Ухвала
від 23.04.2019 по справі 702/128/19
МОНАСТИРИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №702/128/19

Провадження №2-о/702/9/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про залишення заяви без розгляду

23 квітня 2019 року м. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області:

під головуванням судді Мазай Н.В.

з участю секретаря судового засідання Ясінською О.А.

сторони: не з явились

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: суб'єкт владних повноважень-виконавчий комітет Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в :

Заявник 13.02.2019 звернувся в суд із заявою до заінтересованої особи про встановлення факту, що має юридичне значення.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

В судове засідання представник заінтересованої особи суб'єкта владних повноважень виконавчого комітету Лукашівської сільської ради ОСОБА_2 не з явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника виконавчого комітету Лукашівської сільської ради.

Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

За змістом п.1 ст. 6 , ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР , ст.1 Першого протоколу до Конвенції кожен має право на розгляд його справи упродовж розумного строку судом, який вирішить спір щодо його прав та обов язків цивільного характеру.

Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що згідно заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, заявник просить встановити факт місцезнаходження земельної ділянки, виділеної рішенням Лукашівської сільської ради за №27 від 19.10.1995 по вул. Набережній, 22, в с. Лукашівці та встановити факт виділення присадибної земельної ділянки площею 0,25 га рішенням Лукашівської сільської ради за №27 від 19.10.1995 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно поданої заяви від 05.09.1995. Встановлення даного факту йому необхідно для подання в суд у цивільній справі №702/974/18 у якості належних та допустимих доказів (а.с.1-3, 38).

Відповідно до відзиву на заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, який надійшов на адресу суду 19.03.2019 від представника заінтересованої особи ОСОБА_2, виконавчий комітет Лукашівської сільської ради вважає, що заява не підлягає до задоволення, виходячи із наступного. На території Лукашівської сільської ради проживає декілька жителів з ініціалами ОСОБА_1, а тому неможливо достовірно встановити чи стосується рішення Лукашівської сільської ради за №27 від 19.10.1995 саме прав заявника. Посилання заявника на довідку вих. №129 від 29.04.2009 не заслуговує на увагу оскільки сам заявник заперечує достовірність інформації, викладеної в даній довідці. Дана обставина підтверджується заявою заявника від 15.02.2918 вх. №03.

Згідно ч.6 ст.294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

Як зазначено в роз'ясненнях Верховного суду України у листі від 01.01.2012, якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.

Про правильність застосування даних норм права свідчить постанова Великої палати Верховного суду від 30.05.2018 у справі №761/16799/15-ц, провадження №14-139цс18.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За змістом наведеної норми права потреба у такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність субєктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або оспорюються.

Оскільки, вимога про встановлення факту місцезнаходження земельної ділянки та встановлення факту виділення присадибної земельної ділянки саме заявнику ОСОБА_1 за рішенням Лукашівської сільської ради за № 27 від 19.10.1995, фактично заперечується заінтересованою особою (за змістом відзиву поданого 19.03.2019), тобто вбачається спір про право (користування тощо) на земельну ділянку, який розглядається виключно у позовному провадженні, а тому суд вважає, що заяву необхідно залишити без розгляду.

Суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч.6 ст.294 ЦПК України заінтересовані особи мають право подати позов на загальних підставах.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258-261, 293, 294, 315, 354, 355 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: суб'єкт владних повноважень-виконавчий комітет Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без розгляду.

Роз'яснити заявнику право подати позов на загальних підставах.

До утворення апеляційних судів в апеляційних округах, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали шляхом подання апеляційної скарги через Монастирищенський районний суд Черкаської області до апеляційного суду Черкаської області або безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник ОСОБА_1, житель: вул. Набережна, 23 с. Лукашівка Монастирищенського району Черкаської області, 19110, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Заінтересована особа суб'єкт владних повноважень-виконавчий комітет Лукашівської сільської ради, вул. Бастракова, 29, с. Лукашівка, Монастирищенський район, Черкаська область, 19110, ЄДРПОУ 04408985.

Суддя Н.В. Мазай

СудМонастирищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.04.2019
Оприлюднено24.04.2019
Номер документу81354315
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —702/128/19

Ухвала від 23.04.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

Ухвала від 03.04.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

Ухвала від 19.02.2019

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Мазай Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні