Справа № 132/1129/19
Провадження № 2/132/373/19
РІШЕННЯ
Іменем України
17.04.2019 Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Павленко І.В.
за участю секретаря Олійник Т.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Калинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача-Постоюк ОСОБА_2 про визнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
Позивач в позові вказує, що в квартиру №1 в житловому будинку №28, який розташований по вулиці вул.Промисловій (бувшій Жовтневій) в с.Дружному Калинівського району Вінницької області, він разом із сім'єю заселилися в 1990 році в зв'язку з влаштуванням на роботу в СВК Мир , як в службове приміщення. В СВК Мир с.Дружне працював з 1977 року. Пізніше керівництвом СВК було вирішено передати його сім'ї в користування частину будинку, що складається із двох квартир в рахунок заробітної плати, що вбачається із копії накладної №273 від 3 травня 2001 року.
Рішенням загальних зборів пайовиків СВК Мир від 14 лютого 2004 року йому надано дозвіл на приватизацію житлового будинку, який числиться на балансі СВК Мир с.Дружне та оплатити в касу СВК Мир 10% балансової вартості данного житлового будинку.
Рішенням Дружненської сільської ради №42 від 28.09.2004 року Про визнання права приватної власності на житловий будинок за ОСОБА_1В. за ним визнано право приватної власності на 1/3 житлового будинку з 1/3 надвірних будівель, що розташований в с.Дружне по вул.Жовтневій,28/1.
На підставі вказаного рішення виконавчим комітетом Дружненської сільської ради видано Свідоцтво про право власності на житловий будинок з госоподарськими будлівлями №70 від 05.10.2004 року на 1/3 житлового будинку.
Як голова двору (як записано в погосподарських книгах, що вбачається із довідки №127 від 19.03.2019 року) він неодноразово звертався до керівництва СВК Мир для оформлення документів на належну йому 2/3 часток будинку, якими користувався. Однак, при підготовці документів для отримання субсидії на газове опалення восени 2018 року в сільській раді йому повідомили про те, що у нього документи оформлені лише на 1/3 частку квартири, а ще 1/3 немає можливості оформити, так як будинок не перебуває в комунальній власності-на балансі Дружненської сільської ради.
Після отримання консультацій йому стало відомо про те, що СВК Мир ліквідовано в 2011 році при відсутності правоприємників.
Виготовивши технічний паспорт на житловий будинок стало відомо, що власність на 1/3 частку житлового будинку №28, який розташований по вулиці Промисловій в селі Дружне взагалі не зареєстрована.
ОСОБА_3 рішення виконкому Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області №26 від 26.04.2011 року було змінено юридичну адресу будинку із №28 на №38.
Таким чином, він володіючи і розпоряджаючись 2/3 частками житлового будинку відкрито і на законних підставах вже майже 20 років, не може отримати документ про власність на всю належну йому частку. Крім того, не може узаконити здійснення будівництва (прибудови літ. аІ, гаража літ.Д, сараю літ.ЗІ, літньої кухні літ.З) через відсутність правовстановлюючих документів на належну частку будинку.
На даний час спорів щодо вказаного приміщення, згідно ст.125 ЖК України з третіми особами немає. Судовий порядок узаконення самочинного будівництва регулюється частиною 3 статті 376 ЦК України. Керівництво сільськогосподарського виробничого кооперативу належним чином не зареєструвало житловий фонд, тому він не може отримати правовстановлюючий документ про власність на належну частку житла. За вказаних обставин позивач звернувся в суд з даним позовом.
Позивач в підготовче засідання не з'явився, однак в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник Дружненської сільської ради в підготовче засідання також не з'явився, згідно довідки №02-14-85 від 16.04.2019 року виконавчий комітет Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області позовні вимоги визнає, просить справу розглянути за відсутності представника сільської ради.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4 в підготовче засідання не з'явився, проти задоволення позову не заперечує, просить розгляд справи провести за його відсутності.
ОСОБА_3 ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.
У відповідності до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 1/3 частки житлового будинку №28, розташованого по вул.Промисловій в с.Дружному Калинівського району Вінницької області, про що свідчить Свідоцтво про право власності на житловий будинок з госоподарськими будлівлями №70 від 05.10.2004 року, видане виконавчим комітетом Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області на підставі рішення Дружненської сільської ради №42 від 28.09.2004 року Про визнання права приватної власності на житловий будинок за ОСОБА_1В.
Крім того, власником 1/3 частки житлового будинку №28, розташованого по вул.Промисловій в с.Дружному Калинівського району Вінницької області є ОСОБА_4, про що свідчить Свідоцтво про право власності на житловий будинок з госоподарськими будлівлями №69 від 05.10.2004 року, видане виконавчим комітетом Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області.
ОСОБА_3 рішення виконкому Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області №26 від 26.04.2011 року було змінено юридичну адресу будинку із №28 на №38 .
При цьому, ОСОБА_1 постійно користувавася ще 1/3 часткою житлового будинку та 24.07.2018 року звернувся до виконавчого комітету Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області з заявою про передачу йому у власність зазначеної частки житлового будинку.
ОСОБА_3 листа виконавчого комітету Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області №02-10-144 від 06.08.2018 року виконавчий комітет проінформував позивача про те, що вказаний житловий будинок не перебуває на балансі, як комунальна власність Дружненської сільської ради.
ОСОБА_3 з Державного реєстру юридичних осіб, фізичниїх осіб-підприємців та громадських формувань від 13.02.2019 року, виданого державним реєстратором Калинівської районної державної адміністрації ОСОБА_5 СВК Мир ліквідовано в 2011 році при відсутності правоприємників.
Рішенням 23 сесії 5 скликання від 15.09.2009 року Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області Про внесення часткових змін до рішення 7 сесії 22 скликання від 14.02.1996 року щодо передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_1 було: внесено зміни в рішення 7 сесії 22 скликання від 14.02.1996 року в пункті Цільові призначення земельної ділянки в зв'язку з приведенням відповідності до діючих нормативно-правових актів, а саме замінено слова особисте підсобне господарство на особисте селянське госопдарство ; передано безоплатно у власність гр.ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,27 га, яка розташована в АДРЕСА_1, зокрема, для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель 0,125 га та для ведення особистого селянського господарства 0,145 га.
ОСОБА_3 з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06.09.2018 року індексний номер:136748556 за ОСОБА_1 зареєстрована на праві приватної власноті земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства в с.Дружне по вул.Промисловій (Жовтнева), кадастровий номер земельної ділянки:0521681803:01:009:0001.
Крім того, позивач позбавлений можливості узаконити здійснення самочинного будівництва (прибудови літ. аІ, гаража літ.Д, сараю літ.ЗІ, та літньої кухні літ.З) через відсутність правовстановлюючих документів на належну частку будинку.
На даний час спорів щодо вказаного приміщення, згідно ст.125 Житлового кодексу України, з третіми особами немає.
ОСОБА_3 з ст.ст. 41,55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 Конституції України, ратифікована Законом від 07.07.1997 Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 Конвенції і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, в тому числі і визнання права. Тобто, за змістом ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, з позовом про визнання права.
ОСОБА_3 ч.5 ст.376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Пунктом д ч.1 ст.90 Земельного кодексу України визначено, що власники земельних ділянок мають право:споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
У відповідності до п. а ч. 1 ст. 91 ЗК України, власники земельних ділянок зобов'язані: забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.
ОСОБА_3 зі статтями 182, 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Відповідно до технічного паспорту будівництво завершене, складений план його меж.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На підставі ч. 2 ст. 375 ЦК України, власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
ОСОБА_3 ч.5 ст. 376 ЦК України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
ОСОБА_3 довідки виконавчого комітету Дружненької сільської ради Калинівського району Вінниццької області №161 від 11.04.2019 року побудовані ОСОБА_1 будівлі за адресою:АДРЕСА_2 не порушують інтересів сусідніх землекористувачів.
Відповідно до ч.1 ст. 325 ЦК України, суб'єктами приватної власності є фізичні та юридичні особи. ОСОБА_3 до положень ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірне, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Керуючись положеннями ч.1 ст.392 ЦК України, особа має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами. Тобто передумовою для застосування ст.392 ЦК є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.
Тому, виходячи з вищенаведеного, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному об'ємі.
На підставі викладеного, керуючись ст.41 Конституції України, ст.ст.182, 328, 331, 375, 376, 392, ЦК України, ст.ст. 12, 80, 81, 82, 200, 211, 247, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частку житлового будинку №38, який розташований по вул.Промисловій в с.Дружному Квалинівського району Вінницької області, загальною площею 149,0 кв.м., житловою площею 105,9 кв.м., прибудову літ.а 1, гараж літ.Д, сарай літ.З1, літню кухню літ.З, вартістю 256777 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.354 ЦПК України.
СУДДЯ:
Суд | Калинівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2019 |
Оприлюднено | 07.05.2019 |
Номер документу | 81551913 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Калинівський районний суд Вінницької області
Павленко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні