Справа № 329/14/19
Провадження № 2/329/74/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Богослова А.В.,
за участі секретаря судового засідання - Силаєвої Т.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідачів - Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Чернігівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, про визнання права на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із вищезазначеною позовною заявою до відповідачів, в якій просить визнати за нею право на земельну частку (пай), розміром 5,70 умовних кадастрових гектарів, на підставі сертифікату серії ЗП № 0136482 на право на земельну частку (пай), виданого на підставі рішення Чернігівської райдержадміністрації Запорізької області від 31.10.1996 № 310 та зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 634, в порядку спадкування за законом, після ОСОБА_3, який помер 07.03.1994.
Позов мотивує тим, що 07 березня 1994 року помер чоловік позивача, який на час смерті проживав та був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Разом із ним за вказаною адресою на день його смерті була зареєстрована і позивач ОСОБА_1, яка проживала однією сім'єю зі ОСОБА_3 як чоловік і дружина. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай), розміром 5,70 умовних кадастрових гектарів, на підставі сертифікату серії ЗП № 0136482 на право на земельну частку (пай), виданого на підставі рішення Чернігівської райдержадміністрації Запорізької області від 31.10.1996 № 310 та зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 634. Спадкоємцем за законом на майно ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_1, яка фактично прийняла спадщину за законом, але не оформила своїх спадкових прав. Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про одержання свідоцтва про право на спадщину, однак позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно. Зазначена обставина є перешкодою для отримання свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3, тому позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом у судовому порядку.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, просила задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі та участі позивача, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької областів судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Представник Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької областів судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено, 07 березня 1994 року помер ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії I-АМ № 095334, виданого 07.03.2000 виконкомом Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.
Померлий ОСОБА_3 на день смерті проживав та був зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. На день смерті разом із ним була зареєстрована та проживала його дружина ОСОБА_1, що підтверджується копією довідки № 446 від 14.11.2018, виданого Конівською сільською радою Могилів -Подільського району Вінницької області.
Згідно довідки виконавчого комітету Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області № 14 від 08.01.2019, ОСОБА_1 проживала зі ОСОБА_3 з 1986 року по 1993 року за адресою: вул. Пролетарська, 26, с. Розівка, Чернігівського району Запорізької області.
За життя ОСОБА_3 набув право на земельну частку (пай) розміром 5,70 га., згідно сертифікату серії ЗП № 0136482 на право на земельну частку (пай), виданого на підставі рішення Чернігівської райдержадміністрації Запорізької області від 31.10.1996 № 310 та зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 634.
Згідно копії довідки відділу у Чернігівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області № 0-8-.35-1479/114-18 від 12.12.2018 державний акт згідно сертифіката ЗП № 0136482 на ім'я ОСОБА_3 не видавався.
Після смерті ОСОБА_3 спадщина не відкривалася, спадкова справа не заводилася, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 27.02.2019.
Спадкоємцем за законом на майно ОСОБА_3 є ОСОБА_1, яка з 1986 року та на день смерті померлого проживала разом із ним однією сім'єю як чоловік та дружина, була на його повному утриманні та фактично вступила в управління майном померлого, однак не оформила своїх спадкових прав, що підтверджується довідкою Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області №182 від 17.04.2019.
Позивач не може оформити своє право на майно в нотаріальному порядку через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на майно спадкодавця, що підтверджується копією довідки від 12.01.2019 Могилів-Подільської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Згідно зі ст. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень та протиправних посягань.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.524 ЦК УРСР від 18.07.1963 спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Відповідно до ст.527 ЦК УРСР від 18.07.1963 спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Згідно ст.531 ЦК УРСР від 18.07.1963 до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Відповідно до ст.549 ЦК УРСР від 18.07.1963 визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Отже суд дійшов до висновку, що позивач набула право на спадкове майно згідно діючого на той час законодавства.
Чинне законодавство у разі відсутності оригіналу сертифікату на право на земельну частку (пай), належного спадкодавцю, який помер не передбачає процедури повторної видачі такого сертифікату на ім'я спадкодавця спадкоємцю особи, яка мала право на земельну частку (пай). За таких обставин, належним способом захисту прав спадкоємця у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємця до суду з вимогами про визнання права на право на земельну частку (пай ) в порядку спадкування.
Таким чином, суд встановив, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом, як утриманець померлого, оскільки з 1986 року та на день смерті померлого проживала разом із ним однією сім'єю як чоловік та дружина, була на його повному утриманні та фактично вступила в управління майном померлого, однак не оформила своїх спадкових прав, але у зв'язку з відсутністю оригіналу документу про право на земельну частку (пай) на ім'я спадкодавця, не може одержати свідоцтво про право власності на спадкове майно. Тому суд вважає за можливе визнати за позивачем право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, яка належала померлому ОСОБА_3
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 263-265, 354Цивільного процесуального кодексу України , суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, Конівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, про визнання права на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування, - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), розміром 5,70 умовних кадастрових гектарів, на підставі сертифікату серії ЗП № 0136482 на право на земельну частку (пай), виданого на підставі рішення Чернігівської райдержадміністрації Запорізької області від 31.10.1996 № 310, зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 634, в порядку спадкування за законом, після ОСОБА_3, який помер 07 березня 1994 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1 Перший, Чернігівський район, Запорізька область.
Відповідач: Чернігівська селищна рада Чернігівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 20509645, місцезнаходження: вул. Українська,57, смт Чернігівка, Чернігівський район, Запорізька область.
Відповідач: Конівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04326661, місцезнаходження: вул. Шевченка,2а, с. Конева, Могилів-Подільський район, Вінницька область.
Суддя А.В.Богослов
Суд | Чернігівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2019 |
Оприлюднено | 26.04.2019 |
Номер документу | 81409795 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Богослов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні