Рішення
від 03.05.2019 по справі 554/2848/19
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 03.05.2019 Справа № 554/2848/19

Провадження № 2-о/554/96/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 травня 2019 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого - судді Савченко Л.І.

при секретарі - Гаврись В.В.

за участю заявника - ОСОБА_1, представника заявника - ОСОБА_2.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Територіальна громада м.Полтави в особі Полтавської міської ради, про встановлення факту батьківства,-

в с т а н о в и в :

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту батьківства померлого 27.12.2018 р. ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, визначивши заінтересованою особою територіальну громаду м. Полтави в особі Полтавської міської ради, посилаючись на те, що 27.12.2018 р. помер ОСОБА_3, після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема, квартиру № 26 по вул. Жовтневій (Соборності) ,26/14 у м. Полтаві. 11.01.2019 р. ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини, отже вважається таким, що прийняв спадщину. За життя ОСОБА_3 склав заповіт на ім я ОСОБА_4, оскільки останній є його біологічним сином. ОСОБА_1 зазначив, що народився 25.11.1988 р. та в той час між його батьками були напружені стосунки, через що в свідоцтві про народження ОСОБА_3 не був записаний як батько. ОСОБА_1 зазначив, що коли він став пам'ятати та реально усвідомлювати оточуючий світ, ОСОБА_3 проживав разом з ним та його матір ю до останнього його дня, брав активну участь в його вихованні. Факт того, що ОСОБА_3 є батьком заявника знали багато мешканців їхнього будинку. ОСОБА_3 помер раптово та ОСОБА_1 не може іншим шляхом довести те, що останній є його батьком, тому змушений звернутись до суду.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заяву підтримали в повному обсязі, прохали її задовольнити..

Представник заінтересованої особи Полтавської міської ради у судове засіданні не з явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності їхнього представника, при винесенні рішення покладалися на розсуд суду (а.с.53).

Заслухавши заявника, представника заінтересованої особи, свідків, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25 листопада 1988 року народився ОСОБА_1, про що видане свідоцтво про народження серії І-КЕ № 286946 від 20 січня 1989 року, де матір ю зазначена ОСОБА_4, батьком - ОСОБА_5 (а.с.9).

Заявник ОСОБА_1 все своє свідоме життя по дату смерті ОСОБА_3 проживав разом з ним та матір ю ОСОБА_4 , про що свідчать характеристика видана ОСОБА_1 директором ЗНЗ № 10 ім. В.Г. Кондратюка, де його батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.34).

Факт проживання ОСОБА_3 за адресою м. Полтава, вул. Котляревського,21 разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_1 підтверджується копією протоколу установчих зборів власників квартир будинку, що розташований за адресою м. Полтава, вул. Котляревського,21, де зазначено прізвища останніх, З та де ОСОБА_3 був головою ОСББ (а.с.35-45).

За життя ОСОБА_3 заповів все своє майно ОСОБА_1, що слідує із заповіту від 01.09.2005 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Полтавської державної нотаріальної контори за № 4-438 (а.с.10).

З копії свідоцтва про смерть серії І-КЕ № 391998 вбачається, що ОСОБА_3 помер 27.12.2018 р., про що зроблено актовий запис № 1843 (а.с.5)

Із показів свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_4 даних у судовому засіданні вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 проживали разом, без реєстрації шлюбу та у них є син ОСОБА_1, який проживав з ними. Зазначили, що померлий ОСОБА_3 був батьком ОСОБА_4 та завжди вважав останнього своїм сином.

У зв язку з необхідністю оформлення ОСОБА_1 спадщини після померлого ОСОБА_3, виникла необхідність встановлення факту батьківства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів встановлено, що скільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені у ст. 128 СК ( 2947-14 ), істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у ст. 53 КпШС ( 2006-07 ), суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини.

Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 р., необхідно застосовувати відповідні норми КпШС ( 2006-07), беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного

господарства відповідачем та матір'ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.

Справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 1 січня 2004 р., суд має вирішувати відповідно до норм СК ( 2947-14 ), зокрема ч. 2 ст. 128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.53 Кодексу про шлюб та сім'ю України в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків, батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 7 Постанови № 3 від 15 травня 2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі із матір'ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір'ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України .

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою. При цьому враховується дата народження дитини: якщо помер батько дитини, яка народжена після 1 січня 2004 р., факт його батьківства може бути встановлений на підставі різних доказів.

Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не зазначена батьком дитини (запис про батька відсутній або здійснено за вказівкою матері), і можуть бути подані матір'ю, опікуном, піклувальником дитини чи нею самою після досягнення повноліття.

Пленум Верховного Суду України в п. 15 Постанови № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Факт батьківства ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1, крім пояснень заявника підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами в їх сукупності.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні надано достатньо доказів, які підтверджують те, що ОСОБА_3 Олександролвич, який помер 27.12.2018 р., є батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, тому заява про встановлення факту батьківства є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.81, 258, 259, 263, 265, 293,315ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер 27 грудня 2018 року, є батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1.

Внести зміни до актового запису № 128 про народження, складеного 20 січня 1989 року Октябрським районним відділом ЗАГС м. Полтави на ОСОБА_1, зазначивши його батьком ОСОБА_3.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Заявник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Заінтересована особа - Територіальна громада в особі Полтавської міської ради, місце знаходження м.Полтава, вул. Соборності, 36, код ЄДРПОУ 35026373.

Повне рішення складено 08 травня 2019 року.

Суддя Л.І.Савченко

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення03.05.2019
Оприлюднено08.05.2019
Номер документу81581019
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/2848/19

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Савченко Л. І.

Рішення від 03.05.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Савченко Л. І.

Рішення від 03.05.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Савченко Л. І.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Савченко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні