ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" квітня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/413/19
Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Гут С.Ф.
при секретарі судового засідання Себовій О.О.
За участю представників сторін:
від позивача: Родіонов А.В. - на підставі посвідчення;
від відповідача: не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДМ" до відповідача Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Завод ЗБК" про зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДМ" (надалі-позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Завод ЗБК" (надалі-відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.02.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.03.2019 року о 10:20 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.03.2019р. було відкладено підготовче засідання на "09" квітня 2019 р. о 10:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.11.2018р. було закрито підготовче провадження у справі № 916/413/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДМ" до Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Завод ЗБК" про зобов'язання вчинити певні дії та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на "22" квітня 2019 р. о 09:30 год.
Відповідач - ПАТ "Іллічівський Завод ЗБК" в судові засідання не з'явився, письмового відзиву не надав, між тим про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення судових відправлень, враховуючи викладене, а також відсутність жодних повідомлень щодо причин неявки представника ПАТ "Іллічівський Завод ЗБК" у судові засідання, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до п. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
22.04.2019 року судом після повернення з нарадчої кімнати в порядку ст. 240 ГПК України було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи,надані позивачем докази,заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
Відповідно до Договору купівлі-продажу цінних паперів № БВ 244 від 10 грудня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю ОДМ є власником 90 982 148 шт. простих іменних акцій AT "Іллічівський завод ЗБК", загальною номінальною вартістю 22 745 537,00грн., що становить 77,10352% Статутного капіталу емітента.
Факт володіння ТОВ ОДМ зазначеним пакетом цінних паперів емітента ПАТ Іллічівський завод ЗБК додатково підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах № 1 від 18.01.2019 року видана депозитарною установою AT Альфа банк ліцензія АЕ №263381 від 24.09.2013 року.
27.12.2018 року ТОВ ОДМ як акціонером ПАТ Іллічівський завод ЗБК , який володіє значним контрольним пакетом акцій, на адреси емітента були надіслані пакети документів, до яких входило:
1) Вимога ТОВ ОДМ №7/12-18 від 26 грудня 2018 року про скликання позачергових загальних зборів AT Іллічівський завод ЗБК код ЄДРПОУ 01374582, а саме з підстав, передбачених ст. 47 та інших приписів Закону України Про акціонерні товариства , вимагаю якнайшвидше скликати в установленому порядку позачергові загальні збори акціонерів AT Іллічівський завод ЗБК ;
2) Вимога-повідомлення ТОВ ОДМ №8/12-18 від 26 грудня 2018 року про надсилання завірені підписом уповноваженої особи товариства копії документів, а також повідомлення про намір особистого ознайомлення з зазначеними документами (перш за все, документами бухгалтерського обліку, доступ до яких можливий лише з використанням ключа доступу і які з технічних причин не можуть бути надіслані акціонеру).
Проте, як зазначає позивач, емітентом, ПАТ Іллічівський завод ЗБК , зазначені вимоги було проігноровано у зв'язку з чим, уповноваженою особою ТОВ ОДМ були вчинені спроби особисто вручити копії зазначених вимог за наведеними адресами. При цьому було з'ясовано, що за юридичною адресою емітент фактично не знаходиться, а до посадових осіб, які працюють за розташуванням виробничих потужностей уповноважену особу акціонера не було допущено охороною.
28 січня 2019 року, ТОВ ОДМ було вимушено повторно звернутися з вимогою про ознайомлення, зазначений пакет документів був повторно надісланий за адресою виробничих потужностей емітента, був отриманий охороною, про що було зроблено відповідну відмітку на кур'єрській накладній.
Однак, як зазначає позивач, станом на момент подання позову, жодних відомостей або пропозицій особистого ознайомлення емітентом надано не було, що є порушенням передбаченого ст. 77, 78 Закону України Про акціонерні товариства права акціонера на доступ до документів акціонерного товариства та отриманні інформації про господарську діяльність акціонерного товариства, що змушує акціонера, ТОВ ОДМ звернутися з метою захисту порушених прав до суду.
З наведених підстав, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДМ" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Завод ЗБК" про зобов'язання Публічного акціонерного товариства Іллічівський завод ЗБК надати Товариству з обмеженою відповідальністю ОДМ код ЄДРПОУ 39247516 для ознайомлення, виготовлення належним чином засвідчених копій оригіналів документів згідно переліку.
Розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків:
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Частиною 1 ст.15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
В пунктах 1-10 ч.2 ст.16 ЦК України наведено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.
До того ж, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
В силу частини 1 статті 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Приписами ч.ч.1, 2 ст. 20 ГК України встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.
Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема визнання наявності або відсутності прав.
Метою подання такого позову є усунення невизначеності у суб'єктивному праві, належному особі, а також створення сприятливих умов для здійснення суб'єктивного права особою.
Законодавчо визначенні способи захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55, 124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про акціонерні товариства Акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства.
Згідно п. 3-2 ст. 2 Закону України Про акціонерні товариства , значний контрольний пакет акцій - пакет у розмірі 75 і більше відсотків простих акцій публічного акціонерного товариства.
Згідно із випискою про стан рахунку в цінних паперах № 1 від 18.01.2019 року виданою депозитарною установою AT Альфа банк ліцензія АЕ №263381 від 24.09.2013 року, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДМ" є власником акцій загальною номінальною вартістю 22 745 53,00 грн., що є 77,1035% статутного капіталу Публічного акціонерного товариства Іллічівський завод ЗБК .
Таким чином, із вищезазначеного вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДМ" є акціонером Публічного акціонерного товариства Іллічівський завод ЗБК , який володіє значним контрольним пакетом акцій.
За приписами пункту г) ч. 1 ст. 10 Закону України Про господарські товариства , учасники товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України Про акціонерні товариства , коленою простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на:
- участь в управлінні акціонерним товариством;
- отримання дивідендів;
- отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства;
- отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Відповідно до ст. 78 Закону України Про акціонерні товариства , акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16-23 частини першої статті 77 цього Закону, а акціонеру, який володіє значним пакетом акцій, - також доступ до будь-яких інших документів товариства, що містять відомості про фінансово-господарську діяльність цього товариства. У разі якщо в зазначених документах наявна інформація з обмеженим доступом, акціонерне товариство та акціонер зобов'язані забезпечувати дотримання режиму користування та розкриття такої інформації, встановленого законом.
Будь-який акціонер, за умови повідомлення виконавчого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів, має право на ознайомлення з документами, передбаченими частиною першою цієї статті, у приміщенні товариства за його місцезнаходженням у робочий час. Виконавчий орган товариства має право обмежувати строк ознайомлення з документами товариства, але в будь-якому разі строк ознайомлення не може бути меншим 10 робочих днів з дати отримання товариством повідомлення про намір ознайомитися з документами товариства.
Частиною другою зазначеної статті 78 Закону України Про акціонерні товариства встановлюється порядок надання наведених відомостей. Так, протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За надання копій документів товариство може стягувати плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою, до моменту надання таких документів.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини та норми, що регулюють спірні відносини, господарський суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.
Відповідно до приписів ст.129 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн.
Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 86, 130, 165, 175, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДМ" до відповідача Публічного акціонерного товариства "Іллічівський Завод ЗБК" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Іллічівський Завод ЗБК" (65007, м.Одеса, вул. Новощепний ряд, буд. 5; код ЄДРПОУ: 01374582) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "ОДМ" (65026, м.Одеса, Приморський бульвар, буд. 9; код ЄДРПОУ: 39247516) для ознайомлення, виготовлення належним чином засвідчених копій, шляхом допущення уповноважених осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДМ" (65026, м.Одеса, Приморський бульвар, буд. 9; код ЄДРПОУ: 39247516) до оригіналів наступних документів:
- статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;
- положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;
- положення про кожну філію та кожне представництво товариства за наявності зазначених структурних підрозділів;
- вичерпний перелік майна (як рухомого, так і нерухомого), що належить товариству на праві власності та праві оренди із зазначенням та наданням копій документів, що підтверджують відповідні права товариства на майно;
- протоколи загальних зборів за період з 2016 по 2018 роки включно;
- протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу за період з 2016 по 2018 роки включно;
- протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства за період з 2016 по 2018 роки включно;
- висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора (аудиторської фірми) товариства за період з 2016 по 2018 роки включно;
- річну фінансову звітність (у т.ч. поквартально) за період з 2016 по 2018 роки включно;
- документи бухгалтерського обліку, а саме оборотно-сальдові відомості поквартально за період з 2016 по 2018 роки включно;
- документи звітності, що подаються відповідним державним органам, а саме: податкові декларації з плати за землю за період з 2016 по 2018 роки включно, податкові декларації з:по датку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 2016 по 2018 роки включно;
- проспект цінних паперів або рішення про емісію цінних паперів, а також свідоцтво про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;
- перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій;
- особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;
- звіти наглядової ради (у разі її створення) за період з 2016 по 2018 роки включно;
- звіти виконавчого органу за період з 2016 по 2018 роки включно;
- звіти ревізійної комісії (ревізора) (у разі її створення) за період з 2016 по 2018 роки включно;
- положення про винагороду членів наглядової ради та виконавчого органу публічного акціонерного товариства чинне протягом періоду з 2016 по 2018 роки включно;
- звіти про винагороду членів наглядової ради та виконавчого органу публічного акціонерного товариства за період з 2016 по 2018 роки включно;
- документи, на підставі яких визначена ринкова вартість відповідно до ст.8 Закону України Про акціонерні товариства .
3. Стягнути з Публічне акціонерне товариство "Іллічівський Завод ЗБК" (65007, м.Одеса, вул. Новощепний ряд, буд. 5; код ЄДРПОУ: 01374582) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДМ" (65026, м.Одеса, Приморський бульвар, буд. 9; код ЄДРПОУ: 39247516) витрати на сплату судового збору в сумі 1 921 /одна тисяча дев'ятсот двадцять одну/ грн. 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України
Повне рішення складено 02 травня 2019 р.
Суддя С.Ф. Гут
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2019 |
Оприлюднено | 02.05.2019 |
Номер документу | 81480571 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні