Справа № 420/2326/19
УХВАЛА
24 квітня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог – товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс», про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
19 квітня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог – товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс», в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо зупинення реєстрації податкової накладної №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» (код ЄДРПОУ 41610922);
- зобов'язати відповідача внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” з 1 січня 2019 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.
Дана позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» містить одну позовну вимогу немайнового характеру про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо зупинення реєстрації податкової накладної №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» та похідну від неї вимогу зобов'язального характеру - про зобов'язання відповідача внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України.
Отже, за подачу даної позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Однак, в порушення вимог ч.3 ст.161 КАС України, позивачем не надано до суду доказів сплати судового збору.
Таким чином, товариству з обмеженою відповідальністю «Саніба» необхідно надати до суду докази сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 2 статті 79 КАС України визначено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Так, у позовній заяві позивач вказує, зокрема, що:
- … ТОВ «Алкомікс» складено податкову накладну «№560 від 23.11.2017 року…;
- …у відповідь на подану податкову накладну №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» найшла квитанція №1;
- …ТОВ «Саніба» на виконання своїх зобов'язань по вищевказаному договору сплатило на р/р ТОВ «Алкомікс» усю суму грошових коштів, у тому числі, за товар згідно податкових накладних, які зупинені, та отримало ТМЦ у повному обсязі;
- …приймання-передача придбаного товару здійснювалась на складі за адресою: Одеська обл., м.Подільськ, вул.Соборна, 220;
- … після придбання такий товар був переданий на зберігання ТОВ «Котовський винзавод» на підставі договору складського зберігання №01/11-С-03;
- за період з листопада 2017 року по серпень 2018 року ТОВ «Саніба» оплатило всю суму за поставлений товар ТОВ «Алкомікс» на загальну суму 133102982,10 грн.
Однак, позивачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження вищевказаних обставин.
Таким чином, позивачу необхідно надати відповідні докази до суду разом із їх копією для відповідача та третьої особи.
При цьому суд зазначає, що згідно з ч.2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч.ч.4-5 ст.94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Згідно п.5 та п.8 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Однак, позивачем не зазначено інформацію щодо місцезнаходження оригіналів доказів, копії яких додані до позовної заяви.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду вказану інформацію.
Згідно ст.49 КАС України треті особи поділяються на два види: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача.
Позивач зазначає у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс», однак не вказує на боці виступає вказана особа.
Також, позивач у своєму позові не наводить жодного обґрунтування того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки вказаної особи.
На підставі зазначеного, у відповідності до ст.49 КАС України позивачу необхідно зазначити на боці виступає товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» із обґрунтуванням того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки саме вказаної особи.
Також, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.
Відповідно до п. 56.18 ст.56 Податкового кодексу України (далі – ПК України) встановлено, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
В свою чергу, статтею 102 ПК України, яка відноситься до Глави 9 ”Погашення податкового боргу платників податків” передбачено строк давності тривалістю 1095 днів.
Таким чином, положеннями ст.102 ПК України вирішено питання строків оскарження рішення контролюючого органу саме щодо нарахування грошового зобов'язання, винесеного на підставі норм Податкового кодексу України.
Тобто, строк давності тривалістю 1095 днів застосовується у випадку оскарження фізичними чи юридичними особами рішень контролюючого органу щодо нарахувань грошових зобов'язань.
В даному ж випадку, позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо зупинення реєстрації податкової накладної №560 від 23.11.2017 року ТОВ «Алкомікс» (код ЄДРПОУ 41610922), а відтак, строк давності в 1095 днів при оскарженні вищевказаних дій відповідача по вказаній справі, - не застосовується.
Тобто, для оскарження таких дій застосовується загальний строк звернення до суду, встановлений ч.2 ст.122 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, як вбачається з даної статті, початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа: дізналася або повинна була дізнатися про порушення. При цьому, йдеться не про те, коли особа з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням, а про те, коли вона дізналася про ці рішення, дії чи бездіяльність.
При цьому, зважаючи на вимоги ч.2 ст.122 КАС України, та на дату складання податкової накладної №560 від 23.11.2017 року, позивач, звернувшись до суду лише 19.04.2019 року з позовними вимогами про визнання протиправними дій щодо зупинення реєстрації вказаної податкової накладної, пропустив шестимісячний строк звернення до суду.
Жодних посилань щодо поновлення строку звернення до суду та поважності подання позовної заяви із пропуском строку звернення до суду, позовна заява не містить.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, суддя зазначає позивачу про необхідність протягом десяти днів з дня вручення ухвали надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення або відповідні докази, що підтверджують своєчасність звернення позивача до суду із вказаними позовними вимогами (з копією для відповідача).
Згідно ч. 1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Виявлені недоліки мають бути усунені позивачем шляхом надання до суду (з копією для відповідача та третьої особи):
1) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення або відповідних доказів, що підтверджують своєчасність звернення позивача до суду із вказаними позовними вимогами;
2) доказів, визначених судом;
3) доказів сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн.;
4) пояснень із зазначенням на боці виступає товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» із обґрунтуванням того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов'язки саме вказаної особи;
5) інформації щодо місцезнаходження оригіналів доказів, копії яких додані до позовної заяви.
За таких обставин, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя доходить висновку, що позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст. 120, 160, 161, 169 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Саніба» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог – товариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс», про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії – залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали (в тому числі, якщо її копію отримано нарочно, засобами електронної пошти та факсимільного зв'язку) усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Соколенко
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2019 |
Оприлюднено | 02.05.2019 |
Номер документу | 81427593 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Соколенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні