Рішення
від 08.05.2019 по справі 200/4911/19-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2019 р. Справа№200/4911/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.03.2019 року в задоволенні його заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відмовлено з посиланням на відсутність пільгового стажу.

Вказане рішення вважав протиправним, оскільки в підтвердження стажу надав трудову книжку і інші необхідні документи.

У зв'язку з наведеним, вважаючи свої права порушеними, просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.03.2019 року про відмову у призначенні йому пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ;

- зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути його заяву від 22.01.2019 року про призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із зарахування до підземного стажу за списком №1 період роботи з 19.09.1989 року по 25.04.2000 року на посадах учня гірничого робочого підземного, гірничого робочого підземного, учня прохідника, прохідника підземного, гірничого майстра, старшого гірничого майстра в шахтоуправлінні Зуєвське виробничого об'єднання Жовтеньвугілля .

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав зміст оскарженого рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії. Вважав, що не порушив пенсійні права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що 22.01.2019 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.03.2019 року Про відмову в призначенні пенсії в призначенні такої пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Рішення мотивовано тим, що страховий стаж роботи заявника складає 29 років 4 місяці 18 днів, з них пільговий стаж роботи за списком № 1 відсутній.

Відповідачем до пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача:

- з 19.09.1989 року по 25.04.2000 року у шахтоуправлінні Зуївське виробничого об'єднання Жовтеньвугілля (ДОАО шахта Зуївська ДП ДХК Жовтеньвугілля ) на посадах учня гірського робітника підземного, гірського робітника підземного з повним робочим днем у шахті, учня прохідника, прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, гірничого майстру підземного з повним робочим днем у шахті та на посаді старшого гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті;

- з 16.07.2000 року по 29.09.2000 року у ВАТ Сілур на посаді калільщіком (термічної ділянки).

Підставою для не зарахування вказаних періодів до пільгового стажу, як зазначено в рішенні, стало те, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань записів по підприємству ДОАО шахта Зуївська ДП ДХК Жовтеньвугілля (код ЄДРПОУ 00176029) не знайдено; підприємство ВАТ Сілур (код ЄДРПОУ 00191046) було зареєстровано в м. Харцизьку Донецької обл. та з 25.12.2009 року припинило свою діяльність за судовим рішенням у зв'язку з визнанням банкрутом.

Позивач не погоджувався з вказаним рішенням щодо періоду з 19.09.1989 року по 25.04.2000 року, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до п. а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 розд. ХІV Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, або за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, визначені наступними абзацами п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону.

Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.

Орган Пенсійного фонду України не заперечує, що посади, які займав позивач протягом спірних періодів належать до відповідного списку №1.

Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно зі ст. 101 Закону України Про пенсійне забезпечення органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.

Орган Пенсійного фонду України не зарахував до пільгового стажу, зокрема періоди роботи позивача з 19.09.1989 року по 25.04.2000 року, посилаючись на те, що підприємство, де працював позивач, натепер відсутнє в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Суд вважає такі посилання неприйнятними з огляду на наступне.

Відповідно до трудової книжки позивача він працював:

- з 19.09.1989 року по 02.10.1989 року - на посаді учня гірничого робочого підземного третього розряду в шахтоуправлінні Зуєвське виробничого об'єднання Жовтеньвугілля ;

- з 02.10.1989 року по 04.11.1989 року - знаходився на курсах підготовки гірничих робочих підземних в УП Рассвет ;

- з 10.11.1989 року - на посаді гірничого робочого підземного третього розряду з повним робочим днем в шахті в шахтоуправлінні Зуєвське виробничого об'єднання Жовтеньвугілля ;

- з 01.08.1990 року - на посаді прохідника підземного з повним робочим днем в шахті на тому ж підприємстві;

- з 01.02.1995 року - на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на тому ж підприємстві;

- з 09.03.2000 року по 24.04.2000 року на посаді старшого гірничого майстра підземного з повним робочим днем в шахті на тому ж підприємстві.

Трудова книжка позивача містить відомості про характер виконуваної позивачем роботи на посадах, що віднесені до списку №1; вона оформлена у відповідності до вимог законодавства.

Неможливість проведення перевірки інформації, що занесена до трудової книжки, не може бути підставою для порушення пенсійних прав осіб.

Відсутність підприємства, на якому колись працював позивач, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, не може бути підставою для відмови в призначенні пенсії.

Посилаючись на такі обставини відповідач порушив пенсійні права позивача.

Виходячи з наведеного порушене право позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах підлягає відновленню шляхом визнання протиправним та скасування оскарженого рішення органу Пенсійного фонду України.

Разом з тим суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача зарахувати певні періоди до пільгового стажу, оскільки відповідачем виконані не всі умови для прийняття законного та обґрунтованого рішення, а саме не досліджено та не проаналізовано питання дотримання всіх умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в тому числі такої умови як страховий стаж на роботах по списку №1.

Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції органа Пенсійного фонду України, і з метою дотримання права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах такі дії відповідачем мають бути проведені не лише щодо періоду, щодо якого звернувся позивач, а щодо всіх періодів його роботи, які підпадають під список №1.

При цьому орган Пенсійного фонду України повинен також враховувати, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і такі підприємства були утворені відповідно до законодавства України. Всі первинні документи, які сформовані до проведення антитерористичної операції, не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особи права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де набутий відповідний стаж роботи.

Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В той же час, оскільки права позивача порушені, і прийняття рішення на користь позивача, в тому числі зарахування періодів роботи до відповідного стажу належить до безпосередніх повноважень органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що решта позовних вимог підлягає задоволенню шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька обл., м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.03.2019 року Про відмову в призначенні пенсії , прийняте щодо ОСОБА_1.

Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 22.01.2019 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька обл., м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 08 травня 2019 року.

Суддя Логойда Т. В.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.05.2019
Оприлюднено09.05.2019
Номер документу81611527
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —200/4911/19-а

Ухвала від 19.07.2019

Адміністративне

Перший апеляційний адміністративний суд

Гаврищук Тетяна Григорівна

Ухвала від 11.06.2019

Адміністративне

Перший апеляційний адміністративний суд

Гаврищук Тетяна Григорівна

Рішення від 08.05.2019

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Логойда Т. В.

Ухвала від 09.04.2019

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Логойда Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні