ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2019 р. Справа № 924/157/19
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., секретаря судового засідання Комарніцької Н.П., розглянувши матеріали справи
за позовом приватного підприємства "Форвард", м. Хмельницький
до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кварталбуд-10", м. Хмельницький,
про зобов'язання підключити об'єкт "80 квартирний будинок з 10 житловими поверхами та одним поверхом вбудованих-прибудованих нежитлових приміщень за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д" до газороподільної системи та здійснити пуск газу,
за участю представників сторін:
позивача: Заїка В.В. - згідно ордеру від 06.02.2019 року, серія ХМ, номер 002301;
відповідача: Доценко О.О. - згідно довіреності №007.2 Др-39-0319 від 19.03.2019 року
третьої особи: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить зобов'язати відповідача підключити об'єкт "80 квартирний будинок з 10 житловими поверхами та одним поверхом вбудованих-прибудованих нежитлових приміщень за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д" до газороподільної системи та здійснити пуск газу,
Свої вимоги мотивує тим, що між ним та відповідачем укладено договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним), умови якого з боку ПП Форвард виконані в повному обсязі. Натомість, зауважує, що відповідач, всупереч вимогам договору, не здійснив підключення об'єкту будівництва до ГРМ та не здійснив пуск газу, мотивувавши відмову не встановленням газових приладів у квартирах будинку.
Позивач вважає, що така підстава для відмови є неправомірною, тому звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 20.02.2019 року відкрито провадження у справі за позовом приватного підприємства "Форвард", м. Хмельницький до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький про зобов'язання підключити об'єкт "80 квартирний будинок з 10 житловими поверхами та одним поверхом вбудованих-прибудованих нежитлових приміщень за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д" до газороподільної системи та здійснити пуск газу; призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 13.03.2019 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кварталбуд-10" (29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109, код 39905971).
Ухвалою суду від 28.03.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі; у поясненні від 18.04.2019 року зазначає про усунення недоліків щодо встановлення газових плит у квартирах, а також надає докази перерахунку коштів за договором АYm18039-18 від 23.11.2019 року.
Представник відповідача під час судового розгляду спору та у наданому суду відзиві на позов просить суд відмовити в задоволенні позову. Заперечення мотивує тим, що для здійснення пуску газу в газові мережі внутрішнього газопостачання замовника необхідно здійснити підключення газопостачання, а також відновлення газопостачання в багатоквартирних будинках за наступними адресами: Старокостянтинівське шосе 2/1Г, 2А, 2Б, 2В, 2Г, 2Е, вул. Лісогринівецька, 30/3, 30/4, 30/5, 30/6, 28/1, 28, 26, 26/1, 26/2, 26/3, 24, 24/2, 24/3. Для здійснення такого підключення та відновлення між ПАТ Хмельницькгаз та позивачем укладено договір виконання робіт від 23.11.2018 року. Проте, ПП Форвард не здійснено оплату передбачених договором робіт.
Зауважує, що у жовтні 2018 року відповідачем проведено обстеження газовикористовуючого обладнання та зафіксовано, що в квартирах на об'єкті не встановлено газові плити та відсутні заглушки. З посиланням на Правила безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року №285, вказує на неможливість вчинення дій з пуску газу в газові мережі внутрішнього газопостачання замовника.
Третя особа у заяві від 28.03.2019 року підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд проводити судовий розгляд без участі третьої особи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
20.10.2015 року ПП Форвард (підприємство) та обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив Кварталбуд-10 (кооператив) уклали договір на забудову земельної ділянки, предметом якого є діяльність зі створення об'єкту будівництва (багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по Старокостянтинівському шосе, 2/1Г у м. Хмельницький) за рахунок фінансування членів кооперативу із метою отримання у власність об'єкта будівництва членами кооперативу та підприємством у тих обсягах квадратних метрів, що визначені у даному договорі.
04 травня 2017 року між приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Хмельницькгаз (оператор ГРМ) та приватним підприємством Форвард (замовник) укладено договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним) №03AHm4063-17 (далі - договір), за умовами якого до газорозподільної системи оператора ГРМ, що на законних підставах перебуває в його власності або користуванні (експлуатації), приєднується на підставі технічних умов приєднання №26/17 бк від 04.05.2017 року: приєднання газопроводу низького тиску від місця забезпечення потужності до газового стояка даного 80 квартирного житлового будинку, що знаходить за адресою: вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький (об'єкт замовника).
Місце забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється на: газопроводі низького тиску Ф159мм на виході з існуючого ГРП в районі забудови (п. 2 договору).
Точка приєднання об'єкта замовника: газовий стояк низького тиску на вводі до будинку. Прогнозована точка вимірювання (місце встановлення вузла обліку): кухонні приміщення квартир (п.п. 3, 4 договору).
У п. 1 розділу ІІ договору визначено, що його предметом є забезпечення оператором ГРМ приєднання об'єкта замовника до ГРМ (будівництво та введення в експлуатацію газових мереж зовнішнього постачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) на підставі технічних умов та відповідно до проекту зовнішнього газопостачання і здійснення підключення об'єкта замовника до ГРМ і пуск газу на його об'єкт на умовах цього договору.
Замовник на умовах цього договору сплачує оператору ГРМ плату за приєднання (вартість послуги оператора ГРМ приєднання об'єкта замовника) (п. 2 розділу ІІ договору).
Відповідно до розділу ІІІ договору оператор ГРМ зобов'язується: забезпечити на підставі технічних умов і проекту зовнішнього газопостачання, зокрема, його кошторисної частини, та з урахуванням вимог цього договору приєднання об'єкта замовника до ГРМ (будівництво та введення в експлуатацію газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) у строки, зазначені в договорі, за умови виконання замокни ом зобов'язань, визначених розділом IV цього договору; за рахунок плати за приєднання закупити, встановити в точці вимірювання та прийняти в експлуатацію комерційний вузол обліку природного газу з урахуванням вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем; здійснити підключення об'єкта замовника до ГРМ (фізичне з'єднання газових мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання) упродовж десяти робочих днів у міській місцевості та п'ятнадцяти робочих днів у сільській місцевості після виконання таких умов:
надання замовником документів, що підтверджують введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього постачання та їх фізичну наявність в точці приєднання;
погодження оператором ГРМ проекту внутрішнього газопостачання в передбачених цим договором та кодексом газотранспортних систем випадках;
оплата вартості відповідно до умов розділу IV цього договору;
підписання замовником на момент підключення акта розмежування балансової вартості належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, складеного оператором ГРМ;
підписання замовником на момент підключення заяви про приєднання до договору про розподіл природного газу з персоніфікованими даними замовника (або в передбачених кодексом газорозподільної системи випадках технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу між суміжними суб'єктами ринку природного газу), складеної оператором ГРМ. Підключення об'єкта замовника, проект внутрішнього газопостачання якого передбачає підключення третіх осіб (інших замовників, споживачів), здійснюється з урахуванням додаткових вимог, передбачених кодексом газорозподільної системи;
здійснити пуск газу в газовій мережі внутрішнього газопостачання протягом п'яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості після укладення договору розподілу природного газу (або технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу, передбаченої кодексом газорозподільних систем для суміжних суб'єктів ринку природного газу) та після набуття замовником (суміжним суб'єктом ринку природного газу) підтверджених обсягів природного газу на відповідний період.
В свою чергу, замовник зобов'язується здійснити оплату послуг оператора ГРМ з приєднання об'єкта замовника відповідно до умов розділу IV цього договору; забезпечити будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газоспоживання від точки приєднання до власних газових приладів та пристроїв; забезпечити погодження проекту внутрішнього газопостачання з оператором ГРМ відповідно до вимог кодексу газорозподільної системи, якщо проект буде передбачати точку вимірювання (місце встановлення комерційного вузла обліку природного газу) в газових мережах внутрішнього газопостачання та/або підключення до зазначених мереж третіх осіб (інших замовників, споживачів); підписати додаткову угоду, ініційовану оператором ГРМ, після погодження сторонами проекту зовнішнього газопостачання та його кошторисної частини, якою буде визначатися строк забезпечення оператором ГРМ послуги з приєднання об'єкта замовника до ГРМ (будівництва газових мереж від місця забезпечення потужності до точки приєднання) та вартість плати за приєднання (послуги оператора ГРМ з приєднання об'єкта замовника) (п. 2 розділу ІІІ договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, крім випадку, зазначеного в пункті 3 розділу VIII цього договору ( п. 1 розділу VII договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.
Відповідачем видано позивачу 04.05.2017 року технічні умови приєднання до газорозподільчої системи №26/17бк. Згідно технічних умов характеристика об'єкта замовника - будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями аз адресою: вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький.
04.05.2017 року між ПАТ по газопостачанню та газифікації Хмельницькгаз (оператор ГРМ) та ОК ЖБК Кварталбуд-10 (замовник) укладено договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не ж стандартним) №03AHm8061-17, за умовами якого до газорозподільної системи оператора ГРМ, що на законних підставах перебуває в його власності або користуванні (у тому числі в експлуатації), приєднується на підставі технічних умов приєднання №26/17 бк від 04.05.2017 року: приєднання зовнішнього газопроводу низького тиску від місця забезпечення потужності до багатоповерхового ж/б з вбудовано-прибудованими приміщеннями, що знаходиться за адресою: вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький.
ОК ЖБК Кварталбуд-10 перераховано відповідачу за нестандартне приєднання відповідно до платіжних доручень: №1430 від 28.11.2018 року 80000,00 грн.; №1404 від 02.10.2018 року 33864,00 грн.; №1396 від 24.09.2018 року 150000,00 грн.; а також 18.12.2017 року 100000,00 грн. згідно виписки з банківського рахунку.
Хмельницька міська рада видала ПП Форвард 08.06.2017 року містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г в м. Хмельницькому.
ПП Форвард (замовник) та ФОП Болховітіна І.І. (підрядник) 19.06.2017 року уклали договори №192-220/2017 та №191-291/2017 підряду на проведення та виконання проектних робіт, за умовами яких підрядник зобов'язався в порядку та на умовах, визначених даним договором, виконати наступні роботи: робочий проект газифікації 10-ти поверхового 80-ти квартирного житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г в м. Хмельницький, та робочий проект будівництва газопроводу низького тиску до 10-ти поверхового 80-ти квартирного будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г в м. Хмельницький, а замовник зобов'язався оплатити та прийняти дану роботу. Як вбачається із актів №220 та №119 здачі-приймання виконаних робіт, роботи по вказаних договорах виконані в повному обсязі.
Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування наказом №347 від 17.07.2017 року Про зміну адреси об'єкту нерухомості в місті Хмельницькому змінив адресу прийнятому до експлуатації багатоповерховому житловому будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1-Г на вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д, корпус 1.
19.12.2017 року ПП Форвард (замовник) та ТОВ Сервісвест (підрядник) уклали договір підряду №19/12/2017П/01, згідно якого підрядник зобов'язався за завданням замовника протягом визначеного в договорі строку власними силами (або із залученням субпідрядників) виконати комплекс робіт на будівництво газифікація 10-ти поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г в м. Хмельницький, а замовник зобов'язався прийняти роботу та оплатити її вартість у строки та на умовах, що визначаються цим договором.
ПП Форвард звернувся до ПАТ Хмельницькгаз із листом №38 від 18.10.2018 року, у якому просить надати представників для прийняття в експлуатацію об'єкта газопостачання за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 2-Д.
23 листопада 2018 року між ПП Форвард (замовник) та відповідачем (підрядник) укладено договір №AHm18039-18 на виконання робіт, за умовами якого підрядник зобов'язався в порядку та на умовах, визначених договором, виконати роботи з пуску газу в газове обладнання об'єкта газопостачання на об'єкті замовника: багатоквартирний будинок, що знаходиться за адресою, в тому числі, м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 2Д, корпус 1, а замовник зобов'язався прийняти виконані роботи та оплатити їх. Вартість робіт за договором складає 725731,85 грн. Договір №AHm18039-18 вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками сторін та діє до 22.11.2019 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.
Договір №AHm18039-18 на виконання робіт від 23.11.2018 року підписано сторонами та скріплений їхніми печатками.
Відповідач у відповідь на звернення позивача у листі №Hm007.2-ЛВ-6262-1218 від 06.12.2018 року повідомив ПП Форвард , що введення в експлуатацію системи газопостачання та пуск газу до багатоквартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 2-Д, можливе після виконання в повному обсязі комплексу робіт у відповідності до затвердженої проектно-кошторисної документації та чинних нормативних актів, а саме - встановлення газових плит у всіх квартирах будинку.
На виконання умов договору №AHm18039-18 на виконання робіт від 23.11.2018 року відповідач перерахував позивачу 145143,85 грн. згідно квитанції №0.0.1328837149.1 від 17.04.2019 року; 145147,00 грн. згідно квитанції №0.0.1328858453.1 від 17.04.2019 року, 145147,00 грн. згідно квитанції №0.0.1328879709.1 від 17.04.2019 року, 145147,00 грн. згідно квитанції №0.0.1328849967.1 від 17.04.2019 року та 145147,00 грн. згідно квитанції №0.0.1328874039.1 від 17.04.2019 року.
З вищевикладеного, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Позивач у резолютивній частині позовної заяви просить суд зобов'язати відповідача підключити та здійснити пуск газу на об'єкт за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д (попередня адреса - м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1-Г). Така ж адреса об'єкта міститься у переписці сторін у справі та зазначена відповідачем у відзиві на позов. Натомість, Департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування наказом №347 від 17.07.2017 року змінив адресу об'єкту з м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1-Г на м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д, корпус 1 . За результатами дослідження обставин справи, зокрема, дозвільної документації на будівництво, укладених договорів, суд приходить до висновку, що адреса об'єкта, підключити та здійснити пуск газу по якому просить позивач, є: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д, корпус 1.
Статтею 37 Закону України Про ринок природного газу передбачено, що оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Положеннями п.2 ч.2 ст. 38 Закону України "Про ринок природного газу" надано право оператору ГРМ вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи.
Відповідно до п.30 ч.1 ст.1 Закону України Про ринок природного газу приєднання - сукупність організаційних і технічних заходів, у тому числі робіт, спрямованих на створення технічної можливості для надання послуг транспортування чи розподілу природного газу, які здійснюються у зв'язку з підключенням об'єкта будівництва чи існуючого об'єкта замовника до газотранспортної або газорозподільної системи.
Частина 9 статті 19 Закону України Про ринок природного газу визначає, що технічні та комерційні умови приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи визначаються в Кодексі газотранспортної системи або Кодексі газорозподільних систем.
Приєднання об'єкта замовника до газотранспортної або газорозподільної системи здійснюється в такому порядку:
- отримання дозволу оператора газотранспортної або газорозподільної системи на приєднання;
- отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
- розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених законодавством, її експертизи;
- затвердження проектної документації;
- виконання підготовчих та будівельних робіт;
- підключення об'єкта до газотранспортної або газорозподільної системи;
- прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
- реєстрація права власності на об'єкт будівництва.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494, підключення до ГРМ - це фізичне з'єднання в точці приєднання (на межі балансової належності) газових мереж суміжного суб'єкта ринку природного газу (зокрема споживача) згазорозподільною системою, здійснене в установленому законодавством порядку, зокрема згідно з цим Кодексом.
Порядок приєднання об'єктів замовників до ГРМ визначається розділом V "Порядок приєднання" Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 4 глави 1 розділу V Кодексу газорозподільних систем передбачено приєднання об'єктів замовника ГРМ на підставі договору на приєднання до газових мереж. Невід'ємною частиною договору на приєднання є технічні умови приєднання, які визначають вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпеченості потужності до точки приєднання та вихідні дані для проектування та будівництва внутрішніх мереж газопостачання об'єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечуються Замовником.
Відповідно до п 4.9. Правил безпеки систем газопостачання затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №285 від 15.05.2015 р., зареєстрованих Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 р. за № 674/27119 (далі - Правила) підключення новозбудованих об'єктів системи газопостачання підприємств до діючих розподільних газопроводів населених пунктів здійснюється за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) відповідно до вимог чинного законодавства України та укладеного договору про постачання газу на прийнятий в експлуатацію об'єкт.
Згідно п. 4.10. Правил, пуск газу здійснюється одночасно з підключенням до діючих новозбудованих газопроводів, ГРП, ШГРП, газопроводів-вводів житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств комунального та побутового обслуговування населення, а також газових мереж всередині будівель. До підключення новозбудованих розподільних газопроводів до ГРП, ШГРП, вводів у кінці кожного газопроводу, що підключається, необхідно ставити заглушки. Якщо в кінці газопроводу, що підключається, є запірний пристрій, після нього встановлюють інвентарну заглушку. В окремих випадках допускається виконання підключення до діючої системи газопостачання вузлів підключення із запірною арматурою для подальшого підключення газопроводів, що будуються. У цих випадках після запірної арматури необхідно передбачити патрубок довжиною не менше ніж 0,5 м із заглушкою.
Відповідно до п. 4.11. Правил, подавання газу у внутрішні газопроводи і до газових приладів новозбудованих житлових будинків (або після їх капітального ремонту) здійснюється газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) відповідно до вимог чинного законодавства України та укладеного договору про постачання газу на прийнятий в експлуатацію об'єкт. Після пуску газу крани перед газовими приладами повинні бути закриті і опломбовані. Система газопостачання передається власнику (балансоутримувачу та/або орендарю (наймачу)) шляхом складання відповідного акта.
Тобто, підключенням в даному випадку є фізичне з'єднання в точці приєднання (на межі балансової належності) газових мереж суміжного суб'єкта ринку природною газу (зокрема споживача) з газорозподільною системою.
Як стверджує відповідач у відзиві на позов та не спростовує позивач, ПАТ Хмельницькгаз виконано зобов'язання щодо підключення до ГРМ газових мереж внутрішнього газопостачання замовника в точці приєднання пуску природного газу. Аналогічно у листі-відмові від 06.12.2018 року йдеться про введення в експлуатацію системи газопостачання та пуск газу, а не про підключення до газорозподільної системи.
З викладеного, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити підключення об'єкту до газорозподільної системи, оскільки матеріали справи не містять, а учасниками судового розгляду не надано доказів не вчинення вказаних дій ПАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" у добровліьному порядку.
В частині вимоги про здійснення відповідачем пуску газу суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 3 глави 3 розділу І Кодексу газорозподільних систем для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб'єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов'язковою умовою є наявність фізичного підключення об'єкта споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) до ГРМ.
Взаємовідносини, пов'язані із замовленням та наданням послуги приєднання (технічного доступу) об'єкта будівництва або існуючого об'єкта (земельної ділянки) замовника до газорозподільної системи, регулюються договором на приєднання між Оператором ГРМ та замовником, який укладається відповідно до вимог розділу V цього Кодексу (абзац 1 пункту 5 глави 3 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу (абзац 3 пункту 5 глави 3 розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу (пункт 1 глави 1 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем).
Отже, фактичний пуск газу пов'язаний не лише з фізичним з'єднанням в точці приєднання (на межі балансової належності) газових мереж суміжного суб'єкта ринку природного газу (зокрема споживача) з газорозподільною системою, але й з укладенням договору розподілу природного газу.
Аналогічна вимога визначена п. 7 розділу ІІІ укладеного між сторонами договору на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним) від 04.05.2017 року, яким передбачено, що пуск газу на об'єкт замовника здійснюється в установленому законодавством порядку після укладення договору розподілу природного газу .
Окрім того, пуск газу в газові мережі внутрішнього газопостачання здійснюється Оператором ГРМ одночасно з підключенням до ГРМ та складанням акта приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію, якщо на момент підключення до ГРМ і прийняття в експлуатацію вузла обліку власник газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечив укладення договору розподілу природного газу (технічної угоди), а також за наявності у нього підтверджених обсягів природного газу на поточний календарний період (п.п. 9 пункту 2 розділу V кодексу ГРС). До аналогічних висновків дійшов ВС у постанові від 09.10.2018 року у справі №925/1553/17.
Проте, позивачем не надано доказів дотримання вищевикладених вимог, наявність яких є обов'язковою для здійснення пуску газу, зокрема, укладення договору розподілу природного газу та отримання погоджених обсягів природного газу на відповідний календарний період.
Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено існування обставин для зобов'язання публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький здійснити підключення об'єкту "80 квартирний будинок з 10 житловими поверхами та одним поверхом вбудованих-прибудованих нежитлових приміщень за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д" до газороподільної системи та здійснити пуск газу, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ст. 129 ГПК України витрати по оплаті судового збору у зв'язку з відмовою в позові покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову приватного підприємства "Форвард", м. Хмельницький до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м. Хмельницький, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кварталбуд-10", м. Хмельницький, про зобов'язання підключити об'єкт "80 квартирний будинок з 10 житловими поверхами та одним поверхом вбудованих-прибудованих нежитлових приміщень за адресою: м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2-Д" до газороподільної системи та здійснити пуск газу, відмовити.
Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.04.2019 року.
Суддя М.В. Музика
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.
Віддрук. у 5 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 28; адвокату Заїка В.В. - 29000, м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 7Б) - рек. з пов. про вручення; 4 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, просп. Миру, 41) - рек. з пов. про вручення; 5- третій особі (29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109) - рек. з пов. про вручення
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2019 |
Оприлюднено | 23.04.2019 |
Номер документу | 81336565 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні