Таке повідомлення направлено на адресу відповідача, зазначену у договорі, 20.02.19.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідач відповіді на звернення не надав, заборгованість не оплатив, у зв'язку з чим позивач був змушений звернутися до господарського суду за захистом своїх порушених прав.

При розгляді спору господарський суд виходить з наступного.

За змістом статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу. Відповідно, до правовідносин, що виникли між сторонами на підставі даного договору, слід застосовувати положення законодавства, що регулюють правовідносини купівлі-продажу.

Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.

Так, у відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Матеріалами справи підтверджується передача відповідачеві товару на загальну суму 117 000,00 грн. Вказана сума оплачена відповідачем частково загалом у розмірі 51 000,00 грн.

Враховуючи умови Договору, зокрема п. 3, та загальні норми цивільного законодавства, строк оплати за поставлений товар є таким, що настав, оскільки, відповідач мав сплатити 11 000,00 грн. до 20.11.18, 11 000,00 грн. до 20.12.18, 11 000,00 грн. до 20.01.19, 11 000,00 грн. до 20.02.19, 11 000,00 грн. до 20.03.19, 11 000,00 грн. до 20.04.19. В той же час, оскільки укладений між сторонами Договір є розірваним в односторонньому порядку, строк виконання відповідачем свого зобов'язання щодо оплати поставленого товару у повному обсязі є таким, що настав.

Таким чином матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність за останнім заборгованості у сумі 66 000,00 грн.

Доказів перерахування цієї суми на користь ТОВ "Блекаут" відповідачем господарському суду не подано. Також відповідачем не заперечується факт отримання товару, його кількість та якість, розмір заборгованості останнім не спростований.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що позивачем правомірно заявлено до стягнення 66 000,00 грн. основного боргу, відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Позивач просить стягнути з відповідача 11 700,00 грн. неустойки. Вказане кореспондується із п. 10 Договору, яким передбачено, що у випадку розірвання цього Договору з причин, передбачених цим пунктом, Покупець сплачує на рахунок Продавця неустойку в розмірі 10% від ціни продажу Товару.

Вказана вимога є обґрунтованою, заявлена до стягнення сума розрахована правильно, відтак, позовні вимоги в частині стягнення 11 700,00 грн. неустойки є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем заявлено до стягнення 473,00 грн. інфляційних втрат за загальний період з грудня 2018 по лютий 2019 року та три проценти річних у сумі 188,95 грн. за загальний період з 21.11.18 по 26.02.19.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.

Господарським судом перевірено поданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, встановлено, що він є математично правильним, період нарахування є правомірним, а отже позовні вимоги в частині стягнення пені та 3% річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Господарський суд враховує, що позивачем у позовній заяві заявлено до відшкодування 4 000,00 грн. витрат на правову допомогу.

Положеннями статті 221 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати, встановивши позивачу строк для подання доказів щодо розміру понесених витрат.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 221, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Таборовець О.С. (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Блекаут" (18031, м. Черкаси, бул. Шевченка, 100, ідентифікаційний код 41894304) заборгованість в сумі 78 361,95 грн., з них 66 000,00 грн. основного боргу, 11 700,00 грн. - неустойка, 473,00 грн. втрати від інфляції, 188, 95 грн. - три проценти річних за користування грошовими коштами, а також судовий збір в сумі 1 921,00 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили .

Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 26.04.2019р. о 09:00 год, яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Кіровоградської області за адресою: 25022, м. Кропивницький, вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, в залі суд. засідань №325, про що повідомити учасників процесу.

Встановити позивачу строк для подання доказів щодо розміру понесених витрат - до 24.04.2019р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення вручити або надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Блекаут" (18031, м. Черкаси, бул. Шевченка, 100, адреса для листування 18002, м. Черкаси, абонентська скринька № 508) та Фізичній особі-підприємцю Таборовець О.С. (АДРЕСА_2).

Повне рішення складено 22.04.19.

Суддя Т. В. Макаренко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про веб-адресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.04.2019
Оприлюднено22.04.2019
Номер документу81303347
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/784/19

Ухвала від 26.04.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Рішення від 18.04.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні