ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2019 рокуСправа № 912/675/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С., за участю секретаря судового засідання Безчасної Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/675/19
за позовом: Приватного сільськогосподарського підприємства "Райсількомунгосп", 26600, Кіровоградська область, Вільшанський район, смт. Вільшанка, вул. Косовського, 3
до відповідача: Вільшанської селищної ради Кіровоградської області, 26600, Кіровоградська область, Вільшанський район, смт. Вільшанка, вул. Центральна, 15
про стягнення 35795,11 грн основного боргу та пені, а також 5000 грн моральної шкоди.
Представники:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Приватним сільськогосподарським підприємством "Райсількомунгосп" (надалі - ПСП "Райсількомунгосп") подано позов до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області про стягнення з останньої основного боргу за договором підряду від 30.05.2018 в сумі 31019,11 грн та пені в сумі 4776,00 грн, а також моральної шкоди в сумі 5000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору підряду від 30.05.2018 в частині оплати за виконані роботи по будівництву розвідувально-експлуатаційної свердловини. Пеню позивач нараховує у розмірі 0,2% від вартості підрядних робіт за кожен прострочений день відповідно до п. 8.1. укладеного Договору. Також відповідно до п. 8.2. Договору позивач просить стягнути моральну шкоду. Правовими підставами позову зазначено статті 23, 525-526, 530, 611, 625, 629, 837, 875, 879 Цивільного кодексу України.
02.04.2019 до суду надійшов письмовий відзив Вільшанської селищної ради, у якому відповідач позовні вимоги визнає частково, а саме в частині несплати за виконані позивачем роботи в сумі 31019,11 грн. Що стосується пені за несвоєчасний розрахунок, відповідач просить зменшити її, у зв'язку з важким фінансовим становищем. Додатково, Вільшанська сільська рада зазначає, що сума моральної шкоди не підтверджена та просить в цій частині позовних вимог відмовити.
2. Заяви, клопотання сторін.
03.05.2019 від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника та про підтримку позовних вимог.
Від відповідача 03.05.2019 надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 15.03.2019 відкрито провадження у справі. Ухвалою від 05.04.2019 постановлено закрити підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 06.05.2019.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
30.05.2018 між Вільшанською селищною радою (Замовником) та ПСП "Райсількомунгосп" (Підрядником) укладено Договір підряду (надалі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого Підрядник зобов'язується виконати доручення Замовника та у відповідності з умовами даного Договору роботу, а Замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її. Характер робіт визначено у п. 2.1 Договору - будівництво розвідувально-експлуатаційної свердловини на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області.
Згідно з п. 3.1. Договору предметом підряду (результат виконаних робіт за даним Договором) Будівництво розвідувально-експлуатаційної свердловини на території Вільшанської селищної ради Вільшанського району Кіровоградської області.
Замовник зобов'язується з моменту підписання даного Договору забезпечити Підряднику необхідні умови для виконання робіт, які включають в себе роботи затверджені відповідною формою (п. 4.1. Договору). Роботи виконуються із матеріалів Підрядника (п. 4.2. Договору). Здача приймання виконаних робіт здійснюється сторонами за актом з моменту повідомлення про готовність до приймання (п. 4.3. Договору).
Розрахунки за виконані роботи проводяться згідно підписаних Замовником актів здачі-приймання робіт (п. 5.1. Договору). Акти не повернені Підрядником після закінчення терміну є прийнятими Замовником (п. 5.2. Договору). Строк оплати: Протягом 3-х днів з моменту підписання акта здачі-приймання робіт - остаточний розрахунок (п. 5.3. Договору). Вид розрахунку - безготівковий (п. 5.4. Договору). Договірна ціна вартості усіх робіт, що доручається Підряднику за даним Договором визначається на підставі проектно-кошторисної документації та складає 31019,11 грн (п. 5.6. Договору).
У випадку несвоєчасного розрахунку за договором підряду, Замовник сплачує пеню в розмірі 0,2% від вартості підрядних робіт визначених у п. 5.6 цього Договору, за кожен день прострочення платежу (п. 8.1. Договору).
У випадку порушення сторонами умов Договору, Сторони мають право на відшкодування моральної шкоди (п. 8.2. Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором, але у будь-якому випадку до 31 грудня 2018 року (п. 9.1. Договору).
ПСП "Райсількомунгосп", як підрядник дотримався своїх зобов'язань за Договором, виконавши обумовлені Договором роботи, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2018 року від 21.09.2018, що підписана з боку обох сторін; Актом приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2018 року від 21.09.2018, що також підписаний повноважними представниками Замовника і Підрядника без зауважень.
Замовник не здійснив оплату виконаних робіт у строк, визначений п. 5.3. Договору, незважаючи на підписання Акта виконаних робіт без зауважень.
В матеріалах справи міститься лист № 249 від 12.11.2018 - відповідь на лист позивача, у якому повідомляється селищним головою про відмову оплачувати виконані роботи, зокрема, по будівництву водопроводу на суму 31019,11 грн, у зв'язку з безпричинним блокуванням даних виплат членами бюджетної депутатської комісії Вільшанської селищної ради.
5. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Позиція позивача щодо належного виконання ним умов Договору та порушення умов оплати виконаних робіт відповідачем підтверджується матеріалами справи. Стосовно стягнення пені, то позивачем не враховано норми ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Щодо стягнення моральної шкоди, то позивач вказує, що діями відповідача йому спричинені моральні страждання, які полягають у душевних стражданнях у зв'язку з ризиком втрати позивачем значної суми коштів, витрачених на ремонтні роботи та витрати часу, який необхідний на відновлення порушених прав. Проте позивачем не враховано приписи ст. 23 Цивільного кодексу України, відповідно до яких моральна шкода, яка полягає у душевних стражданнях, може бути завдана виключно фізичній особі, а юридичній особі може бути завдана моральна шкода, що полягає у приниженні ділової репутації, про що позивачем не зазначено і, відповідно, не доведено.
Аргумент відповідача про скрутне матеріальне становище, з огляду на яке останній просить зменшити розмір пені, не підтверджено жодними доказами, а тому не обґрунтованим і не береться до уваги судом.
6. Чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку.
Права ПСП "Райсількомунгосп", як Підрядника за Договором порушені Вільшанською селищною радою, як Замовником за Договором, який зобов'язався оплатити виконані роботи.
7. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з ч. 1 ст. 843 ЦКУ у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.
За приписами ч. 1 ст. 854 ЦКУ якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦКУ якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ст. 610 ЦКУ порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами ст. 611 ЦКУ у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов'язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно зі ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За приписами ст. 253 ЦКУ перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23 ЦКУ особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Вказані правові норми застосовані судом, оскільки частина з них правомірно заявлено позивачем в якості обґрунтування позовних вимог, а частина підлягає застосуванню до спірних правовідносин за переконанням суду (зокрема щодо обмеження розміру пені за невиконання грошових зобов'язань).
8. Висновки за результатами розгляду справи.
Позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу є обґрунтованими, оскільки в матеріалах справи є належні докази виконання позивачем своїх зобов'язань за Договором і відсутні докази оплати відповідачем виконаних робіт, всупереч умовам Договору щодо оплати робіт протягом трьох днів з моменту підписання Акта здачі-приймання робіт.
Позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню частково. Так позивач нарахував пеню за період з 24.09.2018 по 10.12.2018, проте, оскільки Акт підписано 21.09.2018, то відповідач мав право протягом трьох днів, тобто до 24.09.2018 включно, сплатити борг, відтак прострочення виконання зобов'язання по оплаті за виконані роботи відповідачем починається з 25.09.2018. Також позивач нарахував пеню у розмірі 0,2% від суми, що не узгоджується із приписами ст.ст. 1,3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Здійснивши перерахунок пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення із суми 31019,11 грн за період з 25.09.2018-10.12.2018 господарський суд отримав суму 2355,75 грн, яка і підлягає задоволенню судом.
Позовні вимоги в частині стягнення моральної шкоди в розмірі 5000 грн, яка полягає у душевних стражданнях позивача не підлягають задоволенню з підстав, визначених у п. 5 даного рішення.
Підсумовуючи викладене, позов ПСП "Райсількомунгосп" підлягає задоволенню частково у сумі 33374,86 грн, з яких 31019,11 грн основного боргу та 2355,75 грн пені.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Вільшанської селищної ради Кіровоградської області (26600, Кіровоградська обл., Вільшанський р-н, смт. Вільшанка, вул. Центральна, 15, ідентифікаційний код 04365595) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Райсількомунгосп" (26600, Кіровоградська обл., Вільшанський р-н, смт. Вільшанка, вул. Косовського, 3, ідентифікаційний код 05390856) 31019,11 грн основного боргу та 2355,75 грн пені, а також 1441,51 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам:
позивачу за адресою: 26600, Кіровоградська обл., Вільшанський р-н, смт. Вільшанка, вул. Косовського, 3;
відповідачу за адресою: 26600, Кіровоградська обл., Вільшанський р-н, смт. Вільшанка, вул. Центральна, 15.
Дата складення повного рішення 06.05.2019.
Суддя Л.С. Вавренюк
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2019 |
Оприлюднено | 07.05.2019 |
Номер документу | 81530234 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Вавренюк Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні