Рішення
від 23.04.2019 по справі 365/58/19
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/58/19

Номер провадження: 2/365/106/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.04.2019 смт. Згурівка Київської області

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Денисенко Н.О.

секретар

судового засідання ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання у порядку спрощеного позовного провадження із викликом осіб цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_4 районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Київській області, ОСОБА_5 про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання, та заборгованості по аліментах та пені ,

В С Т А Н О В И В:

15 лютого 2019 року позивач звернулася до суду із зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що сторони від шлюбу мають двох повнолітніх дітей ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. Згідно з рішенням Згурівського районного суду Київської області від 18 грудня 2007 року із відповідача було стягнуто аліменти на дітей у розмірі 1/3 частки всіх видів його заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 11 грудня 2007 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Натепер час син навчається на денній формі навчання у Київському коледжі ресторанного господарства Національного університету харчових технологій та не має змоги влаштуватися на роботу.

Відповідач працює неофіційно, тобто не має стабільного заробітку. За період з грудня 2007 року по листопад 2018 року має заборгованість по сплаті аліментів у розмірі 47933,40 грн та по пені - 14582,21 грн, тому просить стягнути із відповідача на її користь аліменти на сина у розмірі 1500,00 грн, починаючи з 26 листопада 208 року по 28 лютого 2020 року, щомісячно, заборгованість по сплаті аліментів у розмірі 47944,40 грн та пеню - 14582,21 грн.

Ухвалою Згурівського районного суду Київської області від 25.02.2019 до участі у справі залучено ОСОБА_5 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

В судове засідання сторони повторно не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання були належним чином повідомлені, позивач та третя особа направили заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, позов підтримують повністю, відповідач про причини неявки не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не направив, своїх заперечень та відзиву на позов не подав.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вбачається за можливе провести розгляд справи у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Оцінюючи наведені аргументи у справі, ґрунтуючись на засадах верховенства права, на повно і всебічно з'ясованих обставин, об'єктивно та безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів, наявних у справі, суд дійшов висновку.

Судом встановлено, що сторони від шлюбу мають двох дітей ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає з позивачем (а.с.9, 10, 11, 13 - копії свідоцтв про шлюб, про народження та про розірвання шлюбу, довідки). Повнолітній син ОСОБА_5 є студентом 3 курсу технологічного відділення денної форми навчання спеціальності Харчові технології коледжу ресторанного господарства Національного університету харчових технологій І рівня акредитації. Навчається за рахунок коштів державного замовлення (а.с.12 - копія довідки).

Рішенням Згурівського районного суду Київської області від 18 грудня 2007 року із відповідача на користь позивача стягнуто аліменти на дітей у розмірі 1/3 частки всіх видів його заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 11 грудня 2007 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття (а.с.14, 15 - копії рішення та виконавчого листа).

Боржник ухиляється від сплати аліментів, внаслідок чого виникла заборгованість. Вбачається, що вона утворилась з вини відповідача та відповідно до розрахунку державного виконавця Згурівського районного управління юстиції за період з грудня 2007 року по листопад 2018 року включно складає 47933,40 грн (а.с.16-19 - копія розрахунку заборгованості).

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, сума пені за несплату аліментів за період з грудня 2007 по листопад 2018 року включно становить - 14582,21 грн (а.с.4-5).

Відповідач є особою працездатного віку. На вимогу суду не надав даних щодо стану його здоров'я та доходів, проте не оспорив надану позивачем інформацію щодо його працездатності.

Згідно з ч. 1 ст. 196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені), але не більше 100 відсотків заборгованості.

Згідно з ч. 1 ст. 194 СК України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.

Відповідно до ч. 3 ст. 195 СК України розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору судом.

Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 196 СК України предметом доказування у справі про стягнення неустойки за порушення аліментного зобов'язання зокрема, являються обставини, які свідчать про наявність заборгованості, наявність його вини в її утворенні та обставин, які впливають на визначення остаточного розміру стягнення.

З аналізу цієї норми закону вбачається, що неустойка має нараховуватися за період з часу звернення до суду та обмежується першим днем періоду прострочення.

Постанова ОСОБА_7 Верховного Суду від 25.04.2018 справа № 572/1762/15-ц містить висновки про відступлення від висновків, які викладені в постанові Верховного Суду України від 01.07.2015 та в наступних постановах того ж суду, щодо застосування ст. 196 СК України.

Так, за правовим висновком ОСОБА_7 Верховного Суду пеня за прострочення сплати аліментів згідно з положеннями ст. 196 СК України, має розраховуватися виходячи з таких вимог закону.

Статтею 180 СК України встановлений обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов'язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов'язання боржником. Після порушення боржником свого обов'язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов'язку сплатити аліменти.

У статті 196 СК України не встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Таким чином загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою:

Zp=(A1Х1%ХQ1)+(A2Х1%ХQ2)+……….(AnХ1%ХQn), де:

Zp - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;

A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

Q2- кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

An- нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;

Qn- кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Отже зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Відтак станом на 30 листопада 2018 року заборгованість по аліментах не погашена. Виходячи з цих обставин справи та наведених вимог закону, до стягнення підлягає неустойка (пеня) відповідно до наступного розрахунку.

Місяць,в якому виникла заборгованістьСума нарахованих аліментів(сума заборгованості, грн)Період розрахункуСтавка пені Кількість днівСума пені за період грудень 2007 181,20 01.12.2007 01.03.2019 1% 4108 7443,696 січень 2008 198,90 01.01.2008 01.03.2019 1% 4077 8109,153 лютий 2008 198,90 01.02.2008 01.03.2019 1% 4046 8047,494 березень 2008 198,90 01.03.2008 01.03.2019 1% 4017 7989,813 квітень 2008 203,40 01.04.2008 01.03.2019 1% 3986 8107,524 травень 2008 203,40 01.05.2008 01.03.2019 1% 3956 8046,504 червень 2008 203,40 01.06.2008 01.03.2019 1% 3925 7983,45 липень 2008 204,00 01.07.2008 01.03.2019 1% 3895 7945,8 серпень 2008 204,00 01.08.2008 01.03.2019 1% 3864 7882,56 вересень 2008 204,00 01.09.2008 01.03.2019 1% 3833 7819,32 жовтень 2008 210,30 01.10.2008 01.03.2019 1% 3803 7997,709 листопад 2008 210,30 01.11.2008 01.03.2019 1% 3772 7932,516 грудень 2008 210,30 01.12.2008 01.03.2019 1% 3742 7869,426 січень 2009 210,30 01.01.2009 01.03.2019 1% 3711 7804,233 лютий 2009 210,30 01.02.2009 01.03.2019 1% 3680 7739,04 березень 2009 210,30 01.03.2009 01.03.2019 1% 3652 7680,156 квітень 2009 210,30 01.04.2009 01.03.2019 1% 3621 7614,963 травень 2009 210,30 01.05.2009 01.03.2019 1% 3591 7551,873 червень 2009 210,30 01.06.2009 01.03.2019 1% 3560 7486,68 липень 2009 210,30 01.07.2009 01.03.2019 1% 3530 7423,59 серпень 2009 210,30 01.08.2009 01.03.2019 1% 3499 7358,397 вересень 2009 210,30 01.09.2009 01.03.2019 1% 3468 7293,204 жовтень 2009 210,30 01.10.2009 01.03.2019 1% 3438 7230,114 листопад 2009 232,80 01.11.2009 01.03.2019 1% 3407 7931,496 грудень 2009 232,80 01.12.2009 01.03.2019 1% 3377 7861,656 січень 2010 270,30 01.01.2010 01.03.2019 1% 3346 9044,238 лютий 2010 270,30 01.02.2010 01.03.2019 1% 3315 8960,445 березень 2010 270,30 01.03.2010 01.03.2019 1% 3287 8884,761 квітень 2010 275,10 01.04.2010 01.03.2019 1% 3256 8957,256 травень 2010 275,10 01.05.2010 01.03.2019 1% 3226 8874,726 червень 2010 275,10 01.06.2010 01.03.2019 1% 3195 8789,445 липень 2010 276,30 01.07.2010 01.03.2019 1% 3165 8744,895 серпень 2010 276,30 01.08.2010 01.03.2019 1% 3134 8659,242 вересень 2010 276,30 01.09.2010 01.03.2019 1% 3103 8573,589 жовтень 2010 282,30 01.10.2010 01.03.2019 1% 3073 8675,079 листопад 2010 282,30 01.11.2010 01.03.2019 1% 3042 8587,566 грудень 2010 287,10 01.12.2010 01.03.2019 1% 3012 8647,452 січень 2011 293,10 01.01.2011 01.03.2019 1% 2981 8737,311 лютий 2011 293,10 01.02.2011 01.03.2019 1% 2950 8646,45 березень 2011 293,10 01.03.2011 01.03.2019 1% 2922 8564,382 квітень 2011 299,10 01.04.2011 01.03.2019 1% 2891 8646,981 травень 2011 299,10 01.05.2011 01.03.2019 1% 2861 8557,251 червень 2011 299,10 01.06.2011 01.03.2019 1% 2830 8464,53 липень 2011 299,10 01.07.2011 01.03.2019 1% 2800 8374,8 серпень 2011 299,10 01.08.2011 01.03.2019 1% 2769 8282,079 вересень 2011 299,10 01.09.2011 01.03.2019 1% 2738 8189,358 жовтень 2011 306,60 01.10.2011 01.03.2019 1% 2708 8302,728 листопад 2011 306,60 01.11.2011 01.03.2019 1% 2677 8207,682 грудень 2011 312,60 01.12.2011 01.03.2019 1% 2647 8274,522 січень 2012 333,6 01.01.2012 01.03.2019 1% 2616 8726,976 лютий 2012 333,60 01.02.2012 01.03.2019 1% 2585 8623,56 березень 2012 333,60 01.03.2012 01.03.2019 1% 2556 8526,816 квітень 2012 340,20 01.04.2012 01.03.2019 1% 2525 8590,05 травень 2012 340,20 01.05.2012 01.03.2019 1% 2495 8487,99 червень 2012 340,20 01.06.2012 01.03.2019 1% 2464 8382,528 липень 2012 343,20 01.07.2012 01.03.2019 1% 2434 8353,488 серпень 2012 343,2 01.08.2012 01.03.2019 1% 2403 8247,096 вересень 2012 343,20 01.09.2012 01.03.2019 1% 2372 8140,704 жовтень 2012 348,30 01.10.2012 01.03.2019 1% 2342 8157,186 листопад 2012 348,30 01.11.2012 01.03.2019 1% 2311 8049,213 грудень 2012 348,30 01.12.2012 01.03.2019 1% 2281 7944,723 січень 2013 363,00 01.01.2013 01.03.2019 1% 2250 8167,5 лютий 2013 363,00 01.02.2013 01.03.2019 1% 2219 8054,97 березень 2013 363,00 01.03.2013 01.03.2019 1% 2191 7953,33 квітень 2013 363,00 01.04.2013 01.03.2019 1% 2160 7840,8 травень 2013 363,00 01.05.2013 01.03.2019 1% 2130 7731,9 червень 2013 363,00 01.06.2013 01.03.2019 1% 2099 7619,37 липень 2013 363,00 01.07.2013 01.03.2019 1% 2069 7510,47 серпень 2013 363,00 01.08.2013 01.03.2019 1% 2038 7397,94 вересень 2013 363,00 01.09.2013 01.03.2019 1% 2007 7285,41 жовтень 2013 363,00 01.10.2013 01.03.2019 1% 1977 7176,51 листопад 2013 363,00 01.11.2013 01.03.2019 1% 1946 7063,98 грудень 2013 385,80 01.12.2013 01.03.2019 1% 1916 7391,928 січень 2014 385,80 01.01.2014 01.03.2019 1% 1885 7272,33 лютий 2014 385,80 01.02.2014 01.03.2019 1% 1854 7152,732 березень 2014 385,80 01.03.2014 01.03.2019 1% 1826 7044,708 квітень 2014 385,80 01.04.2014 01.03.2019 1% 1795 6925,11 травень 2014 385,80 01.05.2014 01.03.2019 1% 1765 6809,37 червень 2014 385,80 01.06.2014 01.03.2019 1% 1734 6689,772 липень 2014 385,80 01.07.2014 01.03.2019 1% 1704 6574,032 серпень 2014 385,80 01.08.2014 01.03.2019 1% 1673 6454,434 вересень 2014 385,80 01.09.2014 01.03.2019 1% 1642 6334,836 жовтень 2014 385,80 01.10.2014 01.03.2019 1% 1612 6219,096 листопад 2014 385,80 01.11.2014 01.03.2019 1% 1581 6099,498 грудень 2014 385,80 01.12.2014 01.03.2019 1% 1551 5983,758 січень 2015 385,80 01.01.2015 01.03.2019 1% 1520 5864,16 лютий 2015 385,80 01.02.2015 01.03.2019 1% 1489 5744,562 березень 2015 385,80 01.03.2015 01.03.2019 1% 1461 5636,538 квітень 2015 385,80 01.04.2015 01.03.2019 1% 1430 5516,94 травень 2015 385,80 01.05.2015 01.03.2019 1% 1400 5401,2 червень 2015 385,80 01.06.2015 01.03.2019 1% 1369 5281,602 липень 2015 385,80 01.07.2015 01.03.2019 1% 1339 5165,862 серпень 2015 385,80 01.08.2015 01.03.2019 1% 1308 5046,264 вересень 2015 385,80 01.09.2015 01.03.2019 1% 1277 4926,666 жовтень 2015 385,80 01.10.2015 01.03.2019 1% 1247 4810,926 листопад 2015 385,80 01.11.2015 01.03.2019 1% 1216 4691,328 грудень 2015 436,50 01.12.2015 01.03.2019 1% 1186 5176,89 січень 2016 436,50 01.01.2016 01.03.2019 1% 1155 5041,575 лютий 2016 436,50 01.02.2016 01.03.2019 1% 1124 4906,26 березень 2016 436,50 01.03.2016 01.03.2019 1% 1095 4779,675 квітень 2016 436,50 01.04.2016 01.03.2019 1% 1064 4644,36 травень 2016 459,30 01.05.2016 01.03.2019 1% 1034 4749,162 червень 2016 459,30 01.06.2016 01.03.2019 1% 1003 4606,779 липень 2016 459,30 01.07.2016 01.03.2019 1% 973 4468,989 серпень 2016 459,30 01.08.2016 01.03.2019 1% 942 4326,606 вересень 2016 459,30 01.09.2016 01.03.2019 1% 911 4184,223 жовтень 2016 459,30 01.10.2016 01.03.2019 1% 881 4046,433 листопад 2016 459,30 01.11.2016 01.03.2019 1% 850 3904,05 грудень 2016 491,10 01.12.2016 01.03.2019 1% 820 4027,02 січень 2017 506,70 01.01.2017 01.03.2019 1% 789 3997,863 лютий 2017 506,70 01.02.2017 01.03.2019 1% 758 3840,786 березень 2017 506,70 01.03.2017 01.03.2019 1% 730 3698,91 квітень 2017 506,70 01.04.2017 01.03.2019 1% 699 3541,833 травень 2017 533,10 01.05.2017 01.03.2019 1% 669 3566,439 червень 2017 533,10 01.06.2017 01.03.2019 1% 638 3401,178 липень 2017 533,10 01.07.2017 01.03.2019 1% 608 3241,248 серпень 2017 533,10 01.08.2017 01.03.2019 1% 577 3075,987 вересень 2017 533,10 01.09.2017 01.03.2019 1% 546 2910,726 жовтень 2017 533,10 01.10.2017 01.03.2019 1% 516 2750,796 листопад 2017 533,10 01.11.2017 01.03.2019 1% 485 2585,535 грудень 2017 558,00 01.12.2017 01.03.2019 1% 455 2538,9 січень 2018 558,00 01.01.2018 01.03.2019 1% 424 2365,92 лютий 2018 558,00 01.02.2018 01.03.2019 1% 393 2192,94 березень 2018 558,00 01.03.2018 01.03.2019 1% 365 2036,7 квітень 2018 558,00 01.04.2018 01.03.2019 1% 334 1863,72 травень 2018 558,00 01.05.2018 01.03.2019 1% 304 1696,32 червень 2018 558,00 01.06.2018 01.03.2019 1% 273 1523,34 липень 2018 583,20 01.07.2018 01.03.2019 1% 243 1417,176 серпень 2018 583,20 01.08.2018 01.03.2019 1% 212 1236,384 вересень 2018 583,20 01.09.2018 01.03.2019 1% 181 1055,592 жовтень 2018 583,20 01.10.2018 01.03.2019 1% 151 880,632 листопад 2018 583,20 01.11.2018 01.03.2019 1% 120 699,84 837404,39

Згідно зі ст. 199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Згідно з ч. 1 ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст.182 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 200 СК України при визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків.

Пунктом 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 6 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" судам роз'яснено, що обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково, так як в судовому засіданні доведено, що повнолітній син сторін після досягнення повноліття має вік, який перевищує 18, але є меншим 23 років, продовжує навчання та у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги. Відповідач зобов'язаний згідно з чинним законодавством утримувати повнолітнього сина за зазначених умов, проте належним чином не виконує цього обов'язку. Однак вбачається, що він може надавати таку матеріальну допомогу, так як є особою працездатного віку.

Суд враховує, що позивач як мати також зобов'язана та має певну можливість утримувати сина. Проте натепер вона повністю несе тягар його утримання. Повнолітній син навчається на денній формі начвання, у зв'язку з чим не має можливості працевлаштуватися.

Виходячи із загальних засад справедливості цивільного судочинства та необхідності захисту інтересів повнолітнього сина, який продовжує навчання, при визначенні розміру аліментів суд враховує усі істотні обставини справи та вбачає за необхідне визначити аліменти у твердій грошові сумі у розмірі 1500,00 грн з дня пред'явлення позову.

Суд також вважає доведеним, що заборгованість по аліментах сталася саме з вини відповідача, який не сплачував аліменти на користь позивача, внаслідок чого сталося порушення законних прав позивача та інтересів дітей. Доказів того, що така заборгованість виникла не з його вини, відповідач суду не надав. Загальний розмір нарахованої неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів становить 837404,39 грн та перевищує її межі, визначені ч. 1 ст. 196 СК України. Розмір неустойки з урахуванням зазначених вимог закону складає 47933,40 грн, що не перевищує 100% заборгованості боржника по сплаті аліментів.

Проте суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, і на підставі доказів, поданих учасниками справи (ч. 1 ст. 13 ЦПК України). Відтак до стягнення підлягає пеня в межах заявлених позивачем вимог, тобто у розмірі 14582,21 грн, оскільки суд не має правових підстав вийти за межі позову.

У задоволенні інших позовних вимог вбачається за необхідне відмовити , зокрема щодо стягнення аліментів з дня досягнення сином повноліття, тобто за минулий час, оскільки позивач не надала суду доказів того, що вона вживала заходів з метою одержання аліментів від відповідача, однак не могла їх отримати у зв'язку із ухиленням останнім від їх сплати, та щодо заборгованості по аліментах, так як порядок стягнення аліментів на виконання рішення суду передбачений ст. 71 Закону України Про виконавче провадження (далі - Закон) і відповідно до ч. 8 цієї статті суд вирішує питання заборгованості лише у разі спору про її розмір. Сторони не оспорюють розмір нарахованої заборгованості.

Таким чином при відсутності такого спору заборгованість стягується державним виконавцем відповідно до положень Закону, а не на підставі рішення суду про стягнення заборгованості.

Ст. 191 СК України визначено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

На підставі ст. 430 ЦПК України вбачається за необхідне допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення аліментів за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 191, 194, 195, 196, 199, 200 СК України, ст. 71 Закону України Про виконавче провадження , постановою Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 6 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , ст.ст. 2, 19, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 430 ЦПК України,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_4 районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Київській області, ОСОБА_5 про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання, та заборгованості по аліментах та пені задовольнити частково.

Стягнути із ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_2 на сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, який продовжує навчання, у твердій грошовій сумі у розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) грн 00 коп., починаючи з 15 лютого 2019 року і по час закінчення навчання, однак не пізніше досягнення ОСОБА_5 23 (двадцяти трьох) років.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 неустойку (пеню) за період з грудня 2007 по листопад 2018 року за прострочення сплати аліментів у розмірі 14582 (чотирнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят дві) грн 21 коп.

Стягнути із ОСОБА_3 судовий збір в дохід держави в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

Рішення суду в частині присудження аліментів у межах суми платежу за один місяць в розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) грн 00 коп. підлягає негайному виконанню.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення суду.

Позивач ОСОБА_2, житель ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач ОСОБА_3, житель ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.

Третя особа ОСОБА_4 районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Київській області, вулиця Українська, буд. 13 смт. Згурівка Київської області, 07600, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34749497.

Третя особа ОСОБА_5, житель ІНФОРМАЦІЯ_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Повне судове рішення складене 23 квітня 2019 року.

Головуючий суддя Н.О. Денисенко

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.04.2019
Оприлюднено24.04.2019
Номер документу81347344
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —365/58/19

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Кучерява Л. М.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Кучерява Л. М.

Рішення від 23.04.2019

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Денисенко Н. О.

Ухвала від 25.02.2019

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Денисенко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні