Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/522/18
Провадження № 2/321/3/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.04.2019 смт. Михайлівка
Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кравченко Н.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Цаплі Г.В., Мосієнко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до ОСОБА_4 селищної ради Михайлівського району Запорізької області і Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про продовження терміну дії договорів оренди землі та зобов'язання укласти угоди про поновлення договорів оренди землі,
В С Т А Н О В И В:
11 травня 2018 року до Михайлівського районного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_4 селищної ради про визнання правонаступниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по договору оренди землі за померлим батьком, поновлення договору оренди землі та зобов'язанням укласти угоду про поновлення договору оренди землі. Згодом позивачем уточнено позовні вимоги: залишено без розгляду первісний позов в частині визнання правонаступниками та заявлено вимоги про продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок та зобов'язання укласти угоди про поновлення договорів оренди земельних ділянок. Уточнений позов мотивований тим, що 31 березня 2008 року між її чоловіком ОСОБА_5 та ОСОБА_4 селищною радою було укладено два договори оренди земельних ділянок площами 3,50 га і 7,10 га відповідно, строком на 10 років. 10 грудня 2012 року ОСОБА_5 помер. Спадщину після його смерті прийняли діти ОСОБА_2 і ОСОБА_3 В січні та квітня 2018 року вона зверталася до орендодавця із заявами про поновлення та продовження дії договорів оренди, але відповіді не отримала. У зв'язку з фактичною відмовою орендодавця поновити договори оренди, ОСОБА_1 просить суд продовжити термін дії договорів оренди і зобов'язати укласти договори про поновлення договорів оренди землі.
В судовому засіданні законний представник ОСОБА_5 та ОСОБА_3 - позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 просили задовольнити позов на підставах, викладених в позовні заяві. В судовому засіданні пояснили, що спірний договір підлягає поновленню на підставі ч.1,2,5 ст. 33 ЗУ Про оренду землі та п.8 Договору оренди, оскільки позов подано правонаступниками, відбувається користування земельною ділянкою після закінчення договору оренди землі, своєчасно сплачено орендні платежі та відсутність письмового заперечення з приводу поновлення договору оренди землі.
Від ОСОБА_3, в інтересах якої звернулася ОСОБА_1, будучи повнолітньою особою надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача ОСОБА_4 селищної ради не заперечував проти задоволення позову. Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що дійсно заяву про поновлення договорів оренди землі було подано ОСОБА_1 23.01.2018 року від свого імені та 10.04.2018 року в інтересах неповнолітніх дітей, які зареєстровано в ОСОБА_4 селищній раді, але на час розгляду даного спору - 03.04.2019 року заяви не розглянуто, причин не зазначила. Також підтвердила, що орендну плату до закінчення договору вчасно сплачувалося, заяв про заміну сторони в договорах оренди землі не надходило. Заяву про визнання позову в судовому засіданні не подано.
Представник відповідача - ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зауваживши, що орендодавцем земельних ділянок щодо спірних правовідносин є ОСОБА_4 селищна рада Михайлівського району Запорізької області і лише вона наділена повноваженнями, пов'язаними із прийняттям рішення про поновлення вказаних договорів оренди землі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про неможливість визнання факту відсутності заперечень на позов, оскільки це суперечить закону та вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову з таких підстав.
Судом встановлено, що 31 березня 2008 року ОСОБА_4 селищною радою Михайлівського району Запорізької області і ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,1000 гектара, кадастровий номер 2323355400:09:002:0031 в с. Слов'янка Михайлівського району Запорізької області, строком на 10 років. Договір був зареєстрований у Михайлівському районному відділі Запорізької філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель було вчинено запис від 8 травня 2008 року за № 040827300026 (а.с. 5-12).
Крім того, 31 березня 2008 року ОСОБА_4 селищною радою Михайлівського району Запорізької області і ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,5000 гектара, кадастровий номер 2323355400:09:001:0034 в с. Слов'янка Михайлівського району Запорізької області, строком на 10 років. Договір був зареєстрований у Михайлівському районному відділі Запорізької філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель було вчинено запис від 8 травня 2008 року за № 040827300027 (а.с. 14-22).
Умови вказаних договорів оренди є аналогічними, зокрема, п. 40 передбачає, що право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи орендаря, переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку.
10 грудня 2012 року ОСОБА_5 помер, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії І-ЖС №250660 від 13 грудня 2012 року (а.с. 23).
Спадкоємцями після смерті ОСОБА_5, стали його неповнолітні діти ОСОБА_2 і ОСОБА_3 (а.с. 25, 26, 58, 59).
23 січня 2018 року ОСОБА_1 від свого імені звернулася до ОСОБА_4 селищної ради із заявою про поновлення договорів оренди (а.с. 32), заяву подано без додаткових угод.
10 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_4 селищної ради в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 і ОСОБА_3 про продовження термінів дії договорів оренди з додатковими угодами (а.с. 33).
Згідно витягу інформації Державного земельного кадастру на право власності та речові права на земельну ділянку 3,5 га від 11.12.2018 року земельна ділянка за кадастровим номером 2323355400:09:001:0034 призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з правом оренди землі ОСОБА_4 сільською радою та належить ОСОБА_5 на праві оренди землі. Дата державної реєстрації , номер запису про право та орган, що здійснив державну реєстрацію права - інформація відсутня.(а.с.99).
Згідно витягу інформації Державного земельного кадастру на право власності та речові права на земельну ділянку 7,1 га від 11.12.2018 року земельна ділянка за кадастровим номером 2323355400:09:001:0031 призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з правом оренди землі ОСОБА_4 сільською радою та належить ОСОБА_5 на праві оренди землі. Дата державної реєстрації , номер запису про право та орган, що здійснив державну реєстрацію права - інформація відсутня.(а.с.100).
Згідно із частиною першою статті 407 ЦK України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Відповідно до частини другої статті 407 ЦК України (у редакції, що діяла на час відкриття спадщини), та частини другої статті 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1-ч.5 ст. 33 ЗУ Про оренду землі передбачає, що орендар ініціює питання поновлення договору оренди землі на новий строк шляхом направлення орендодавцю листа-повідомлення та проекту додаткової угоди. Отримавши зазначений лист-повідомлення та проект додаткової угоди, орендодавець вчиняє ряд юридично значимих дій: перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем(за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
Статтею 33 ЗУ Про оренду землі регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами за умов дотримання порядку, визначеного частинами 2-5 цієї норми, так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди землі (частина 6 цієї норми).
На момент розгляду справи заяву про поновлення договорів та продовження терміну їх дії відповідачем не розглянуто і будь-якого рішення не прийнято.
Разом з тим, п. 36 Договорів оренди землі від 31 березня 2008 року зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно п. 40 Договору оренди землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або до інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.(а.с.8,40).
Якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою, як зазначено у позові, після закінчення дії договору оренди і орендодавець не надав заперечень стосовно поновлення цього договору протягом одного місяця після його закінчення є понов ленним автоматично, в силу закону, а орендар з метою приведення правовідносин оренди у відповідність до вимог чинного законодавства має право звернутися із вимогою про визнання укладеною угоди про поновлення договору на тих самих умовах і на той самий строк, що безпосередньо випливає з частини 8 ст. 33 ЗУ Про оренду землі . Позов повинен містити проект додаткової угоди до договору оренди, умови якої мав би затвердити у випадку задоволення суд. Тобто поновлення договору оренди землі в передбачений статтею 33 ЗУ Про оренду землі спосіб вимагає укладення додаткової угоди між сторонами, як єдиної підстави продовження орендних правовідносин.
Вимога про поновлення договорів оренди земельних ділянок, або продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок із зобов'язанням укласти угоди не є правильно обраним способом захисту, оскільки спору щодо умов відповідних договорів немає. Відповідна правова позиція щодо способу захисту орендаря на поновлення договору оренди за ст.. 33 ЗУ Про поновлення договору оренди землі викладена в постановах Верховного Суду від 13.02.2019 р. у справі № 911/3225/17, від 16.01.2019 у справі № 908/127/17, від 15.01.2019 у справі № 922/1464/18, від 10.01.2019 у справі № 918/850/17.
Відповідно до ст. 31 ЗУ Про оренду землі визначено припинення договору оренди землі у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у ст. 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди землі, а також за закінченням строку, на який його було укладено.
Враховуючи існування спадкоємців за померлим ОСОБА_5, які прийняли спадщину, суд наголошує, що після отримання спадщини, необхідно внести зміни до договору оренди земельної ділянки, зокрема у частині визначення сторони орендаря. Зокрема, направити лист-пропозицію укласти додаткову угоду з додатками (проект додаткової угоди та документи на підтвердження того, що особа є спадкоємцем орендаря). На тому, що при спадкуванні права на земельну ділянку необхідно вносити зміни до договору оренди землі в частині заміни орендаря, наголошує і Держкомзем у листі від 21.12.2009р.№23382/17/7-09.
Отже, право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи - орендаря у разі, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців. У цьому разі потрібно укласти додаткову угоду з орендодавцем, яка передбачає заміну орендаря. У разі вирішення питання про витребування земельної ділянки з незаконного користування спадкоємця орендаря, суди установлюють, на якій правовій підставі спадкоємець використовує спірну земельну ділянку.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що заміни сторони після смерті орендаря ОСОБА_5 10.12.2012 року щодо договорів оренди земельних ділянок від 31 березня 2008 року між ОСОБА_4 селищною радою Михайлівського району Запорізької області і ОСОБА_5 земельної ділянки площею 7,1000 гектара, в с. Слов'янка Михайлівського району Запорізької області, строком на 10 років (в Державному реєстрі земель було вчинено запис від 8 травня 2008 року за № 040827300026) та від 31 березня 2008 року між ОСОБА_4 селищною радою Михайлівського району Запорізької області і ОСОБА_5 земельної ділянки площею 3,5000 гектара, в с. Слов'янка Михайлівського району Запорізької області, строком на 10 років (в Державному реєстрі земель було вчинено запис від 8 травня 2008 року за № 040827300027) не проведено, відповідна державна реєстрація згідно ч.5 ст 6 ЗУ Про оренду землі відсутня.
Таким чином, у період з 10 грудня 2012 року після смерті орендаря ОСОБА_5 і до 8 травня 2018 року, тобто строку закінчення дії договорів оренди, його спадкоємці (або їх законний представник) хоча і успадкували право щодо оренди землі і мали право на ініціювання питання щодо внесення змін до договору або укладення додаткової угоди в частині визнання за ними права оренди, проте відповідних дій ними вчинено не було і право, у встановленому законом порядку, вони не зареєстрували. Отже, звернення ОСОБА_1 до орендодавця із заявами про поновлення та продовження дії договорів оренди в січні і квітні 2018 року не мало правого значення, оскільки а ні вона, а ні неповнолітні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не набули статусу сторони відповідних договорів оренди землі.
З вказаних підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 12, 228-229, 258-260, 263 -265, 268, 280-283 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні уточненого позову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, РНОКПП НОМЕР_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_3, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, НОМЕР_4, РНОКПП НОМЕР_5, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, до ОСОБА_4 селищної ради Михайлівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 24912119, місцезнаходження: Запорізька область, Михайлівський район, смт Пришиб, вул. Центральна, 73, Головного управління Дергеокадастру у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 39820689, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, про продовження терміну дії договорів оренди землі та зобов'язання укласти угоди про поновлення договорів оренди землі - відмовити.
Повний текст рішення буде виготовлено 22.04.2019 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Михайлівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_7
Суд | Михайлівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2019 |
Оприлюднено | 28.04.2019 |
Номер документу | 81447635 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Михайлівський районний суд Запорізької області
Кравченко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні