Рішення
від 24.04.2019 по справі 263/6010/18
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа № 263/6010/18

Провадження № 2/263/165/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 року м.Маріуполь

Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Папаценка П.І., за участю секретаря Диміч Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання незаконним, скасування рішення ОСОБА_2 міської ради № 7/28-2508 від 28.02.2018 року, визнання поновленим договір оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_2 міської ради (далі ММР) про визнання незаконним, скасування рішення ОСОБА_2 міської ради №7/28-2508 від 28.02.2018 року та визнання поновленим договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., відповідно до якого ОСОБА_2 міська рада надає в строкове користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0037 га (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666), що знаходиться по просп. Металургів, 92-а у Жовтневому (Центральному) районі міста Маріуполя, на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором, а саме:

ДОДАТКОВИЙ ДОГОВІР

до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р.

місто Маріуполь, Донецька область,


року

Ми, що нижче підписалися: ОСОБА_2 міська рада, (код ЄДРПОУ 33852448), місцезнаходження: м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, іменована далі Орендодавець , в особі директора юридичного департаменту ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1), який мешкає за адресою: м. Харцизьк, вул. Миру, буд. 42, діючий на підставі розпорядження Маріупольського міського голови Про надання повноважень з вчинення правочинів від 23.01.2017 року №23р, з одного боку,

та

громадянка ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2), яка мешкає за адресою: Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124-б, іменована далі Орендар , з другого боку,

уклали цей додатковий договір до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., про нижченаведене:

1. вищевказаний договір викласти у наступній редакції:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Орендодавець, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться по просп. Металургів, 92-а у Центральному районі міста Маріуполя (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666).

2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

2.1. В оренду передається земельна ділянка площею: 0,0037 га, у тому числі:


(площа та якісні характеристики земель окремих категорій за їх складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)

2.2. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна:


(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів),

а також об'єкти інфраструктури згідно документації із землеустрою, що посвідчують право на земельну ділянку:


(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об'єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям тощо)

2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: не має.

2.4. Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, не має.

3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років до 27.11.2022 року.

3.2. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.

4. ОРЕНДНА ПЛАТА

4.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладення договору оренди становить: 80195,22 грн.

4.2. Грошова оцінка земель м. Маріуполя встановлена рішенням ОСОБА_2 міської ради №5/38-6108 від 15.12.2009 року, та посвідчується довідкою (витягом) встановленого зразку.

4.3. Орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі: 5% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок: № 33213815700052, одержувач - ОСОБА_1. УК/Центральний р-н/18010900, код ЄДРПОУ 37989721, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.

4.4. На підставі ст. 287 Податкового кодексу України землекористувач(чі) сплачують плату за землю з дня виникнення права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, сплачується рівними частками Орендарем за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Плата за землю фізичними особами сплачується в установленому законом порядку.

4.5. Згідно ст. 289 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, Орендар зобов'язаний вносити орендну плату у новому розмірі з дня індексації.

4.6. Обчислення розміру орендної плати за земельну(ні) ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.7. Орендодавець попереджує, що можлива зміна реквізитів рахунку, на який повинна вноситися орендна плата. Уточнення розрахункового рахунку є обов'язком орендаря, для чого йому необхідно звертатися до Департаменту фінансів ОСОБА_2 міської ради.

4.8. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- збільшення розміру грошової оцінки земельної ділянки;

- зміни розмірів орендної плати, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами передбаченими діючим законодавством, які розробляються за рахунок Орендаря;

- внесення змін до чинного законодавства України з питань регулювання правовідносин в сфері оренди земельних ділянок;

- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

4.9. При сталих соціально-економічних і політичних умовах господарювання необхідність і умови коригування розмірів орендної плати розглядається сторонами один раз на два роки. У разі збільшення грошової оцінки Орендар зобов`язаний самостійно коригувати орендну плату згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

У разі затвердження нової грошової оцінки у м. Маріуполі після укладання цього договору Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату у новому розмірі на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та у разі індексації грошової оцінки земель без укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.

4.10. Після закінчення встановлених Податковим кодексом України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання (орендної плати за земельну ділянку) на суму податкового боргу нараховується пеня згідно діючому законодавству.

У разі невнесення орендної плати справляється пеня у розмірі 0,3 % від несплаченої суми за кожен день прострочення, доки суму простроченої орендної плати не буде повністю сплачено, але не більше ніж 120% річної облікової ставки НБУ діючої на день виникнення боргу або на день його погашення, в залежності від того, яка з цих величин є більшою.

5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

5.1. Земельна(і) ділянка(и) передаються в оренду з метою та за цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону).

5.2. Орендар зобов'язаний зберігати земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, в якому він одержав її в оренду згідно акту приймання-передачі земельної ділянки.

6. УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ

6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без складання документації із землеустрою згідно з ст. 123 Земельного кодексу України.

6.2. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки, згідно договору оренди.

7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

7.1. Після припинення дії договору, Орендар повертає земельну ділянку Орендодавцеві у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

7.2. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

7.3. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

7.4. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають.

7.5. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

7.6. Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

7.7. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

8.1. Орендодавець гарантує, що на момент укладення договору земельна ділянка в спорі, під забороною, арештом не перебуває. Інші обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки та права третіх осіб стосовно неї відсутні.

8.2. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

9.ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

9.1. Права Орендаря:

9.1.1. самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;

9.1.2. за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі, споруди та заклади, багаторічні насадження;

9.1.3. отримувати продукцію і доходи;

9.1.4. здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою Орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем;

9.1.5. за згодою Орендодавця, що висловлена у вигляді рішення міської ради, передавати земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни цільового призначення;

9.1.6. переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у разі продажу цієї земельної ділянки згідно з законом;

9.1.7. користуватися на умовах платності та у відповідності з діючим порядком інженерними комунікаціями орендодавця з метою забезпечення належності господарської діяльності на орендованій земельної ділянці.

9.2. Орендар зобов'язаний:

9.2.1. приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

9.2.2. виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

9.2.3. дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

9.2.4. у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу доходів і зборів;

9.2.5. використовувати земельну ділянку відповідно до мети та цільового призначення, визначених у договорі, з дотриманням режиму використання земель;

9.2.6. укласти договір про надання послуг з вивезення побутових відходів;

9.2.7. укласти з Центральною районною адміністрацією міської ради договір на утримання у належному санітарному стані прилеглої території згідно з діючими Правилами благоустрою території м. Маріуполя;

9.2.8. за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди звернутися до орендодавця з письмовою заявою про поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає;

9.2.9. сплачувати орендну плату в порядку та у строки, передбачені договором;

9.2.10. проводити звірки розрахунків платежів по орендній платі за земельні ділянки з Департаментом фінансів ОСОБА_2 міської ради не рідше одного разу на бюджетний рік;

9.2.11. самостійно коригувати орендну плату за землю у разі:

- зміни грошової оцінки або її індексації;

- зміни розмірів орендної плати;

У разі індексації грошової оцінки земель та у разі зміни розміру грошової оцінки у м. Маріуполі Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату у новому розмірі на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки без укладання додаткової угоди до договору оренди.

9.2.12. у місячний термін з моменту опублікування коефіцієнту індексації одержати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати її копію до податкової інспекції за місцем обліку;

9.2.13. у випадку реорганізації юридичної особи - Орендаря, надати інформацію щодо реорганізації юридичної особи , що є правонаступником Орендаря, до ОСОБА_2 міської ради, Держгеокадастру у м. Маріуполі, відповідного підрозділу державної податкової служби, органу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно нотаріально посвідчену копію витягу з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.

9.3. Права Орендодавця:

9.3.1. Вимагати від Орендаря:

9.3.1.1. використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

9.3.1.2. дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;

9.3.1.3. дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони водних об'єктів, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

9.3.1.4. своєчасного внесення до бюджету орендної плати;

9.3.1.5. вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням умов договору оренди.

9.4. Обов'язки Орендодавця:

9.4.1. передати земельну ділянку у користування у стані, що відповідає умовам договору оренди;

9.4.2. при передачі земельної ділянки в оренду забезпечити відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

9.4. 3. не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

10. ІНШІ УМОВИ

10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10.2.Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії договору.

11. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ

ОСОБА_4 ЙОГО ДІЇ ШЛЯХОМ РОЗІРВАННЯ

11.1. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

11.2. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

11.3. Дія договору припиняється у разі:

11.3.1. закінчення строку, на який його було укладено;

11.3.2. викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

11.3.3. поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;

11.3.4. ліквідації юридичної особи-орендаря;

11.3.5. набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;

11.3.6. договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

11.4.1. взаємною згодою сторін, висловленою письмово;

11.4.2. рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок:

- невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором;

- невиконання другою стороною обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 Закону України Про оренду землі ;

- в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України;

- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

- систематична несплата орендної плати;

- з інших підстав, визначених законом.

11.5. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, допускається лише у разі, коли земельна ділянка, надана в оренду, необхідна для таких суспільних потреб:

11.5.1. забезпечення національної безпеки і оборони;

11.5.2. будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;

11.5.3. розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

11.5.4. розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин;

11.5.5. будівництво захисних гідротехнічних споруд;

11.5.6. будівництво та обслуговування нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, необхідних для їх експлуатації, споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва;

11.5.7. створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ;

11.5.8. розташування об'єктів природно-заповідного фонду;

11.5.9. інших потреб передбачених законодавством України.

11.6. Орендодавець зобов'язаний протягом п'яти днів з дня прийняття рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, письмово повідомити Орендаря про прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Інформація (письмове повідомлення) надсилається Орендарю рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому (їм) особисто під розписку.

11.7. Переговори щодо умов викупу земельної ділянки проводяться відповідно до вимог Закону України Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності .

11.8. В інших випадках розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

11.9. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

12. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ

ОСОБА_5 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

12.1. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

12.2. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

13. УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО

ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

13.1.Передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди даної земельної ділянки без згоди власника земельної ділянки забороняється.

14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

14.1. Зміст ст.ст. 12,93,124 Земельного кодексу України сторонам договору відомо.

14.2. Цей договір набуває чинності відповідно до ст. 3,4,5 Закону України Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень після його підписання сторонами та Державної реєстрації.

14.3. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий - ворендаря, третій - в органі, який провів його Державну реєстрацію.

14.4. Невід'ємною частиною договору є:

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, на 2017 рік.

ПІДПИСИ СТОРІН

Орендодавець ОСОБА_2 міська рада код ЄДРПОУ 33852448 м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70.


підпис М.П.Орендар громадянка ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_2 Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124б.
підпис

Позовні вимоги позивач мотивувала наступним.

Зокрема, позивач вказала, що на підставі договору купівлі-продажу приміщення, посвідченого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_6 за №2178 від 14.12.2011 року, ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення - торгівельного павільйону літ А-1 загальною площею 26,0 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, м.Маріуполь, просп. Металургів, буд. 92 а .

На підставі рішення ОСОБА_2 міської ради №6/21-2435 від 21.08.2012 р. ОСОБА_1 було дозволено розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,003726 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста при умові узгодження зі службами, експлуатуючими інженерні комунікації.

Відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради №6/23-2784 від 27.11.2012 року було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відводу та надати із земель житлової та громадської забудови в оренду строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666) площею 0,0037 га з розміром орендної плати на рівні 5% від її грошової оцінки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста громадянці ОСОБА_1

На підставі вищевказаного рішення міської ради було укладено договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., відповідно до якого громадянці ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 1412336300:01:012:0666 площею 0,0037 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста Маріуполь (далі - Договір).

Згідно з п.5.1. Договору земельна ділянка передається в оренду з метою та цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону).

Відповідно до пункту 3.1. Договору, договір укладено на 5 років (з 27.11.2012 р. до 27.11.2017 р.).

Згідно з пунктом 3.2. Договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяця до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору.

ОСОБА_1 у відповідності до ст.12 Закону України Про адміністративні послуги , п.27.Переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр адміністративних послуг Діалог , затвердженого рішенням ОСОБА_2 міської ради від 28.01.2016 №7/4-50, зверталася до ОСОБА_2 міської ради щодо поновлення строку оренди земельної ділянки.

ОСОБА_2 міська рада прийняла рішення №7/28-2508 від 28.02.2018 р., відповідно до якого незаконно, не зазначаючи підстав, відмовила ОСОБА_1 у поновленні строку оренди земельної ділянки (землі житлової та громадської забудови (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666) площею 0,0037 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста громадянці ОСОБА_1.

Листів про намір ОСОБА_2 міської ради відмовити громадянці ОСОБА_1 у поновленні строку оренди земельної ділянки ОСОБА_1 не отримувала.

Позивач вважає, що рішення ОСОБА_2 міської ради №7/28-2508 від 28.02.2018 р. є необґрунтованим та незаконним, оскільки орган місцевого самоврядування не мав жодних підстав передбачених законом для прийняття рішення про відмову у поновленні строку договору оренди земельної ділянки.

Також позивач вважає договір оренди земельної ділянки поновленим з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011).

Відповідно до ст. 33 Закону України Про оренду землі по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Відповідно до Постанови Верховного суду України від 9 вересня 2015 року у справі №6-531цс15:

Частиною 6 статті 33 Закону України Про оренду землі передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку, а відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди .

У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Пунктами 7 та 8 ст. 33 Закону України Про оренду землі встановлено, що керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Згідно з п. 11 ст. 33 Закону України Про оренду землі відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Відповідно до пункту 2 ст. 77 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, Орендарі земельних ділянок, можуть звернутися до міської ради до закінчення терміну їх дії із заявами про зміну умов договорів шляхом укладання додаткових договорів до них (за наявності реєстрації права власності на такі земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) у випадках продовження договорів оренди земельних ділянок.

Отже, на сьогоднішній день умови договору з обох сторін виконуються. ОСОБА_1 наразі фактично користується земельною ділянкою у тій самій площі та конфігурації, що передбачено умовами Договору, є добросовісним орендарем земельної ділянки, використовує земельну ділянку згідно її цільового призначення, здійснює належне утримання наданої земельної ділянки, а також належне утримання торгівельного павільйону, розташованому на земельній ділянці.

Крім того, весь цей час ОСОБА_1 своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату встановлену договором оренди земельної ділянки.

Позивач як орендар, який належним чином виконує свої обов'язки за договором оренди, має переважне право на продовження договору оренди на новий строк.

ОСОБА_1 сповістила ОСОБА_2 міську раду (орендодавця) про намір продовжити договір оренди земельної ділянки; не отримувала лист-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі; добросовісно виконує обов'язки орендаря, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату, встановлену договором оренди.

Також, ОСОБА_1 здійснює витрати задля утримання встановленого на даній земельній ділянці торгівельного павільйону, має очікування щодо отримання майбутніх доходів від зроблених нею капіталовкладень та щодо продовження терміну дії договору оренди відповідної земельної ділянки.

Крім того, ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення - торгівельного павільйону літ А-1 загальною площею 26,0 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, м.Маріуполь, просп. Металургів, буд. 92 а , що знаходиться на орендованій у ОСОБА_2 міської ради земельній ділянці.

Тому позивач вважає, що у разі якщо ОСОБА_2 міська рада не подовжить договір оренди земельної ділянки ОСОБА_1 як власнику нерухомого майна, що знаходиться на цій земельній ділянці, то надати комусь іншому цю земельну ділянку не зможе.

Це призведе до того, що кошти з оренди земельної ділянки не будуть надходити у відповідні бюджети.

Під час розгляду справи позивач вточнила позовні вимоги та виклала їх у наступній редакцій.

Так, позивач просила суд визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_2 міської ради №7/28-2508 від 28.02.2018 р. Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., відповідно до якого ОСОБА_2 міська рада надає в строкове користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0037 га (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666), що знаходиться по просп. Металургів, 92-а у Жовтневому (Центральному) районі міста Маріуполя, на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором, вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на той самий строк, на тих самих умовах, а саме:

ДОДАТКОВИЙ ДОГОВІР

до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р.

місто Маріуполь, Донецька область,


року

Ми, що нижче підписалися: ОСОБА_2 міська рада, (код ЄДРПОУ 33852448), місцезнаходження: м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, іменована далі Орендодавець , в особі директора юридичного департаменту ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_3 (РНОКПП2863619855), який мешкає за адресою: м. Харцизьк, вул. Миру, буд. 42, діючий на підставі розпорядження Маріупольського міського голови Про надання повноважень з вчинення правочинів від 23.01.2017 року №23р, з одного боку,

та

громадянка ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2), яка мешкає за адресою: Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124-б, іменована далі Орендар , з другого боку,

уклали цей додатковий договір до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., керуючись ст. 33 Закону України Про оренду землі , про нижченаведене:

1. Пункт 3.1. розділу 3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ викласти у наступній редакції:

3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років до 27.11.2022 року (до двадцять сьомого листопада дві тисячі двадцять другого .

2.Усі інші пункти Договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., не змінені цим Договором, залишаються без змін.

3. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його Державну реєстрацію.

4. Зміст ст.ст. 12, 93, 124 Земельного кодексу України сторонам договору відомо.

5. Цей договір набуває чинності відповідно до ст. 3, 4, 5 Закону України Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень після його підписання сторонами та Державної реєстрації.

ПІДПИСИ СТОРІН

В обґрунтування уточненого позову позивач вказала, що відповідно до п. 2.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011).

Відповідно до Постанови Верховного суду України від 9 вересня 2015 року у справі №6-531цс15:

Частиною 6 статті 33 Закону України Про оренду землі передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку, а відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди .

У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Пунктами 7 та 8 ст. 33 Закону України Про оренду землі встановлено, що керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Згідно з п. 11 ст. 33 Закону України Про оренду землі відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Отже, на сьогоднішній день умови договору з обох сторін виконуються. ОСОБА_1 наразі фактично користується земельною ділянкою у тій самій площі та конфігурації, що передбачено умовами Договору, є добросовісним орендарем земельної ділянки, використовує земельну ділянку згідно її цільового призначення, здійснює належне утримання наданої земельної ділянки, а також належне утримання об'єкту розташованому на земельній ділянці.

Також, весь цей час ОСОБА_1 своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату встановлену договором оренди земельної ділянки.

З огляду на вказане вище позивач вважає договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р. поновленим на тих самих умовах на та той самий строк.

Від представника відповідача до суду надійшов письмовий відзив на позов, у якому він вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Так, представник відповідача вказав, що на підставі рішення ОСОБА_2 міської ради від 27.11.2012 №6/23-2784 буде вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати і: земель житлової та громадської забудови в оренду строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412336300:01:12:0666) площею 0,0037 га з розміром орендної плати НІ рівні 5% від нормативної грошової оцінки для будівництва і обслуговування будівлі торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92а, в Жовтневому район міста Маріуполя громадянці ОСОБА_1

З урахуванням вищенаведеного рішення, між ОСОБА_2 міською радою та позивачкою було укладено договір оренди земельної ділянки від 31.01.2013, зареєстровані 17.04.2013 року.

Згідно з п. 3.1. Договору, договір укладено строком на 5 років до 27.11.2017 року.

Відповідно до п. 3.2. договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі він повинен не пізніше ніж за 2 (два) місяці до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.

Дана норма закріплена й в ст. 33 Законі України Про оренду землі згідно з ч. 1-5 якої орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Позивачем при поданні відповідного клопотання не було долучено додаткової угоди та не виконано вимоги ст. 33 Закону України Про оренду землі .

Посилання позивача на ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі не відображають повноти визначеної норми, оскільки згідно з вимогами даної частини додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Крім того, як зазначено у ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Разом з тим, ОСОБА_2 міською радою на адресу позивачки було направлено лист - заперечення у поновленні договору оренди земельної ділянки від 01.09.2018 №23.3-51813-23.1. Відповідно до даного листа ОСОБА_2 міська рада на підставі ст. 12 Земельного кодексу України повідомила позивача про відсутність наміру подовжувати дію вказаного договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, які були встановлені цим договором.

Щодо посилання позивача на протиправність прийнятого рішення відповідач зазначив наступне.

Відповідачем не оскаржується право власності на об'єкт, який розташований на орендованій земельній ділянці.

Посилання позивача на вимоги ч. 3 ст. 123 ЗК України є помилковим, оскільки вказана стаття регулює питання, які пов'язані з наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову у його наданні. В даному випадку розглядається питання з подовженням строку дії договору оренди земельної ділянки.

Як зазначено в оскаржуваному рішенні від 28.02.2018 №7/28-2508 підставою для відмови у поновленні строку дії договору оренди земельної ділянки є той факт, що земельна ділянка необхідна для обслуговування мереж водопостачання та каналізації комунальному підприємству ОСОБА_2 виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства , для обслуговування мереж теплопостачання комунальному комерційному підприємству ОСОБА_2 міської ради Маріупольтепломережа .

Відповідач вважає, що ОСОБА_2 міською радою прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову у поновленні договору оренди землі з дотриманням норм законодавства та не допущення порушення права власності позивачки на її нерухомість.

Позивач надала відповідь на відзив відповідача, в якому зазначила, що позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються саме поновлення строку договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрованого Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., на той самий строк та на тих самих умовах, що передбачено договором.

Для застосування частини першої статті 33 Закону України Про оренду землі та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.

Разом з тим, частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Орендар - ОСОБА_1 вчасно звернулась до Орендодавця - ОСОБА_2 міської ради із заявою щодо подовження строку оренди земельної ділянки; Орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди; листа від Орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі протягом місяця після закінчення строку договору оренди земельної ділянки Орендар не отримував, тому вважаємо, що вимоги законодавства, що передбачено ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі щодо поновлення договору оренди землі на той самий строк та на тих самих умовах, Орендодавцем було дотримано.

Крім того, Позивач як Орендар, виконує вимоги Договору, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату у відповідності з Договором. Цей факт підтверджує Довідка Департаменту фінансів ОСОБА_2 міської ради №28-18439-28.7 від 12.04.2018р.(копія є в матеріалах справи).

Щодо посилань Відповідача у Відзиві на позовну заяву на Постанову Верховного суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17 як на правову позицію, що узгоджується з твердженням Відповідача про обов'язковість надсилання Орендарем додаткової угоди зазначив наступне.

Так, відповідно до абз.1 п. 5.2. вказаної постанови Верховний суд зазначає: Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами (частини 1- 5 цієї норми), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди (частина 6 цієї норми) .

Тобто Верховний суд розмежовує два різні випадки поновлення договору оренди землі на новий строк.

При чому, в абз. 7 п. 5.2. Постанови Верховного суду від 10.09.2018 по справі №920/739/17 Верховний суд відмічає: У контексті поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідно зауважити, що такий договір може бути поновлено виключно на тих самих умовах і на той самий строк. Тобто орендар не може вимагати поновлення договору оренди землі на інших умовах. Щодо прав та обов'язків орендодавця слід акцентувати, що він має право заперечити стосовно поновлення згідно із цією частиною статті 33 Закону України "Про оренду землі", і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, що безпосередньо випливає зі змісту частини 6 зазначеної статті .

Однак, відповідачем не було заявлено заперечення проти поновлення строку договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р. протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі, як передбачено ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі .

Також позивач вважає лист Управління земельних відносин від 01.09.2017 №23.3-51813-23.1 неналежним доказом відмови Орендодавця у подовженні строку дії договору оренди земельної ділянки з огляду на наступне.

Надані докази направлення листа від 01.09.2017 р. №23.3-51813-23.1 ОСОБА_1, а саме список №10 поштових відправлень з підтвердженням направлення від 04.09.2017 р., а також відомості з офіційного сайту Укрпошта щодо №8755513125739 не є належним підтвердженням надіслання саме листа від 01.09.2017 р. №23.3-51813-23.1, адже опису вкладення до вказаного листа немає. Тому невідомо, що саме було надіслано ОСОБА_1

Крім того, з наданих документів вбачається, що Управління земельних відносин ОСОБА_2 міської ради повідомляє ОСОБА_1 про відсутність у ОСОБА_2 міської ради наміру поновлювати дію договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором .

Також в листі від 01.09.2017 №23.3-51813-23.1 вказано, що якщо ОСОБА_1 має намір надалі користуватися земельною ділянкою, необхідно звернутися до Центру надання адміністративних послуг ОСОБА_2 міської ради у встановленому законом порядку із заявою про подовження строку дії договору оренди.

Тобто, виходячи з вказаного, у листі від 01.09.2017 р. №23.3-51813-23.1 ОСОБА_2 міська рада не зазначає, що заперечує у поновленні договору оренди земельної ділянки, а лише не має наміру подовжувати його на той самий строк та на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Тобто лист Управління земельних відносин від 01.09.2017 р. №23.3-51813-23.1 не є листом-повідомленням Орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, що передбачено ст. 33 Закону України Про оренду землі .

Крім того, лист Управління земельних відносин ОСОБА_2 міської ради від 01.09.2017 р. №23.3-51813-23.1 було підписано начальником Управління земельних відносин ОСОБА_2 міської ради, що суперечить природі спірних правовідносин, оскільки Управління земельних відносин ОСОБА_2 міської ради не є суб'єктом даних правовідносин та не є повноважним суб'єктом щодо прийняття рішень, зокрема, щодо подовження договорів оренди земельних ділянок.

ОСОБА_2 міська рада шляхом прийняття на сесії міської ради рішень, має вирішувати земельні питання, зокрема, питання подовження чи відмови у подовженні строку дії договору оренди земельних ділянок та є повноважним суб'єктом щодо прийняття рішення щодо подовження договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р. є саме ОСОБА_2 міська рада Донецької області.

Позивач вчасно сповістила ОСОБА_2 міську раду (орендодавця) про намір продовжити договір оренди земельної ділянки; не отримувала лист-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі; добросовісно виконує обов'язки орендаря, зокрема, своєчасно та в повному обсязі сплачує орендну плату, встановлену договором оренди, тобто виконала зі свого боку усі приписи законодавства.

Відповідач лише після спливу трьох місяців після закінчення дії договору оренди земельної ділянки, тобто у порушення строків встановлених ст. 33 Закону України Про оренду землі , приймає рішення ОСОБА_2 міської ради №7/28-2508 від 28.02.2018 р., яким фактично в односторонньому порядку розірвав договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., тим самим порушив права Позивача.

Необхідність використання комунальними підприємствами земельної ділянки не скасовує факту наявності у власності ОСОБА_1 нерухомого майна, що знаходиться на спірній земельній ділянці.

З огляду на вказане вище позивач вважає, що безумовне право позивачки на оренду земельної ділянки, на якій знаходиться нерухоме майно, власником якого є позивачка, є безспірним.

Позивач та її представник в судове засідання не з'явились, при цьому від представника позивача надійшла до суду заява, в якій вона позовні вимоги підтримали, просила їх задовольнити, а справу розглянути без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, при цьому заперечувала проти задоволення позовних вимог з огляду на подані заперечення.

Фіксація судового процесу технічними засобами не велась у відповідності з ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть в ній участь.

Суд, враховуючи позицію сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею ч.1 ст.5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Зі змісту статті 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно зі ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Судом встановлено наступні обставини.

На підставі договору купівлі-продажу приміщення, посвідченого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_6 за №2178 від 14.12.2011 року, ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення - торгівельного павільйону літ А-1 загальною площею 26,0 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, м.Маріуполь, просп. Металургів, буд. 92 а .

На підставі рішення ОСОБА_2 міської ради №6/21-2435 від 21.08.2012 р. ОСОБА_1 було дозволено розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,003726 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста при умові узгодження зі службами, експлуатуючими інженерні комунікації.

Відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради №6/23-2784 від 27.11.2012 року було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відводу та надати із земель житлової та громадської забудови в оренду строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666) площею 0,0037 га з розміром орендної плати на рівні 5% від її грошової оцінки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста громадянці ОСОБА_1

На підставі вищевказаного рішення міської ради було укладено договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., відповідно до якого громадянці ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 1412336300:01:012:0666 площею 0,0037 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста Маріуполь (далі - Договір).

Згідно з п.5.1. Договору земельна ділянка передається в оренду з метою та цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону).

Відповідно до пункту 3.1. Договору, договір укладено на 5 років (з 27.11.2012 р. до 27.11.2017 р.).

Згідно з пунктом 3.2. Договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяця до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору.

ОСОБА_1 зверталася до ОСОБА_2 міської ради щодо поновлення строку оренди земельної ділянки, що підтверджує Опис вхідного пакету документів №36-027-164/1208/ від 07.09.2017р.

ОСОБА_2 міською радою на адресу позивачки по вул. Леніна, б. 1246, Старий Крим, Маріуполь, Донецька область було направлено лист від 01.09.2017 №23.3-51813-23.1, відповідно до якого ОСОБА_2 міська рада повідомила позивача про відсутність наміру подовжувати дію вказаного договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, які були встановлені цим договором, та пропонує звернутися із заявою про продовження строку дії договору оренди до ЦНАП ММР, що підтверджується списком відправлень рекомендованих листів від 04.09.2017 номер відправлення 8755513125739. Як вбачається з офіційного сайту Укрпошта за №8755513125739 поштове відправлення було особисто вручено 06.09.2017 року позивачу.

ОСОБА_2 міська рада прийняла рішення №7/28-2508 від 28.02.2018 р., яким відмовила ОСОБА_1 у поновленні строку оренди земельної ділянки (землі житлової та громадської забудови (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666) площею 0,0037 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста громадянці ОСОБА_1.

Відповідно до частини першої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.

Правовідносини щодо оренди земельних ділянок, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються насамперед Законом України "Про оренду землі", Земельним кодексом України та Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 2 ст. 792 Цивільного кодексу України також встановлено, що відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із статтями 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, зокрема, що дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами (ч.ч. 1- 5 цієї норми), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди (ч. 6 цієї норми).

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що для застосування положень ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; орендар до спливу строку договору; повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень і своє рішення.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення із проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").

Отже, законодавцем у ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" визначено алгоритм дій, який зобов'язує орендодавця після отримання листа-повідомлення орендаря:

1) розглянути лист-повідомлення на відповідність вимогам закону;

2) узгодити з орендарем (за необхідності) істотні умови договору;

3) за відсутності заперечень прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності);

4) укласти з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендареві направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Зазначені положення слід розуміти таким чином:

а) орендодавець у разі невідповідності змісту листа-повідомлення та умов проекту додаткової угоди вимогам закону повинен протягом місяця із дати його отримання повідомити орендареві про такі невідповідності, що, у свою чергу, може бути підставою для заперечення у задоволенні заяви орендаря;

б) може запропонувати свою редакцію істотних умов договору оренди землі.

Як вже було зазначено у п. 3.1 договору оренди строк його дії встановлено до 27.11.2017 року.

Судом встановлено, що 07.09.2017р. (тобто в межах строку визначеного п. 3.2 договору спірного оренди та ч.ч. 1 - 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі") позивач звернулась до ОСОБА_2 міської ради із заявою, якою висловила намір продовжити строк дії договору оренди землі.

Листом від 01.09.2017 року ОСОБА_2 міська рада повідомила позивача про відсутність наміру поновлювати дію договору оренди земельної ділянки на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та запропонувала у випадку наявності наміру користуватися земельною ділянкою звернутися до Центру надання адміністративних послуг ОСОБА_2 міської ради у встановленому законом порядку із заявою про продовження строку дії вказаного договору.

Рішення ММР №7/28-2508 було прийнято 28.02.2018 року, яким ММР відмовила ОСОБА_1 у поновленні строку оренди земельної ділянки (землі житлової та громадської забудови (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666) площею 0,0037 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування торгового павільйону) по пр. Металургів, 92-а в Жовтневому (Центральному) районі міста громадянці ОСОБА_1.

Отже, встановлено факт порушення відповідачем місячного терміну для повідомлення орендареві про прийняте рішення, що, у свою чергу, дало позивачеві підстави розраховувати на можливість поновлення договору оренди землі в силу закону, а саме ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

Частиною 6 ст. 33 зазначеного Закону врегульовано пролонгацію договору на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором, за наявності такого фактичного складу: користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку оренди і відсутність протягом одного місяця заперечення орендодавця проти такого користування (що можна кваліфікувати як "мовчазну згоду" орендодавця на пролонгацію договору).

При цьому, необхідно звернути увагу, що повідомлення орендарем орендодавця про намір скористатися правом на поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", не вимагається. Суть поновлення договору оренди згідно з цією частиною статті саме і полягає у тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує у поновленні договору, зокрема, у зв'язку з належним виконанням договору оренди землі.

У подальшому, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення, орендар має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк. Орендодавець, у свою чергу, в будь-який час до укладення додаткової угоди стосовно поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах може звернутися із вимогою про звільнення земельної ділянки. Тобто договір оренди землі вважатиметься поновленим лише у разі укладення додаткової угоди, про що безпосередньо зазначено у частині 8 статті 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому відмову або зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено у суді.

Щодо прав та обов'язків орендодавця слід акцентувати, що орендодавець має право заперечити стосовно поновлення згідно із ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", і таке заперечення має бути заявлено саме протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди землі.

Аналогічна правова позиція щодо застосування ст. 33 Закону України "Про оренду землі" наведена Верховним Судом у постановах від 10.09.2018 у справі № 920/739/17 та від 29.11.2018 у справах № 920/752/17, № 920/737/17, № 920/747/17, № 920/751/17, № 920/746/17, № 920/744/17, № 920/748/17, № 920/749/17.

Судом встановлено, що позивач продовжив користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди від 31.03.2013 та сплачувати орендну плату, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка Департаменту фінансів ОСОБА_2 міської ради від 12.04.2018 №28-18439-28.7, згідно з якою станом на 13.04.2018 у ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за земельну ділянку відсутня.

Крім того, факт належного виконання орендарем своїх обов'язків за договором оренди землі також не заперечується відповідачем.

Разом з тим, надавши оцінку усім наявним у матеріалах справи документам, суд встановив, що відповідач, у встановлені законом строки, не надіслав позивачу лист-повідомлення про заперечення щодо поновлення спірного договору оренди земельної ділянки у відповідності до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

При цьому лист ОСОБА_2 міської ради від 01.09.2017 року не може бути розцінений як заперечення в поновленні договору оренди землі відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", враховуючи той факт, що вказана правова норма передбачає, що лист-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі висловлюється протягом одного місяця після закінчення строку договору, проте лист ОСОБА_2 міської ради від 01.09.2017 було складено ще до закінчення строку дії договору оренди землі від 31.01.2013 (зареєстровано 17.04.2013р.) - 27.11.2017 р.

Таким чином, надавши оцінку усім наявним в матеріалах справи доказам та встановивши, що позивач належним чином виконував своїх зобов'язання за договором оренди землі та продовжив користуватися земельною ділянкою після закінчення строку його дії, в той час як відповідач протягом одного місяця після закінчення дії вказаного договору не заперечив проти продовження його дії, суд приходить до висновку щодо поновлення договору оренди землі від 31.01.2013 (зареєстровано 17.04.2013р.) на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" на той самий строк (10 років) та на тих самих умовах.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

В силу положень ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 140 Конституції України ОСОБА_2 міська рада Донецької області як орган місцевого самоврядування розпоряджається земельними ділянками комунальної власності. В той же час, таке розпорядження землями комунальної власності не є безумовним та повинно здійснюватися із дотриманням вимог діючого законодавства.

Рішення відповідача №7/28-2508 від 28.02.2018 р. прийнято після закінчення встановленого ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строку. Крім того, в рішенні не зазначено підстав щодо відмови в поновленні строку оренди земельної ділянки. Відповідачем не доведено жодним доказом, що саме вказана земельна ділянка необхідна для обслуговування комунального підприємства.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання незаконним та скасування спірного рішення ОСОБА_2 міської ради є обґрунтованими, оскільки рішення порушує права позивача та є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права. Перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним, а держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення законів.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 р. по справі "Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії" встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором. Також у вказаному рішенні зазначено, що наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила.

Керуючись статтями 10 , 12 , 141 , 258-259 , 263-265 ЦПК України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання незаконним, скасування рішення ОСОБА_2 міської ради № 7/28-2508 від 28.02.2018 року, визнання поновленим договір оренди земельної ділянки - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_2 міської ради №7/28-2508 від 28.02.2018 р.

Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., відповідно до якого ОСОБА_2 міська рада надає в строкове користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0037 га (кадастровий номер 1412336300:01:012:0666), що знаходиться по просп. Металургів, 92-а у Жовтневому (Центральному) районі міста Маріуполя, на той самий термін та на тих самих умовах, котрі передбачені цим договором, вважаючи укладеною додаткову угоду про поновлення договору на той самий строк, на тих самих умовах, а саме:

ДОДАТКОВИЙ ДОГОВІР

до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р.

місто Маріуполь, Донецька область,


року

Ми, що нижче підписалися: ОСОБА_2 міська рада, (код ЄДРПОУ 33852448), місцезнаходження: м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, іменована далі Орендодавець , в особі директора юридичного департаменту ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_3 (РНОКПП2863619855), який мешкає за адресою: м. Харцизьк, вул. Миру, буд. 42, діючий на підставі розпорядження Маріупольського міського голови Про надання повноважень з вчинення правочинів від 23.01.2017 року №23р, з одного боку,

та

громадянка ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2), яка мешкає за адресою: Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124-б, іменована далі Орендар , з другого боку,

уклали цей додатковий договір до договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., керуючись ст. 33 Закону України Про оренду землі , про нижченаведене:

1. Пункт 3.1. розділу 3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ викласти у наступній редакції:

3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років до 27.11.2022 року (до двадцять сьомого листопада дві тисячі двадцять другого .

2.Усі інші пункти Договору оренди земельної ділянки б/н від 31.01.2013 року, зареєстрований Реєстраційною службою Маріупольського міського управління юстиції Донецької області 17.04.2013 р., не змінені цим Договором, залишаються без змін.

3. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його Державну реєстрацію.

4. Зміст ст.ст. 12, 93, 124 Земельного кодексу України сторонам договору відомо.

5. Цей договір набуває чинності відповідно до ст. 3, 4, 5 Закону України Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень після його підписання сторонами та Державної реєстрації.

ПІДПИСИ СТОРІН

Орендодавець

ОСОБА_2 міська рада

код ЄДРПОУ 33852448

м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70.


підпис М.П.

Орендар

громадянка

ОСОБА_1

РНОКПП НОМЕР_2

Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124б.


підпис.

Стягнути з ОСОБА_2 міської ради (87555, м. Маріуполь, пр.Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: 3150503209 Донецька область, с. Старий Крим, вул. Центральна, буд. 124 - б) судовий збір в сумі 1409,60 грн.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://reyestr.court.gov.ua .

Повне найменування сторін:

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_2, паспорт серія ВК 422364, виданий 21.09.2007 року Іллічівським РВ Маріупольського МУ ГУ МВС України в Донецькій області, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Представник позивача ОСОБА_7, адреса: 87000, смт.Нікольське, вул.Молодіжна, буд.15.

Відповідач ОСОБА_2 міська рада, юридична адреса: Донецька область м. Маріуполь, пр.Миру, 70, код ЄДРПОУ 33852448.

Суддя: П.І.Папаценко

СудЖовтневий районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення24.04.2019
Оприлюднено28.04.2019
Номер документу81439093
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —263/6010/18

Рішення від 24.04.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Папаценко П. І.

Ухвала від 28.02.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Папаценко П. І.

Ухвала від 15.11.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Папаценко П. І.

Ухвала від 21.06.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Томілін О. М.

Ухвала від 16.05.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Томілін О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні