Справа №613/286/19 Провадження № 2-о/613/21/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2019 року Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого-судді - Уварової Ю.В.,
за участю секретаря - Макушинської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Богодухові цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Гутянська селищна рада Богодухівського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, у якій просить встановити факт, що ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_2 з лютого 2005 року і до дня смерті ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_5) однією сім'єю без шлюбу, як чоловік та жінка.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що вона з лютого 2005 року проживала постійно та безперервно у громадському шлюбі з ОСОБА_2. Проживали як одна сім'я, вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, були пов'язані спільним побутом, разом здійснювали всі побутові витрати. ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер. ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, але фактично проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_1 Зазначила, що поховання ОСОБА_2 вона здійснила за власні кошти.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з квартири АДРЕСА_1. У Богодухівській державній нотаріальній конторі Харківської області заведена спадкова справа № 63780093. ОСОБА_1 не має можливості оформити спадкове майно, оскільки не була в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 Встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, необхідно їй для оформлення спадкового майна, після смерті спадкодавця. У зв'язку з викладеним ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою заяву про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу підтримала, посилаючись на викладені в ній обставини, просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Гутянської селищної ради Богодухівського району Харківської області, у судове засідання не з'явився, надав заяву, у якій просив розглядати справу без участі представника, не заперечував проти задоволення заяви.
Суд, заслухавши вступне слово заявника, допитавши свідків, дослідивши і оцінивши докази у справі, приходить до такого.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 /а.с. 8/.
Згідно з копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 19.02.2019 року, у Богодухівській державній нотаріальній конторі Харківської області зареєстрована спадкова справа № 63780083, номер у нотаріуса 67/2019, спадкодавець ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с. 7/.
Відповідно до копії спадкової справи № 67/2019, ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 був зареєстрований в АДРЕСА_2, інші особи з ним не проживали та не були зареєстровані. Заповіт від імені ОСОБА_2 в Гутянській селищній раді не складався та не посвідчувався, що підтверджується довідкою Гутянської селищної ради Богодухівського району Харківської області № 155 від 15.02.2019 року.
Як вбачається з повідомлення Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області № 677/02-17 від 15.04.2019 року, ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори з питання отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ОСОБА_2 У заяві про прийняття спадщини ОСОБА_1 вказала, що вона є єдиною спадкоємицею за законом, відповідно до ст. 1264 ЦК України, як особа яка проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менше 5 років до часу відкриття спадщини. Померлий за життя заповіту не залишав. У зв'язку з чим ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини, для подальшого оформлення спадщини як спадкоємець четвертої черги.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема на підставі п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Той факт, що заявник ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_2 дійсно проживали разом, однією сім'єю, вели спільне господарство підтвердили в судовому засіданні свідки - ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які пояснили, що проживають по сусідству. ОСОБА_2 працював на елеваторі де стався нещасний випадок, внаслідок якого він загинув. Підтвердили, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживали однією сім'єю з 14.02.2005 року у її будинку, вели спільний побут та господарство, дітей не мали. Рідних у ОСОБА_2 немає, мати та брат померли, а батько зник близько 4-х років тому. Зазначили, що ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 за власні кошти.
Також факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується матеріалами справи: копією довідки, виданої виконавчим комітетом Гутянської селищної ради Богодухівського району Харківської області № 136 від 04.02.2019 року, відповідно до якої ОСОБА_2 дійсно на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 був зареєстрований в АДРЕСА_2, але проживав без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 разом зі співмешканкою ОСОБА_1, більше ніж 5 років /а.с. 9/ та копією акту складеного в присутності депутата виборчого округу № 10 Гутянської селищної ради Богодухівського району Харківської області від 11 лютого 2019 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 проживав без реєстрації з ОСОБА_1 більше десяти років, проживали як одна сім'я, вели спільне господарство, мали спільний бюджет /а.с. 11/.
Встановлення даного факту заявниці необхідно для оформлення спадкового майна.
Враховуючи відомості, які містяться в досліджених судом письмових доказах, враховуючи показання свідків, а також те, що в іншому порядку встановити факт спільного проживання з померлим однією сім'єю неможливо, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 259, 263-265, 293, 315-319, 354, пп. 15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 проживала однією сім'єю без шлюбу з ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5, з лютого 2005 року по день його смерті .
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2.
Заінтересована особа - Гутянська селищна рада Богодухівського району Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, Богодухівський район, смт Гути, пл. Миру, 11, код ЄДРПОУ 04398548.
Повне судове рішення складено 02 травня 2019 року.
Суддя -
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2019 |
Оприлюднено | 03.05.2019 |
Номер документу | 81490729 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Уварова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні