Рішення
від 26.04.2019 по справі 529/367/19
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/367/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є.

при секретарі Скрипник Р. А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області , про визнання права власності в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Вказуючи на те, що 18. 08. 1998 року в с. Веселівка Диканського району Полтавської області помер батько позивачки - ОСОБА_2, після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому нерухоме майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля), загальною площею 5,9582 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області. Однак, прав на цю спадщину в даний час позивач оформити не може у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу, в якому просить визнати за ним право власності на вказане спадкове майно, яке залишилося після смерті її батька.

В судове засідання позивач не з'явилася, але на адресу суду надіслала письмову заяву в якій вказала, що свій позов підтримує повністю та просить його задоволити, а саму справу розглянути у її відсутність.

Представник відповідача - Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області в судове засідання не з'явився, але до суду подав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Великорудківська сільська рада позовні вимоги позивача вважає обґрунтованими та визнає його, і тому не заперечує проти їх задоволення, а також просив розгляд справи провести у його відсутність.

Враховуючи те, що позивач позов підтримала, відповідач його визнав, тому розгляд даної справи по суті був проведений, відповідно до ст. 198 ЦПК України, у підготовчому судовому засіданні.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши наявні у справі докази, відзив на позов від відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено в судовому засіданні, після смерті ОСОБА_2, який помер 18. 08. 1998 року, залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля), загальною площею 5,9582 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, право власності на яке посвідчено сертифікатом серії ПЛ № 0210557.

Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день з якого вона оголошується померлою.

Стаття 1270 ЦК України встановлює для прийняття спадщини строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Позивач, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном прийняв спадщину після смерті батька.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень діючого на теперішній час Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, до цивільних правовідносин, що виникла до набрання ним чинності, застосовуються норми Цивільного кодексу УРСР в редакції 1963 року. Відповідно до ст.524 ЦК Української РСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст. 527 ЦК України (в редакції 1963 року), який діяв на момент відкриття спадщини, спадкоємцями є особи, які знаходяться в живих на момент відкриття спадщини.

У встановлений законом термін, позивач не подав заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки фактично прийняв її шляхом вступу в управління або володіння спадковим майном.

Так, згідно зі ст. 549 ЦК Української РСР (редакції 1963 року), особою, що фактично прийняла спадок, визнається спадкоємець, який фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

На даний час єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є позивачка по справі ОСОБА_1

Оформити та юридично закріпити за собою право власності на належне за законом спадкове майно через нотаріальну контору позивач не може в зв'язку з відсутністю оригіналу земельного сертифікату серії ПЛ № 0210557 виданого на ім'я спадкодавця.

У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначається, що найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім'я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації.

Частиною 1 ст. 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

У відповідності до п. 17 перехідних положень Земельного кодексу України сертифікат на право на земельну частку (пай), вважається правовстановлюючим документом і є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі. В разі смерті власника такого сертифіката, спадкування права на земельний пай здійснюється за нормами чинного законодавства, згідно норм ЦК України.

Відповідно до п. 11 Постанови пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30. 05. 2008 року при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вартість земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,9582 га , яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району становить 192672 грн. 03 коп.

Судом встановлено, що померлий та позивачка дійсно були батьком та донькою і так як після смерті батька позивач не подала заяву про відмову від спадщини, то відповідно до положень ч. 2 ст. 1268 ЦК України вона є такою, що прийняла спадщину після смерті свого батька у вигляді вказаного вище майна.

Так, під час оформлення права власності на спадкове майно у вигляді земельної ділянки було виявлено відсутність правовстановлюючого документу.

Оскільки, було виявлено відсутність правовстановлюючого документу на вказану земельну ділянку, однак, вказане вище майно є спадковим, тому, відповідно до положень ст. ст. 392, 1296, 1299 ЦК України, за позивачем слід визнати в порядку спадкування право власності на вказане спадкове майно з реєстрацією цього права на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 524, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 року) , ст. ст. 392, 1268, 1296, 1299 ЦК України, ст. ст. 7, 8, 81, 83, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, яка знаходиться в с. Велика Рудка, Диканського району Полтавської області, вул. Миру, 8а, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 21046087, про визнання права власності на спадкове майно, задоволити.

Визнати за ОСОБА_1, 18. 02. ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля), загальною площею 5,9582 га, кадастровий номер 5321082000:00:004:0374, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, право власності на яке посвідчено сертифікатом серії ПЛ № 0210557, як за спадкоємцем такого майна після смерті батька ОСОБА_2.

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.04.2019
Оприлюднено28.04.2019
Номер документу81454232
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/367/19

Рішення від 26.04.2019

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 12.04.2019

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні