Рішення
від 07.05.2019 по справі 608/744/19
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" травня 2019 р. Справа № 608/744/19

Номер провадження2/608/383/2019

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорткові, в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1до Староягільницької сільської ради Тернопільської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до Староягільницькоїсільської ради Тернопільської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини . В позовній заяві вказав, що після смерті матері ОСОБА_2, 18 липня 2017 року, відкрилася спадщина. У встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви на прийняття спадщини позивач не звернувся в нотаріальну контору. Причиною пропущення ним шестимісячного строку для подання заяви на прийняття спадщини є його відсутність на території України тривалий час. Тому позивач просить встановити додатковий строк, достатній для подання заяви на прийняття спадщини терміном два місяці.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав письмову заяву, згідно якої позов підтримує, просить задоволити, розгляд справи проводити без його участі.

Представник відповідача - Староягільницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з'явився, подав письмову заяву, згідно якої позов визнає, не заперечує проти його задоволення, просить розгляд справи проводити без його участі.

Оскільки, представник відповідача визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України та без фіксування судового процесу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Врахувавши думку сторін, які не з'явилися в судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

18 липня 2017 року в с. Стара Ягільниця Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_2 померла, про що 21 липня 2017 року складено відповідний актовий запис № 5 та Староягільницькою сільською радою Чортківського району Тернопільської області видано свідоцтво про смерть серії І-ИД № 225665.

Після іі смерті відкрилася спадщина. Однак, її син, позивач по справі, спадщину не оформив.

Згідно відповіді приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу ОСОБА_3 № 306/01-16 від 05 березня 2019 року, позивачу рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки, ним пропущено визначений законом шестимісячний строк.

Позивач є спадкоємцем за заповітом, однак, пропустив шестимісячний строк на подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2. Причиною пропущення ним шестимісячного строку для подання заяви на прийняття спадщини є те, що позивач був відсутній на території України, оскільки перебував на заробітках.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов'язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз'яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

В суду немає відомостей, чи перевірив нотаріус при заведенні спадкової справи за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту та відповідно чи вчиняв дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, чи здійснював виклик позивача як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця ОСОБА_2

З огляду на зазначене, суд вважає, що причина пропуску строку є поважною та відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України необхідно визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 76, 78, 81, 89, 142, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, жителя: 48540, с. Стара Ягільниця Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 до Староягільницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області (48540, с. Стара Ягільниця Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 03876112) про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці, з моменту набрання рішенням законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 18 липня 2017 року в с. Стара Ягільниця Чортківського району Тернопільської області.

Зобов'язати управління Державної казначейської служби України у Чортківському районі Тернопільської області, код ЄДРПОУ 37938481, що розташоване за адресою: поштовий індекс 48500, м. Чортків вул. С. Бандери, 20, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1, жителя: 48540, с. Стара Ягільниця Чортківського району Тернопільської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1, 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви, який було сплачено за квитанцією АТ Ощадбанк № 34 від 11 квітня 2019 року - в сумі 768,40 гривень, що становить 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:/підпис/

Копія вірна

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/744/19

Рішення набирає законної сили 2019 р.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано року

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.05.2019
Оприлюднено08.05.2019
Номер документу81571599
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/744/19

Рішення від 07.05.2019

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 17.04.2019

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні