Справа № 724/386/19 Провадження № 2/724/262/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2019 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Мельник М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотин Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради с. Круглик Хотинського району Чернівецької області про визнання права на земельну частку (пай), -
В С Т А Н О В И В:
26.02.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_2 сільської ради с. Круглик Хотинського району, Чернівецької області про визнання права власності на земельну частку (пай).
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що він в період з 01 серпня 1993 року по 30 липня 1994 року працював та відповідно був членом колгоспу Більшовик , який в подальшому перейменований в колгосп Хлібороб . Згідно архівної довідки від 23.11.2018 року № 1/237, колгосп Більшовик згідно протоколу № 1 загальних зборів уповноважених колгоспників колгоспу Більшовик від 03.02.1992 року - перейменований на колгосп Хлібороб , а з 16.02.2000 року реорганізований в ТзОВ Хлібороб . З 16.08.2007 року ТзОВ Хлібороб перебуває в стані припинення на підставі рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.08.2007 року.
Зазначає, що він в період з 01.08.1994 року по 02.07.1999 року у відповідності до направлення управління сільського господарства Чернівецької обласної державної адміністрації від 06.06.1994 року № 13/4-62 був направлений на навчання в Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут, та у зв'язку з чим був звільнений з колгоспу Хлібороб на період навчання. 01.09.1999 року після закінчення навчання він продовжив працювати в КСП Хлібороб на посаді агронома.
Проте, зазначає, що в період навчання, а саме 08.08.1995 року Президентом України був виданий Указ № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, та відповідно до п. п. 2. 5 даного Указу право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
31.12.1995 року на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів колгоспу Хлібороб було видано державний акт на право колективної власності на землі, серії ЧВ № 000108, площею 832,4 га. Додатком до державного акту ЧВ № 000108 було затверджено список громадян-членів колективного КСП Хлібороб , які мали право на земельну частку (пай).
Проте, вказує, що його не включили до списку членів КСП, які мали право на земельну частку (пай) та не видали відповідний сертифікат.
07.12.2018 року він звернувся до ОСОБА_2 сільської ради із заявою щодо виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
17.12.2018 року ОСОБА_2 сільська рада листом повідомила, що невідомо з яких причин його було не включено у списки пайовиків, а також у зв'язку з відсутністю механізму надання земельних ділянок з пайового фонду, сільська рада немає повноважень щодо виділення йому земельної ділянки, оскільки він не отримував сертифікат на земельну частку (пай), а тому йому було рекомендовано звернутися до суду.
17.01.2019 року відділ у Хотинському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області листом п-24.0260-6/111-19 йому повідомив, що він не включений в список громадян - членів КСП Хлібороб с. Круглик.
Проте, 29.01.2019 року ОСОБА_2 сільська рада листом № 5 йому повідомила, що в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради є вільні земельні ділянки із земель невитребуваних паїв.
Вважає, що на час видачі державного акту на право колективної власності на землю КСП Хлібороб , він був членом даного КСП, але його помилково не було включено до списків членів КСП, які мали право на земельну частку (пай) та не видали йому відповідний сертифікат.
Тому, підтримуючи вищевикладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно статей 16 та 328 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до Указу Президента № 720 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали у ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) при паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства кооперативу, товариства є рівними.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01 серпня 1993 року по 30 липня 1994 року працював та був членом колгоспу Більшовик , який в подальшому перейменований в колгосп Хлібороб .
Згідно архівної довідки № 1/237 від 23.11.2018 року, колгосп Більшовик згідно протоколу № 1 загальних зборів уповноважених колгоспників колгоспу Більшовик від 03.02.1992 року - перейменований на колгосп Хлібороб , а з 16.02.2000 року реорганізований в ТзОВ Хлібороб .
З 16.08.2007 року ТзОВ Хлібороб перебуває в стані припинення на підставі рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.08.2007 року.
Згідно матеріалів справи встановлено, що позивач в період з 01.08.1994 року по 02.07.1999 року у відповідності до направлення управління сільського господарства Чернівецької обласної державної адміністрації від 06.06.1994 року за № 13/4-62 був направлений на навчання в Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут, та на підставі чого був звільнений з колгоспу Хлібороб . Після закінчення навчання з 01.09.1999 року він продовжив працювати в КСП Хлібороб на посаді агронома.
Як встановлено судом, 08.08.1995 року Президентом України був виданий Указ № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, та відповідно до п. п. 2. 5 даного Указу право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
31.12.1995 року на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради народних депутатів колгоспу Хлібороб було видано державний акт на право колективної власності на землі, серії ЧВ № 000108, площею 832,4 га., додатком до якого було затверджено список громадян-членів колективного КСП Хлібороб , які мали право на земельну частку (пай).
Проте, як встановлено судом, та підтверджується матеріалами справи, позивача ОСОБА_1 не було включено до списку членів КСП, які мали право на земельну частку (пай) та не видано останньому відповідний сертифікат.
07.12.2018 року, при зверненні позивача до ОСОБА_2 сільської ради із заявою щодо виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, йому листом ОСОБА_2 сільської ради було повідомлено, що невідомо з яких причин останнього не було включено у списки пайовиків, а також у зв'язку з відсутністю механізму надання земельних ділянок з пайового фонду, сільська рада немає повноважень щодо виділення йому земельної ділянки, оскільки він не отримував сертифікат на земельну частку (пай), а тому позивачу було рекомендовано звернутися до суду.
Згідно матеріалів справи встановлено, що 17.01.2019 року відділ у Хотинському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області своїм листом п-24.0260-6/111-19 повідомив ОСОБА_1, що він не включений в список громадян - членів КСП Хлібороб с. Круглик.
При цьому, 29.01.2019 року ОСОБА_2 сільська рада листом № 5 повідомила ОСОБА_1, що в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради є вільні земельні ділянки із земель невитребуваних паїв.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу), член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власністьсільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Отже, як встановлено судом, позивач на час видачі державного акту на право колективної власності на землю КСП Хлібороб був членом даного КСП, але його помилково не було включено до списків членів КСП, які мали право на земельну частку (пай) та не було видано йому відповідний сертифікат.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) є обґрунтованим і доведеним, а тому є таким, що підлягає задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати в справі в розмірі 768,40 гривень.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 15, 16 ЦК України, Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємства і організаціям № 720/95 від 08.08.1995 р., Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , ст. ст. 76-81, 141, 206, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) -задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованим за адресою: 58000, м. Чернівці, вул. Героїв Небесної Сотні, 22/100 право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Хлібороб с. Круглик, Хотинського району, Чернівецької області за рахунок вільних земель на території ОСОБА_2 сільської ради Хотинського району Чернівецької області.
Стягнути з ОСОБА_2 сільської ради (код ІКЮО 04416855, 60051. с. Круглик, Хотинського району, Чернівецької області) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: 58000, м. Чернівці, вул. Героїв Небесної Сотні, 22/100 судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 25.04.2019 року.
Суддя: О.Г. Єфтеньєв
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2019 |
Оприлюднено | 26.04.2019 |
Номер документу | 81423652 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні