РІШЕННЯ
Іменем України
02 травня 2019 року м. Чернігівсправа № 927/211/19 Господарським судом Чернігівської області у складі судді Фетисової І.А.
за участю секретаря судового засідання Рослого В.В.
розглянуто у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу 927/211/19
за позовом: Чернігівського кооперативного коледжу Чернігівської облспоживспілки
вул. Музейна, 3, м. Чернігів, 14000
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Груп»
АДРЕСА_1, 14005
про стягнення 38255,75 грн
представники сторін в судове засідання не прибули
Чернігівським кооперативним коледжем Чернігівської облспоживспілки подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Груп» про стягнення 33984,80 грн боргу з орендної плати з серпня 2018 по лютий 2019 по договору № 5 оперативної оренди від 02.01.2018 та 43883,04 грн пені, всього 77867,84 грн.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.03.2019 прийнято позовну заяву та відкрито провадження по справі № 927/211/19, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначено на 11.04.2019 на 09:30 год.
До початку судового засідання 15.03.2019 позивачем подано лист № 134 від 15.03.2019 про розгляд справи без участі представника позивача.
До початку судового засідання позивачем 15.03.2019 подано заяву про зменшення позовних вимог № 132 від 15.03.2019, просить зменшити розмір пені до 4270,95 грн. Загальна сума позовних вимог становить 38255,75 грн. (33984,80 грн. борг + 4270,95 грн. пеня). Додано довідку, розрахунок пені.
До початку підготовчого засідання 18.03.2019 позивачем подано заяву про приєднання до матеріалів справи доказів направлення відповідачу заяви про зменшення позовних вимог.
До початку судового засідання 10.04.2019 відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи з метою надання додаткового строку для подання відзиву на позов, посилається на ч. 4 ст. 252 ГПК України. Повідомив, що в зв'язку з погіршенням стану здоров'я своєчасно не змогла подати відзив на позов. Просить не розглядати справу у відсутність представника відповідача, бажає бути присутньою в судовому засіданні та надати пояснення по заявленому позову. Ухвала про відкриття провадження отримана відповідачем 19.03.2019.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.04.2019 у справі № 927/211/19 продовжено відповідачу за його клопотанням строк для подання відзиву на позов з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, відкладено розгляд справи на 02.05.2019 на 11:00 год.
02.05.2019 в судове засідання представники сторін не прибули, повноважних представників не направили. Позивач належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням, наявним в матеріалах справи.
Ухвали суду від 13.03.2019 про залишення позову без розгляду та від 18.03.2019 про відкриття провадження по справі - ТОВ Сервіс Груп за адресою місця реєстрації АДРЕСА_1, 14005, повернулись на адресу суду з відміткою відділення зв'язку «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення» .
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі, якщо ухвалу про відкриття провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Крім того, інформація стосовно слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність у учасників справи можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.
Таким чином, враховуючи вчинені судом дії по направленню судової кореспонденції за адресою відповідача, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, але відповідач своїм процесуальним правом участі в судовому засіданні не скористався, повноважного представника для дачі пояснень по справі не направив, про причини невиконання ухвал суд не повідомив.
Судом також враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України» ).
Зважаючи на те, що згідно ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов'язані користуватися визначеними законом процесуальними правами; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, а тому неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
Оскільки відповідач своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні не скористався, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направили, відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин відповідачем не надано, рішення приймається за наявними матеріалами справи на підставі ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 02.05.2019 судом здійснено розгляд справи по суті, прийнято рішення по справі.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд встановив:
Суд приймає до розгляду подану позивачем заяву про зменшення розміру позовних вимог в частині стягнення пені до 4270,95 грн, оскільки вона подана з урахуванням вимог ст. 46 Господарського процесуального кодексу України. Розгляд справи проводиться з урахуванням поданої заяви.
Відповідно до довідки Чернігівської обласної спілки споживчих товариств Облспоживспілка № 01/07 від 13.02.2018 для виконання статутних завдань Чернігівська обласна спілка споживчих товариств передала навчальному закладу в оперативне управління будівлю гуртожитку розташовану за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча (Горького), буд 32, обладнання та інше майно, вартість яких відображається на самостійному балансі Чернігівського кооперативного коледжу.
02.01.2018 між Чернігівським кооперативним коледжем Чернігівської облспоживспілки (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіс Груп (орендар) укладено договір № 5 оперативної оренди об'єкта нерухомості.
Відповідно до умов договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування приміщення за адресою м. Чернігів, вул. Гонча, 32, загальною площею - 55,6 кв.м. Стан приміщення на момент передачі в оренду: придатне для використання. Приміщення, що орендується, надається орендарю для здійснення наступної господарської діяльності: ремонт комп'ютерів та периферійного устаткування (п.1.1, 1.2 Договору).
Відповідно до п. 2.1, 2.2. договору приміщення та майно, що орендуються, повинні бути передані орендодавцем та прийняті орендарем протягом 3 днів з моменту укладення даного договору. Передача приміщення та майна, що орендується, здійснюється за актом прийняття - передачі, який є невід'ємною частиною договору.
02.01.2018 сторонами складено акт приймання - передачі приміщення, відповідно до якого позивач передає, а відповідач приймає приміщення площею 55,6 м. кв. першого поверху будівні гуртожитку з відокремленим входом за адресою м. Чернігів, вул. Гонча, 32. Сторони встановили, що приміщення знаходиться в стані, придатному для роботи.
Згідно п. 3.1 договору договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2018 року включно.
Відповідно до п. 3.2 договору орендар сплачує орендодавцю орендну плату з розрахунку за місяць за загальну площу 55,6 кв.м 118,00 грн з урахуванням ПДВ. Загальний розмір орендної плати за місяць користування об'єктом оренди становить 6560,80 грн. Ставки орендної плати перераховуються щомісячно з врахуванням фактичних індексів інфляції. При сплаті орендної плати авансом за два і більше місяців, індекс інфляції протягом вказаного періоду не застосовується. Витрати по комунальним платежам несе орендодавець. В разі зміни цін та тарифів на послуги по утриманню приміщень, орендна плата відповідно може зменшуватися або збільшуватися без додаткового письмового погодження сторонами.
Розрахунки по оренді приміщень та майна проводиться авансовими платежами в безготівковому порядку в термін до 10-го числа кожного поточного місяця незалежно від фінансового стану орендатора (п.3.3 договору).
Згідно п. 4.1.2 договору орендар зобов'язується своєчасно, не пізніше останнього числа місяця, за який повинні здійснюватись платежі, і в повному обсязі вносити на поточний рахунок орендодавця орендну плату незалежно від фінансового стану орендаря.
Факт укладення договору відповідачем не оспорено.
02.01.2019 сторонами укладено додаткову угоду до Договору оперативної оренди об'єкта нерухомості № 5 від 02.01.2018 відповідно до якої сторонами внесено зміни до пунктів договору оренди і викладено їх у такій редакції:
п.1.1.2 Загальна площа приміщення, що орендується - 11,8 кв.м.
п. 3.2. Орендар сплачує орендодавцю орендну плату з розрахунку за місяць за загальну площу 11,8 кв.м - 118,00 грн за 1 кв.м з урахуванням ПДВ. Загальний розмір орендної плати за місяць користування об'єктом оренди становить 1392,40 грн.
Продовжено строк дії договору до 31 грудня 2019 року включно .
02.01.2019 сторонами підписано акт приймання - передачі приміщення відповідно до якого позивач передає, а відповідач приймає приміщення площею 11,8 м кв. першого поверху будівлі гуртожитку з відокремленим входом за адресою м. Чернігів, вул. Гонча, 32 в стані, придатному для роботи.
Відповідно до довідки позивача № 43 від 15.03.2019 основна заборгованість відповідача перед позивачем станом на 01.03.2019 складає 33984,80 грн за період з серпня 2018 року по лютий 2019 року.
Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за серпень 2018 року - 4960 грн, вересень 2018 року - 6560 грн, жовтень 2018 року - 6560 грн, листопад 2018 року - 6560 грн, грудень 2018 року - 6560 грн, січень 2019 року - 1392,40 грн, лютий 2019 року - 1392,40 грн.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків по оплаті орендної плати, виникла заборгованість в сумі 33984,80 грн, яка підтверджується матеріалами справи, розмір якої відповідає умовами договору, додаткової угоди до договору та підлягає стягненню з відповідача.
21.11.2018 позивачем направлено на адресу відповідача лист - попередження № 617 з вимогою погасити до 04.12.2018 заборгованість за оренду приміщення в сумі 26840,00 грн.
Відповідачем надіслано позивачу лист № 1 від 30.11.2018, в якому відповідач зазначає про тяжке фінансове становище відповідача та просить позивача розстрочити заборгованість у терміни: до 10.12.2018 - 10000,00 грн, до 20.12.2018 - 10000,00 грн, до 30.12.2018 - залишок заборгованості.
Відповідно до п. 5.1.1 договору у випадку прострочення оплати орендних платежів сплачує орендодавцю пеню в розмірі один відсоток (1%) від суми боргу за кожен день прострочки та звільняє займані приміщення і повертає орендоване майно до 17 год. дня, який слідує за розрахунковим.
Відповідно до ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов'язання.
Також частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Позивачем нараховано пеню в сумі 4270,95 грн за період з 11.08.2018 по 28.02.2019, а саме: за серпень 2018 з суми боргу 4690 грн період нарахування 11.08.2018 по 28.02.2019 сума пені становить 930,93 грн, за вересень 2018 року з суми боргу 6560 грн період нарахування 11.09.2018 по 28.02.2019 сума пені - 1106,39 грн, за жовтень 2018 року з суми боргу 6560 грн період нарахування 11.10.2018 по 28.02.2019 сума пені - 912,29 грн, за листопад 2018 року з суми боргу 6560 грн період нарахування 11.11.2018 по 28.02.2019 сума пені 711,72 грн, за грудень 2018 року з суми боргу 6560 грн період нарахування з 11.12.2018 по 28.02.2019 сума пені 517,61 грн, за січень 2019 року з суми боргу 1392,40 грн період нарахування з 11.01.2019 по 28.02.2019 сума пені 67,29 грн, за лютий 2019 з суми боргу 1392,40 грн період нарахування 11.02.2019 по 28.02.2019 сума пені 24,72 грн.
Здійснивши перевірку нарахування пені за несвоєчасну оплату орендної плати, суд констатує, що позивачем період нарахування пені за серпень 2018 року становить більше ніж 182 дні, а саме 202 дні, взято до нарахування суму боргу 4690 грн (заявлено до стягнення 4960 грн) та допущено арифметичну помилку при округленні суми пені за листопад 2018 року, а тому заявлена до стягнення сума пені є обґрунтованою та підлягає задоволенню частково в сумі 4178,73 грн, в решті вимог в частині стягнення пені в сумі 92,52 грн відмовити.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач заявлені вимоги не оспорів, жодного доказу в заперечення вимог позивача та обставин справи суду не надав.
Оскільки відповідач, в порушення ст. 525,526,615 Цивільного кодексу України, взяті на себе зобов'язання по своєчасній оплаті орендної плати не виконав, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню борг в сумі 33984,80 грн, пеня в сумі 4178,73 грн, в решті вимог в частині стягнення пені в сумі 92,52 грн відмовити.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
В зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню з відповідача в сумі 1916,37 грн.
Керуючись ст.74, 123, 129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позов Чернігівського кооперативного коледжу Чернігівської облспоживспілки (вул. Музейна, 3, м. Чернігів, 14000) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Груп» (АДРЕСА_1, 14005) про стягнення 38255,75 грн задовольнити частково.
2. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Груп» (АДРЕСА_1, 14005, код ЄДРПОУ 32094786, р/р 26007001326711 МФО 300528 ЗАТ ОТП Банк м. Київ) на користь Чернігівського кооперативного коледжу Чернігівської облспоживспілки (вул. Музейна, 3, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 01788390) борг по орендній платі в сумі 33984,80 грн, пеня в сумі 4178,73 грн, 1916,37 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. В решті позовних вимог в частині стягнення пені в сумі 92,52 грн відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у порядку визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено 02.05.2019 .
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/. Відомості про адреси для листування та зв'язку Господарського суду Чернігівської області: пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. 676-311, факс 77-44-62.
Суддя І.А. Фетисова
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2019 |
Оприлюднено | 02.05.2019 |
Номер документу | 81480855 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Фетисова І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні