Рішення
від 16.04.2019 по справі 917/296/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2019 Справа № 917/296/19

за позовною заявою Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, 36007, м. Полтава, вул. М.Бірюзова, 53, ідентифікаційний код: 08804689

до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНА-ДАЛЕКІ ОСТРОВИ", 36008, Полтавська обл., місто Полтава, ПРОВУЛОК КУСТАРНИЙ, будинок 5 ідентифікаційний код: 34549027

про стягнення 7 327,61 грн.

Суддя Киричук О.А.

Секретар судового засідання Тимофієнко О.П.

за участю представників:

від позивача: Полтавська Ю.В.

від відповідача: не з'явився

Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулось до суду з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНА-ДАЛЕКІ ОСТРОВИ" про стягнення заборгованості за Договором № 4 на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об'єктів та окремих територій від 15.01.2009р. у розмірі 7327.61 грн., з яких: заборгованість за зобов'язаннями: 2672.00 грн., 3% річних: 593.65 грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань: 2,64 грн., втрати від інфляції: 4059,32 грн.

Позивач в обґрунтування позову вказує, що відповідач не виконав належним чином свої договірні зобов'язання, внаслідок чого утворилась заборгованість.

Ухвалою від 25.02.2019 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні, призначити справу для розгляду по суті у судовому засіданні на 19.03.19, викликати учасників справи у судове засідання, зобов'язати відповідача надати докази сплати заборгованості за Договором № 4 на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об'єктів та окремих територій від 15.01.2009р., запропонував відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.

Ухвалою від 19.03.2019 суд відклав розгляд справи на 16.04.19, викликав учасників справи в судове засідання.

Ухвали суду надсилалися учасникам справи рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці відповідної ухвали.

Позивач отримав ухвали, що підтверджується підписами про вручення на повідомленнях про вручення поштового відправлення.

Відповідач, за висновками суду, також вважається належним чином повідомленим про розгляд справи судом, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як зазначалося вище, ухвали суду надсилалися учасникам справи, в тому числі відповідачу за адресою, що зазначена позивачем в позові, яка відповідає даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці відповідної ухвали.

Однак, конверти з ухвалами по справі були повернуті до суду відділеннями поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення копії судового рішення за адресою місцезнаходження відповідач вважається днем вручення відповідачам ухвал суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

09.04.19 від позивача надійшли пояснення по справі (вх. № 3628).

Відповідач відзив на позов не надав.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову за обґрунтуванням наведеним у позовній заяві.

В судове засідання 16.04.19 представниквідповідача на виклик суд не з явився.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно із ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідав не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, оскільки містить достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

У судовому засіданні, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

15.01.2009 року між ТОВ України-Далекі острови (далі - Об'єкт ) та Аварійно- рятувальним загоном спеціального призначення ГУ МНС в Полтавській області (після перейменування - АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області) далі - Аварійно- рятувальна служба ) було укладено Договір № 4 на постійне та обов'язкове обслуговування об'єктів та окремих територій державною аварійно-рятувальною службою.

Відповідно до розділу 2 даного Договору предметом договору є організація та здійснення на вимогу Об'єкта Аварійно-рятувальною службою аварійно-рятувального обслуговування з метою створення умов для своєчасного реагування та виконання аварійно- рятувальних робіт при виконанні на Об'єкті надзвичайної ситуації, а також профілактичної роботи із запобігання (профілактики) виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характерів, спрямованої на поліпшення техногенної безпеки об'єкту (територій) та підвищення рівня підготовленості об'єкта до рятування людей та ліквідації надзвичайних ситуацій.

Об'єкт в свою чергу відповідно до розділу 5 взяв на себе зобов'язання здійснювати оплату за виконання аварійно-рятувальних робіт щомісячно за фактичними витратами на їх виконання на підставі підтверджувальних документів (Акту виконання умов договору).

Зокрема, згідно п.5.1. договору вартість функціонування структурних підрозділів "Аварійно-рятувальної служби" у режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу аварійно-рятувальних робіт в умовах надзвичайної ситуації або загрози її виникнення у кількості оперативної одиниці складає 4000 (чотири тисячі) гри. 00 коп. на рік, в т.ч. ПДВ.

Оплата за виконання аварійно-рятувальних робіт здійснюється Щомісячно за Фактичними витратами на їх виконання на підставі підтверджувальних документів (Актів виконаних робіт).

П.5.2 договору передбачено, що Акти виконаних робіт та рахунок надаються за звітним місяцем числа. На підставі оформлених належним чином Актів виконаних робіт „Об'єкт" на протязі 10-ти днів здійснює оплату згідно договору.

Позивачем виконані роботи, передбачені умовами Договору.

Сторонами підписані акти виконаних робіт за лютий 2011 року на суму 334,00 грн., за березень 2011 року на суму 334,00 грн., за квітень 2011 року на суму 334,00 грн., за травень 2011 року на суму 334,00 грн., за червень 2011 року на суму 334,00 грн., за липень 2011 року на суму 334,00 грн., за серпень 2011 року на суму 334,00 грн., за вересень 2011 року на суму 334,00 грн.

Позивач належним чином виконав, покладені на нього Договором зобов'язання по Договору, претензій стосовно виконання його умов з боку відповідача матеріали справи не містять.

За твердженням позивача, відповідач не здійснив оплату за лютий 2011 року - вересень 2011 року, у зв'язку з чим станом на 30.01.2019 року сума боргу склала 2672,00 грн.

Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з вимогами про стягнення з відповідача 7327.61 грн., з яких: заборгованість за зобов'язаннями: 2672.00 грн., 3% річних: 593.65 грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань: 2,64 грн., втрати від інфляції: 4059,32 грн.

При вирішенні спору, суд виходив з наступного.

Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення права та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов"язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 ЦК України).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст.610 Цивільного кодексу України).

Згідно пп.5.1.-5.2 договору вартість функціонування структурних підрозділів "Аварійно-рятувальної служби" у режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу аварійно-рятувальних робіт в умовах надзвичайної ситуації або загрози її виникнення у кількості оперативної одиниці складає 4000 (чотири тисячі) гри. 00 коп. на рік, в т.ч. ПДВ. Оплата за виконання аварійно-рятувальних робіт здійснюється Щомісячно за Фактичними витратами на їх виконання на підставі підтверджувальних документів (Актів виконаних робіт). Акти виконаних робіт та рахунок надаються за звітним місяцем числа. На підставі оформлених належним чином Актів виконаних робіт „Об'єкт" на протязі 10-ти днів здійснює оплату згідно договору.

Сторонами підписані акти виконаних робіт за лютий 2011 року на суму 334,00 грн., за березень 2011 року на суму 334,00 грн., за квітень 2011 року на суму 334,00 грн., за травень 2011 року на суму 334,00 грн., за червень 2011 року на суму 334,00 грн., за липень 2011 року на суму 334,00 грн., за серпень 2011 року на суму 334,00 грн., за вересень 2011 року на суму 334,00 грн.

Відповідно до пункту 5.2. договору, строк оплати є таким, що настав.

Станом на день прийняття рішення доказів сплати заборгованості від сторін не надійшло.

За даних обставин, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 2672,00 грн. основного боргу за лютий 2011 року - вересень 2011 року є обгрунтованими, підтверджуються наданими у справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Позивач просить стягнути з відповідача 3% річних: 593.65 грн. за загальний період з 23.03.2011 р. по 30.01.2019р., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань: 2,64 грн. за загальний період з 23.03.2011 р. по 23.04.2012р.,, втрати від інфляції: 4059,32 грн. за загальний період з березня 2011 р. по грудень 2019р.

Відповідно до п. 6.1 Договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Згідно з п. 6.3. Договору за порушення терміну оплати Замовник сплачує "Аварійно - рятувальній службі" пеню у розмірі 0,2% від простроченої суми оплати за кожен день прострочення відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом перевірено правильність нарахування пені, 3% річних та інфляційних за допомогою калькулятора ІПС "Ліга".

Суд визнає правомірними та такими, що підлягають задоволенню вимоги про стягнення пені, інфляційних та 3% річних, оскільки період їх нарахування та розмір є обґрунтованим.

Згідно з ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Частиною 2, 3 ст. 80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Відповідно до ст. 74 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 130, 231, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНА-ДАЛЕКІ ОСТРОВИ" (36008, Полтавська обл., місто Полтава, пров.КУСТАРНИЙ, будинок 5 ідентифікаційний код: 34549027) на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М.Бірюзова, 53, м. Полтава, 36007, код ЄДРПОУ 08804689) заборгованість за зобов'язаннями: 2672.00 грн., 3% річних: 593.65 грн., пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань: 2,64 грн., втрати від інфляції: 4059,32 грн., витрати по сплаті судового збору 1921.00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено 22.04.2019р.

Суддя Киричук О.А.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.04.2019
Оприлюднено22.04.2019
Номер документу81304636
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/296/19

Рішення від 16.04.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Рішення від 16.04.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 19.03.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 25.02.2019

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні