Ухвала
від 23.04.2019 по справі 910/20276/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

23.04.2019Справа № 910/20276/15

За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста";

про заміну сторони виконавчого провадження.

За позовом Публічного акціонерного товариства "ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ГАЗОВИЙ БАНК" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "ЄВРОГАЗБАНК"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТРУМ КОНСАЛТ"

про стягнення 5 368 757, 37 дол. США, що еквівалентно 114 171 457, 36 грн.

Суддя О.В. Мандриченко

Представники:

Від заявника: Курінний С. Ю. , довіреність № б/н від 27.03.19;

Від стягувача: не з`явилися;

Від боржника: не з`явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.10.2015 року позов Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" задоволено повністю, а саме: стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕКТРУМ КОНСАЛТ" на користь Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" 3 893 721 (три мільйона вісімсот дев`яносто три тисячі сімсот двадцять один) 88 доларів США, що еквівалентно 82 803 500 (вісімдесят два мільйони вісімсот три тисячі п`ятсот) грн. 13 коп. - заборгованості по кредиту, 916 407 (дев`ятсот шістнадцять тисяч чотириста сім) 30 доларів США, що еквівалентно 19 488 226 (дев`ятнадцять мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч двісті двадцять шість) грн. 00 коп. - відсотків за користування кредитом, 536 806 (п`ятсот тридцять шість тисяч вісімсот шість) 10 доларів США, що еквівалентно 11 415 664 (одинадцять мільйонів чотириста п`ятнадцять тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 84 коп. - пені за прострочення сплати кредиту, 21 822 (двадцять одну тисячу вісімсот двадцять два) 09 доларів США, що еквівалентно 464066 (чотириста шістдесят чотири тисячі шістдесят шість) грн. 38 коп. - пені за прострочення сплати процентів.

На виконання вищевказаного рішення 27.10.2015 року видано відповідний наказ.

До господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Господарського суду міста Києва від 19.03.2019 року № 05-23/542 "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ" та витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.03.2019 року, заява у справі № 910/20276/15 передана для розгляду судді Мандриченку О. В. у зв`язку з закінченням терміну повноважень у судді Бондарчук В. В.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.03.2019 року розгляд заяви б/н від 19.02.2019 року про заміну сторони у виконавчому провадженні призначено на 09.04.2019 року.

Через відділ діловодства суду 01.04.2019 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" надійшла уточнена заява про заміну сторони у виконавчому провадженні.

У судовому засіданні 09.04.2019 оголошено перерву до 23.04.2019 р.

Представники ПАТ "Європейський газовий банк" та ТОВ "СПЕКТРУМ КОНСАЛТ" в судове засідання 23.04.2019 року не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи.

Представник ТОВ "Фінансова компанія "Веста" заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні підтримав та просив її задовольнити.

Відповідно до приписів ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження .

Розглянувши заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста", суд дійшов висновку про її обґрунтованість та часткове її задоволення, з огляду на наступне.

В обґрунтування поданої заяви заявник посилається на те, що права вимоги за кредитним договором № 522-160212 від 16.02.2012 року згідно договору відступлення (купівлі-продажу) права вимоги № UKR-2018-1 від 27.12.2018 року перейшло до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста", як переможця відкритих електронних торгів, які відбулися 12.12.2018 року, за результати яких було укладено вказаний договір.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення

Частиною 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Судом встановлено, що 27.12.2018 року між ПАТ "Європейський газовий банк" та ТОВ "Фінансова компанія "Веста" укладено договір № UKR-2018-01 про відступлення (купівлі-продажу) права вимоги, відповідно до п. 1 якого, банк відступає новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників, зокрема, за кредитним договором № № 522-160212 від 16.02.2012, укладений між ПАТ "Єврогазбанк" та ТОВ "СПЕКТРУМ КОНСАЛТ", включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників, за кредитними договорами, договорами іпотеки, поруки, застави та іншими договорами, що були укладені в забезпечення виконання кредитних договорів, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, надалі за текстом - "основні договори". Новий кредитор сплачує банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим договором.

В п. 4 договору визначено, що за відступлення прав вимоги за основними договорами новий кредитор сплачує банку грошові кошти у загальному розмірі 73 581 784,11 грн.

Факт сплати ціни договору № UKR-2018-01 про відступлення (купівлі-продажу) права вимоги від 27.12.2018 року підтверджується платіжним дорученням № 23 від 21.12.2018 року на суму 73 581 784,11 грн.

Відповідно до статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.

Водночас процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі (у тому числі на стадії виконання судового рішення) необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.

Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Розрізняють дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов`язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві, до правонаступника переходять тільки певні права та обов`язки кредитора.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Згідно з ч. 3 ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.

В ч. 1 ст. 516 Цивільного кодексу України визначено, що заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 Цивільного кодексу України).

Відступлення права вимоги є договірною передачею вимог первісного кредитора новому кредиторові та відбувається на підставі укладеного між ними правочину, при цьому заміна кредитора саме у зобов`язанні допускається протягом усього часу існування зобов`язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом.

За таких обставин, на підставі зазначеного договору відступлення (купівлі-продажу) права вимоги № UKR-2018-01 від 27.12.2018 року право вимоги, що належало Публічному акціонерному товариству "Європейський газовий банк" перейшло до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста".

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви про залучення правонаступника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" та здійснення заміни сторони виконавчого провадження (стягувача) - Публічне акціонерне товариство "Європейський газовий банк" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" у виконавчому провадженні по виконанню наказу Господарського суду міста Києва у справі № 910/20276/15 від 27.10.2015 року.

Керуючись ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" про заміну сторони у виконавчому провадженні задовольнити частково.

2. Замінити сторону виконавчого провадження (стягувача) - Публічне акціонерне товариство "Європейський газовий банк" (код ЄДРПОУ 34693790, адреса: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 16) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Веста" (код ЄДРПОУ 41264766, адреса: 04208, м. Київ, пр-т Правди, 66А, офіс 2) у виконавчому провадженні по виконанню наказу Господарського суду міста Києва у справі № 910/20276/15 від 27.10.2015 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку, протягом десяти днів з дня її проголошення, з урахуванням вимог ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Мандриченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.04.2019
Оприлюднено09.05.2019
Номер документу81611050
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/20276/15

Ухвала від 23.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 20.03.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Рішення від 05.10.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 31.08.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 10.08.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні