РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2019 року Справа № 580/440/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дорошенко Л.В.,
представника позивача: Медухи В.В. - за довіреністю,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Черкаській області до приватного сільськогосподарського підприємства Веселий Хутір про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Черкаській області звернулось до суду з адміністративним позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "Веселий Хутір", в якому просить застосувати до приватного сільськогосподарського підприємства "Веселий Хутір" (ЄДРПОУ 32402645) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:
- експлуатацію крана опорного електричного однобалкового (інвентарний № 1), що знаходиться в майстерні ПСП "Веселий Хутір" по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, розміщених в складі пально-мастильних матеріалів (паливороздавальні колонки у кількості 2 одиниці), в котельні адмінбудинку (котел газовий "Колві - Thermona" КТ DUO 50 Т, сигналізатор газу, клапан-відсікач), в їдальні (конвектор газовий, плити газові у кількості 2 одиниці, клапан-відсікач, сигналізатор газу) по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- експлуатацію технологічного устатковання та елементів системи газопостачання природним газом, розміщених в котельні адмінбудинку (газопровід-ввід низького тиску 0 40 мм, L=53 м, ввідний газопровід, внутрішній газопровід), в їдальні (газопровід-ввід низького тиску 0 40 мм, L=109 м, ввідний газопровід, внутрішній газопровід) по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №876-067 від 29.11.2018. Цим актом зафіксовано порушення, які загрожують життю та здоров'ю людей, а тому на виконання повноважень, які передбачені Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , позивач звернувся до суду та вважає, що виявлені порушення загрожують життю людей, а тому його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач подав відзив проти позову, в якому зазначив, що підприємством проведені всі необхідні міри та заходи по усуненню вказаних порушень, виявлених в ході перевірки, які відповідачем визнаються, але зважаючи на те, що обстеження підприємства проведено в повній мірі, дозволу, який видається на підставі висновку проведеної експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, яке є безпечним для експлуатації підприємство ще не отримало.
Представник відповідача в ході судового розгляду спору проти задоволення позову заперечила, посилаючись на ту обставину, що підприємством вживаються усі можливі заходи, спрямовані на усунення виявлених під час перевірки порушень.
В судове засідання 09.04.2019 представник відповідача не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, хоча про дату, час та місце судового розгляду спору повідомлена належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
В судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеної посадовими особами позивача планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки складено акт №876-067 від 29.11.2018. Вказаним актом зафіксовано порушення відповідачем вимог Закону України Про охорону праці , зокрема:
- підприємством не отримано Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальні крани і машини (кран опорний електричний однобалковий інвентарний № 1 в майстерні), відповідно до вимог п. 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, що є порушенням вимог статті 21 ЗУ №2694 Про охорону праці ;
- здійснюється експлуатація обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (машини, апаратура, стаціонарні або пересувні пристрої, компоненти та прилади управління, системи виявлення та попередження, які окремо або разом призначені для генерації, передачі, зберігання, вимірювання, контролю і перетворення енергії та/або обробки матеріалів та здатні викликати вибух внаслідок власних потенційних джерел займання) на об'єктах підприємства: паливороздавальна колонка (склад ПММ (паливно-мастильних матеріалів)) - 2 од.; котел газовий Колві - Thermona КТ DUO 50 Т - 1 од. сигналізатор газу, клапан-відсікач (котельня адмінбудинку по вул. Благовісна, 13), конвектор газовий - 1 од., плита газова - 2 од., клапан-відсікач, сигналізатор газу (їдальня) без одержання дозволу, відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107 (п. 7 додатку 3);
- здійснюється експлуатація технологічного устаткування та елементів системи газопостачання природним газом котельні адмінбудинку по вул. Благовісна, 13 (газопровід-ввід низького тиску діаметром 40 мм, L=53, ввідний газопровід, внутрішній газопровід); їдальні (газопровід ввід низького тиску діаметром 40 мм, L=109 м, ввідний газопровід, внутрішній газопровід) без одержання дозволу відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1107 (п. 2 додатку 3), що є порушенням вимог п. 3.1 розділу III НПАОП 0.00-1.76-15 Правила безпеки систем газопостачання .
На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 29.11.2018 №408-067 з вимогою усунути наведені порушення.
Вирішуючи питання про можливість застосування заходів реагування суд враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України встановлено, що територіальні органи Держпраці, які утворюються є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України Про охорону праці від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Держави державне управління охороною праці згідно статті 31 Закону України Про охорону праці здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці.
У відповідності до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду.
Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства з надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 (далі - Положення) затверджено уніфіковану форму акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта).
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України Про охорону праці посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 5 квітня 2007 року № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За ч. 5 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
В контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідного дозволу, з порушенням встановлених правил, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, суд відхиляє посилання відповідача на звернення до позивача за отриманням дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, оскільки таке звернення не спростовує факту відсутності дозволу на момент проведення перевірки.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
Останній день строку виготовлення повного судового рішення припадає на 13.04.2019, яке є вихідним днем, та враховуючи, що у період з 15.04.2019 по 26.04.2019 головуючий у справі передував у відпустці, повне судове рішення виготовлено на наступний за вказаною датою робочий день 02.05.2019 на підставі ч. 6 ст. 120 Кодексу адміністративного судочинства України згідно вимог якої, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до приватного сільськогосподарського підприємства Веселий Хутір (Черкаська обл., Чорнобаївський р-н., с. Веселий Хутір вул., Благовісна, 13, код ЄДРПОУ 32402645) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:
- експлуатацію крана опорного електричного однобалкового (інвентарний №1), що знаходиться в майстерні ПСП Веселий Хутір по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі, розміщених в складі пально-мастильних матеріалів (паливороздавальні колонки у кількості 2 одиниці), в котельні адмінбудинку (котел газовий Колві - Thermona КТ DUO 50 Т, сигналізатор газу, клапан-відсікач), в їдальні (конвектор газовий, плити газові у кількості 2 одиниці, клапан-відсікач, сигналізатор газу) по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- експлуатацію технологічного устаткування та елементів системи газопостачання природним газом, розміщених в котельні адмінбудинку (газопровід-ввід низького тиску О 40 мм, L=53 м, ввідний газопровід, внутрішній газопровід), в їдальні (газопровід-ввід низького тиску О 40 мм, L=109 м, ввідний газопровід, внутрішній газопровід) по вул. Благовісна, 13, с. Веселий Хутір, Чорнобаївський район, Черкаська область;
- виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 2 травня 2019 року.
Суддя В.В. Гаращенко
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2019 |
Оприлюднено | 06.05.2019 |
Номер документу | 81532666 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
В.В. Гаращенко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні