УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"19" квітня 2019 р. м ХарківСправа № 922/1170/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
розглянувши матеріали
позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіті" (м. Харків) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЙЛ-ТР" (Одеська обл, сільрада Визирська) , Товариства з обмеженою відповідальністю "ФКГФ" (м. Харків) простягнення 37581761,05 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіті" (позивач) надало Господарському суду Харківської області позовну заяву до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЙЛ-ТР" (Одеська обл, сільрада Визирська) та до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФКГФ" (м. Харків), в якій просить:
1) стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЙЛ-ТР" (код ЄДРПОУ 38184272) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІТІ" (код ЄДРПОУ 30592215) понесені збитки у розмірі загальної вартості поставленого товару - сирої нерафінованої олії (суміш пресового та екстракційного) першого сорту із соняшникового насіння врожаю 2015 року українського походження у загальній кількості 2079 (дві тисячі сімдесят дев'ять) метричних тон 80 кілограм, а саме - 37544216,83 (тридцять сім мільйонів п'ятсот сорок чотири тисячі двісті шістнадцять гривень 83 копійки) грн;
2) стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФКГФ" (код ЄДРПОУ 39706196) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІТІ" (код ЄДРПОУ 30592215) понесені збитки у розмірі 0,1% від понесених витрат, а саме у розмірі 37544,22 грн;
3) судові витрати, у вигляді судового збору за подання цієї позовної заяви, сплачені Товариством з обмеженою відповідальністю "АВІТІ", покласти солідарно на Товариство з обмеженою відповідальністю "ОЙЛ-ТР" та Товариство з обмеженою відповідальністю "ФКГФ" (код ЄДРПОУ 39706196).
В статті 164 ГПК України встановлено перелік документів, що додаються до позовної заяви.
Так, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено позовні вимоги майнового характеру, за подання яких відповідно до положень ст. 4 Закону України "Про судовий збір" має бути сплачено судовий збір.
Однак, позивач не надав доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Разом з тим, позивач у позовній заяві просить відстрочити йому сплату судового збору.
Проаналізувавши приписи чинного законодавства України, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність вказаного клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (672350,00 грн), а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921,00 грн).
Оскільки ціна позову становить 37581761,05 грн, то за подання до суду цієї позовної заяви позивач повинен оплатити судовий збір в сумі 563726,42 грн.
У відповідності до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у ст. 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін.
Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі, no. 28249/95 від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
В рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 30.05.2013 у справі "ОСОБА_1 проти України" зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
У даному випадку необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, яке визначено ГПК України і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд зазначає, що ст. 129 Конституції України закріплено принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Позивач взагалі не обґрунтував клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання цієї позовної заяви.
До того ж, позивач у позовній заяві просить відстрочити йому сплату судового збору, але на який саме строк позивач не вказав.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для відстрочки від сплати судового збору за подання позивачем даного позову.
Реквізити для сплати судового збору за подання позову Господарському суду Харківської області розміщені, зокрема, на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (http://court.gov.ua).
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 164 ГПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивачем не додано до позовної заяви жодного доказу, що підтверджує обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно з ч. 2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 164 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Однак, до позовної заяви позивачем не додано повноважень особи, що підписала позов.
До того ж, згідно з п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Натомість, позовна заява не містить обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються, із зазначенням їх періоду нарахування.
Таким чином, позивачем позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164 ГПК України.
За таких обставин, суд вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіті".
Керуючись ст. 1, ч. 1, 2 ст. 4, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 123, 162, 164, 174, 232 - 235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
1. Відхилити клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
2. Залишити без руху позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіті".
3. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Авіті" строк 10 днів з дня вручення йому цієї ухвали для усунення недоліків, а саме на подання до Господарського суду Харківської області:
- доказів сплати судового збору у встановлених порядку в сумі 563726,42 грн;
- повноважень особи, що підписала позов;
- обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються, із зазначенням їх періоду нарахування;
- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
- витягу державного реєстратора з ЄДР на відповідачів станом на час подання позову до суду.
Роз'яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_2
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2019 |
Оприлюднено | 23.04.2019 |
Номер документу | 81336900 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні