Рішення
від 20.03.2019 по справі 362/4790/18
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 362/4790/18

Провадження № 2/362/581/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2019 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Кравченко Л.М.,

за участі секретарів Шаблій Т.С., Яренко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Василькові Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради Васильківського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що він є єдиним спадкоємцем п`ятої черги майна своєї баби ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . 26.10.2017 р. він звернувся до Васильківської райдержнотконтори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після померлої бабусі, однак отримав відмову, оскільки пропустив строк звернення з заявою про прийняття спадщини, а також через те, що державний акт на земельну ділянку був виданий на ім`я померлої вже після її смерті. Так, пояснює, що строк дійсно був пропущений ним з поважних причин, оскілки він перебував на строковій службі і був позбавлений звернутися до нотаріуса з відповідною заявою. Щодо земельної ділянки зазначає, що померла бабуся отримала її на законних підставах, однак не встигла за життя отримати державний акт на право приватної власності на неї.

За таких обставин, просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на три місяці після набрання рішенням суду законної сили. Визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 2,1560 га, кадастровий №3221486500:06:006:0076, що розташована на території Погребівської сільської ради Васильківського району Київської області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить його задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Представник відповідача - Погребівської сільської ради Васильківського району Київської області в судове засідання не з`явився, про день, час і місце слухання справи судом повідомлений належно, до суду подав заяву про слухання справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.9).

Позивач є онуком померлої ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про його народження, та свідоцтвами про народження та про одруження його матері ОСОБА_3 (а.с.11,12).

Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З матеріалів витребуваної судом спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 встановлено, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна померлої.

Так, 26.10.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Васильківської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після своєї баби ОСОБА_2 .

Постановою від 26.10.2017 р. державний нотаріус Васильківської районної державної нотаріальної контори Київської області Остраницина О.Б. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_2 , оскільки ним пропущений ст. 1270 ЦК України строк подання заяви про прийняття спадщини. Також зазначено, що пред`явлений правовстановлюючий документ на земельну ділянку - Державний акт, виданий на ім`я померлої ОСОБА_2 вже після її смерті. (а.с.14).

Відповідно до ч. 1ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Статтею 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно змістуст. 1272 ЦК Українипозов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 р., особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Окрім того, Верховним судом України також наголошується, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Так, судом встановлено, що в період з 11.05.2004 р. по 04.10.2005 р. позивач перебував на строковій службі в армії в/ч НОМЕР_3 , що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_4 (а.с.16-19).

Крім того, відповідно до довідки КНП Васильківської районної ради «Васильківський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» ФАП село Погреби, від 21.03.2019 р. № 541, ОСОБА_1 має хронічні захворювання нирок.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено наявність поважних причин пропуску позивачем строку звернення його вчасно з заявою для прийняття спадщини, тому, у відповідності до ст. 1272 ЦК України позивачу, як єдиному спадкоємцю, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у виді земельної ділянки.

Так, відповідно до копії державного акту на земельну ділянку серії ЯБ №515814 1180, ОСОБА_2 , яка проживає в АДРЕСА_1 на підставіРозпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 14.09.2005 р. №476 належить земельна ділянка площею 2.1560 га на території Погребівської сільської ради Васильківського району Київської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № №3221486500:06:006:0076. Державний акт видано 20.01.2006 р.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

У відповідності до ч. 1.2. ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб; власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності".

Як роз`яснює п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Таким чином, судом достовірно встановлено правомірність набуття померлою ОСОБА_2 за життя права власності на спірну земельну ділянку, позивач є спадкоємцем майна померлої, який приймає спадщину, а відсутність належного правовстановлюючого документу не може бути перешкодою в оформленні його спадкових прав, тому позов підлягає задоволенню.

На підставі керуючись ч. 1 ст. 328, ст. 1216, 1218, 1225, 1261, 1266, 1272 ЦК України, ст.ст. 125, 158 ЗК України, Постановою Пленуму Верховного Суду № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р., ст.ст.2,10,76-81,141,263-265,273,352,354,355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на три місяці після набрання рішенням суду законної сили.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,1560 га, кадастровий №3221486500:06:006:0076, що розташована на території Погребівської сільської ради Васильківського району Київської області, яка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Кравченко

СудВасильківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.03.2019
Оприлюднено15.09.2022
Номер документу81488066
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —362/4790/18

Рішення від 20.03.2019

Цивільне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Кравченко Л. М.

Ухвала від 25.09.2018

Цивільне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Кравченко Л. М.

Ухвала від 06.09.2018

Цивільне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Кравченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні