Справа № 703/871/19
2/703/1099/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі
головуючого - судді Кирилюк Н.А.
з секретарем судового засідання Римським Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Костянтинівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Будки Смілянського району померла її мати ОСОБА_2 , яка була власником земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,3500 га та 0,8182 га на території Костянтинівської сільської ради, а також мала право на пайовий фонд майна КСП Серп і молот с. Плоске в розмірі 4084 грн. або 0,064 відсотків.
Позивач стверджує, що вона є спадкоємцем за законом першої черги.
Спадщину вона прийняла шляхом звернення до нотаріуса із відповідною заявою. Однак, одержати свідоцтво про право на спадщину позивач не може у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв`язку з цим, постановою нотаріуса від 14 грудня 2018 року їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
В судове засідання сторони не з`явились, направили до суду заяви, в яких просили розглядати справу у їх відсутності. Позивач підтримала позов, відповідач позов визнав.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Будки Смілянського району Черкаської області померла ОСОБА_2 .
У відповідності із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 померла доводилась позивачу матір`ю.
Як встановлено з державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 від 25 грудня 2002 року та витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки від 14 березня 2018 року, ОСОБА_2 належали земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,3500 га, кадастровий номер НОМЕР_4 , та 0,8182 га, кадастровий номер НОМЕР_5 , на території Костянтинівської сільської ради Смілянського району Черкаської області.
Згідно із свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_9 ОСОБА_2 мала також право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства Серп і Молот с. Плоске Смілянського району Черкаської області у розмірі 4084 гривень, або 0,064 відсотків.
У відповідності із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи визначені у заповіті.
Враховуючи, що ОСОБА_2 за життя не розпорядилась належним їй майном шляхом складання заповіту, спадкуванню здійснюється за законом.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу ( ст. 1258 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
З повідомлення державного нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори від 20 березня 2019 року встановлено, що після смерті ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 На підставі поданої заяви була заведена спадкова справа № 741/2006 р.
При цьому суд враховує, що інші спадкоємці, які б прийняли спадщину у порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України шляхом спільного проживання відсутні, оскільки у відповідності з довідкою виконкому Костянтинівської сільської ради від 18 лютого 2019 року на день смерті ОСОБА_2 з нею ніхто не проживав і не був зареєстрований.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Як вбачається з постанови державного нотаріуса від 14 грудня 2018 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Згідно положень п. 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставинах, єдиним способом реалізації позивачем своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_2 є визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.
Як встановлено ст. 1218, ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України вся спадщина вважається належною позивачу з часу смерті спадкодавця.
При цьому, суд враховує, що відповідач визнав позов в повному обсязі
Вимог про стягнення з відповідача судового збору позивач не заявила, а тому їх слід віднести на її рахунок.
На підставі наведеного і ст. 1216-1218, 1222, 1223, 1258, 1261 ЦК України, керуючись ст. 5, 7,12, 81, 89, 141, 247, 200, 263, 265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_8 ) до Костянтинівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (с. Костянтинівка Смілянського району Черкаської області, вул. К. Вишневецького, 169а, код ЄДРПОУ 26357886) задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом::
- право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,3500 га, кадастровий номер НОМЕР_4 , та 0,8182 га, кадастровий номер НОМЕР_5 , розташовані на території Костянтинівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, що належали ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 від 25 грудня 2002 року;
- право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства Серп і Молот с. Плоске Смілянського району Черкаської області у розмірі 4084 гривень, або 0,064 відсотків, що належало ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_9 від 10 квітня 2003 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Н. А. Кирилюк
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2019 |
Оприлюднено | 09.05.2019 |
Номер документу | 81595089 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Кирилюк Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні