ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2019м. ДніпроСправа № 904/442/19 За позовом Державного регіонального проектно-вишукувального інституту "Дніпродіпроводгосп", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс", м. Дніпро
про розірвання договору оренди нерухомого майна та виселення
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Чернявська Е.О.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №11 від 11 січня 2019 року, адвокат, діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №2885 від 19 січня 2015 року
Від відповідача: не з'явився
С У Т Ь С П О Р У:
Державний регіональний проектно-вишукувальний інститут "Дніпродіпроводгосп" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:
- розірвати договір оренди нерухомого майна №1/2014 укладений 03.09.2014 між Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом "Дніпродіпроводгосп" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ракурс";
- виселити Товариства з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс" з орендованого нежитлового приміщення площею 22,2 кв.м., розміщеного за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 39а.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №1/2014 оренди нерухомого майна від 03 вересня 2014 року в частині своєчасного та повного внесення орендних платежів.
Відповідач у підготовче засідання не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 07.02.2019, ухвалою про відкладення підготовчого засідання від 05.03.2019 та ухвалою про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті від 20.03.2019 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2019 не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 05.03.2019, з 05.03.2019 відкладено підготовче засідання на 20.03.2019.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.04.2019, з 08.04.2019 розгляд справи відкладався на 23.04.2019.
У судовому засіданні 23.04.2019 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03 вересня 2014 року між Державним регіональним проектно-дослідницьким інститутом "Дніпродіпроводгосп" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна №1/2014, відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, а саме частину вбудованого нежитлового приміщення площею 22,1 метрів квадратних на першому поверсі будинку №39а, що розташований на проспекті ОСОБА_2 у місті Дніпропетровську, згідно плану приміщення (Додаток до цього договору) - надалі за текстом майно.
Вартість вбудованого нежитлового приміщення площею 55,21 метрів квадратних на першому поверсі будинку №39а, що розташований на проспекті ОСОБА_2 у місті Дніпропетровську, частиною якого є майно, згідно звіту про вартість об'єкту оцінку становить 536 219 (п'ятсот тридцять шість тисяч двісті дев'ятнадцять) гривень. Майно передається в оренду з метою утворення та розміщення: установи орендаря (п.п.1.2, 1.3 договору).
Згідно з п.2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п. 2.3 договору).
03.09.2014 сторонами підписано акт приймання-передачі об'єкта в оренду (а.с.48).
Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку) і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції липень 2014 року 3975,29 гривень.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць з урахуванням п. 3.1 цього договору (п.п.3.2, 3.3 договору).
Згідно з п.3.6 договору орендна плата перераховується у співвідношенні - 70% орендодавцю, 30% до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства.
Вартість комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, не входить до складу орендної плати та сплачується Орендарем окремо пропорційно площі орендованого приміщення на підставі договорів, укладених Орендодавцем з організаціями, що надають такі послуги. Вартість таких послуг не може бути більшою за вартість (тариф), що вказані в рахунках, що отримані орендодавцем від організацій, що надають такі послуги (п.3.11 договору).
У пункті 10.1 договору сторони передбачили, що цей договір укладено строком на 2 роки та 11 місяців та 29 днів, тобто до 31 серпня 2017 року.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, повній оплаті за договором і при наданні інформації щодо виконання умов цього договору, за заявою орендаря, щодо продовження терміну дії, наданою відповідно до п.5.18, може бути продовжений на тих самих умовах, які передбачені у договорі, якщо інше не передбачено чинним законодавствам України (п.10.2 договору).
Позивач зазначає, що відповідач не виконує свої зобов'язання щодо своєчасної сплати орендної плати та станом на день звернення з позовом до суду за ним обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за період з червня 2017 року по жовтень 2017 року у розмірі 30 105,97 грн.
Вказане підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 30.10.2018 у справі №904/3487/18, яке набрало законної сили.
Згідно з ч.4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, судом встановлено невиконання відповідачем понад 3 місяці умов договору щодо внесення орендних платежів.
Позивач, посилаючись на п.п.10.5, 5.5 договору та ст.ст. 782, 785 Цивільного кодексу України просить розірвати укладений сторонами договір оренди та виселити відповідача із орендованого приміщення.
Наведені обставини і стали причиною звернення з позовом до суду.
Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (частина 2 статті 651 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч.1 ст.782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Як встановлено судом вище, що також підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 30.10.2018 у справі №904/3487/18 відповідач не вносить орендну плату понад 3 місяці.
Пунктом 10.5 договору унормовано, що договір може бути розірваним на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадку невиконання сторонами своїх обов'язків та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Згідно з ч.3 ст. 26 Закону України "Про оренду держаного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Несплата орендної плати є істотним порушенням відповідачем умов договору оренди та є достатньою правовою підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.10.2018 №910/20767/17.
Таким чином, у зв'язку з невиконанням відповідачем обов'язків, передбачених договором оренди, вимога про розірвання спірного договору в судовому порядку є обґрунтованою й такою, що підлягає задоволенню.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що:
- відповідно до пункту 3 статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни; якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили;
- отже, виходячи з вказаної правової норми, зобов'язання по договору оренди припиняється з моменту набрання законної сили рішенням у даній справі.
Відповідно до п. 5.5 договору орендар зобов'язаний у разі припинення або розірвання договору повернути майно за актом приймання-передачі у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі, один примірник якого надається орендарем орендодавцю у триденний термін з дати його підписання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі покладається на орендаря. У разі ненадання у триденний строк з дати підписання акту приймання-передачі орендареві, зобов'язання орендаря по поверненню орендованого державного майна вважаються невиконаними, а орендар зобов'язаний сплатити неустойку у розмірі подвійної плати за користування державним майном за час прострочення.
Відповідно до частини 2 статті 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено у договорі.
Отже, вимога позивача про виселення відповідача з орендованого приміщення визнається судом обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов'язані зі сплатою судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Державного регіонального проектно-вишукувального інституту "Дніпродіпроводгосп" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс" про розірвання договору оренди нерухомого майна та виселення - задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди нерухомого майна №1/2014 укладений 03.09.2014 між Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом "Дніпродіпроводгосп" (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 39А, ідентифікаційний код 01035093) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ракурс" (49000, м. Дніпро, пров. Барикадний, буд. 5, ідентифікаційний код 23939044).
Виселити Товариство з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс" (49000, м. Дніпро, пров. Барикадний, буд. 5, ідентифікаційний код 23939044) з орендованого нежитлового приміщення площею 22,2 кв.м., розміщеного за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 39а, про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Централізована бухгалтерія "Ракурс" (49000, м. Дніпро, пров. Барикадний, буд. 5, ідентифікаційний код 23939044) на користь Державного регіонального проектно-вишукувального інституту "Дніпродіпроводгосп" (49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 39А, ідентифікаційний код 01035093) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23.04.2019
Суддя Н.М. Євстигнеєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2019 |
Оприлюднено | 23.04.2019 |
Номер документу | 81335033 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні