Рішення
від 17.04.2019 по справі 916/2901/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" квітня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2901/18

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Курко Д.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Ставніченко М.В. за довіреністю від 04.02.2019р.;

Від відповідача: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу „Вікторія" до Фурманівської сільської ради Кілійського району Одеської області про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 20 551,36 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський виробничий кооператив „Вікторія" (далі по тексту - СВК „Вікторія") звернувся до господарського суду із позовною заявою до Фурманівської сільської ради Кілійського району Одеської області (далі по тексту - Фурманівська сільська рада) про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 20 551,36 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом помилкового перерахування грошових коштів у розмірі 20 551,36 грн. на рахунок відповідача, у зв'язку з чим, СВК „Вікторія" просило суд стягнути їх на підставі ст. 1212 ЦК України.

Фурманівська сільська рада не скористалась наданим законом правом на участь свого представника у судовому процесі. При цьому, у поданій до суду 15.03.2019р. заяві відповідач просив розглянути справу за відсутності представника останнього.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

На підставі платіжних доручень СВК „Вікторія" було перераховано на користь Фурманівської сільської ради грошові кошти у загальному розмірі 20 551,36 грн., що підтверджується наступними платіжними дорученнями: №79 від 20.02.2018р. на суму 2055,14 грн., №138 від 21.03.2018р. на суму 2055,14 грн., №233 від 25.04.2018р. на суму 2055,13 грн., №528 від 21.05.2018р. на суму 2055,14 грн., №588 від 21.06.2018р. на суму 2055,14 грн., №645 від 30.07.2018р. на суму 2055,14 грн., №732 від 27.08.2018р. на суму 2055,14 грн., №951 від 21.09.2018р. на суму 2055,13 грн. №9 від 29.10.2018р. на суму 2055,13 грн., №1126 від 20.11.2018р. на суму 2055,13 грн. При цьому, призначення даних платежів - орендна плата з юридичних осіб.

Фурманівською сільською радою у заяві від 15.03.2019р. було повідомлено суд, що СВК „Вікторія" користується земельними ділянками на території сільської ради протягом трьох років без укладення договорів оренди. Натомість, позивачем на підтвердження факту правомірності використання земельних ділянок було надано суду договори оренди землі, укладені між позивачем та фізичними особами - власниками земельних ділянок.

Листом №181495 від 27.03.2019р. у відповідь на запит позивача Кілійською районною державною адміністрацією було повідомлено, що протягом 2018р. та 2019р. договори оренди землі між адміністрацією та кооперативом не укладались.

Листом №29-15-0.62-3280/2-19 від 08.04.2019р. у відповідь на запит позивача Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було повідомлено, що починаючи з 2018р. між управлінням та кооперативом договори оренди землі не укладались.

Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до Фурманівської сільської ради, СВК „Вікторія" було наголошено про перерахування на рахунок відповідача грошових коштів у розмірі 20 551,36 грн. за відсутності передбачених законом підстав, оскільки будь-якого договору між сторонами по справі укладено не було. Наведене, за переконанням позивача, свідчить про наявність правових підстав для стягнення грошових коштів відповідно до ст. 1212 ЦК України.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені приписами частини другої ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Наведене дозволяє дійти висновку, що обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Верховним Судом у постанові від 17.04.2019р. по справі № 757/16163/17 наголошено, що ознаки, характерні для кондикції, свідчать про те, що пред'явлення кондиційної вимоги можна визнати належним самостійним способом захисту порушеного права власності, якщо: 1) річ є такою, що визначена родовими ознаками, в тому числі грошовими коштами; 2) потерпілий домагається повернення йому речі, визначеної родовими ознаками (грошових коштів) від тієї особи (набувача), з якою він не пов'язаний договірними правовідносинами щодо речі.

Узагальнюючи викладе, можна дійти висновку про те, що кондикція - позадоговірний зобов'язальний спосіб захисту права власності або іншого речового права, який може бути застосований самостійно. Кондикція також застосовується субсидіарно до реституції та віндикації як спосіб захисту порушеного права у тому випадку, коли певна вимога власника (титульного володільця) майна не охоплюється нормативним урегулюванням основного способу захисту права, але за характерними ознаками, умовами та суб'єктним складом підпадає під визначення зобов'язання з набуття або збереження майна без достатньої правової підстави.

Таким чином, права особи, яка вважає себе власником майна, підлягають захисту шляхом задоволення позову до володільця, з використанням правового механізму, установленого статтею 1212 ЦК України у разі наявності правових відносин речово-правового характеру безпосередньо між власником та володільцем майна.

Господарський суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження виникнення між СВК „Вікторія" та Фурманівською сільською радою будь-яких договірних відносин.

З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 20 551,36 грн. з Фурманівської сільської ради на користь СВК „Вікторія" на підставі ст. 1212 ЦК України. Наведене має наслідком необхідність задоволення заявлених кооперативом вимог.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених сільськогосподарським виробничим кооператив „Вікторія" позовних вимог до Фурманівської сільської ради Кілійського району Одеської області шляхом стягнення на користь позивача безпідставно набутих коштів у розмірі 20 551,36 грн. відповідно до ст. ст. 11, 14, 16, 1212 Цивільного кодексу України.

Судові витрати зі сплати судового збору розподіляються судом відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути Фурманівської сільської ради Кілійського району Одеської області /68321, Одеська обл., Кілійський район, с. Фурманівка, вул. Леніна, 31, код ЄДРПОУ 04379568/, на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу „Вікторія" /68321, Одеська обл., Кілійський район, с. Фурманівка, вул. Кірова, 1, код ЄДРПОУ 31693452/ безпідставно набуті грошові кошти у розмірі 20 551,36 грн. /двадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят одна грн. 36 коп./, судовий збір у розмірі 1762,00 грн. /одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп./

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 24.04.2019р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.04.2019
Оприлюднено24.04.2019
Номер документу81368676
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2901/18

Ухвала від 13.04.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Рішення від 17.04.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 08.04.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 20.03.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 25.02.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 05.02.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

Ухвала від 27.12.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні