Рішення
від 07.05.2019 по справі 909/305/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.05.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/305/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , секретар судового засідання Юрчак С. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест"

до відповідача: Департамента будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації

про розірвання договору підрядних робіт від 06.08.2012 №54

за участю:

від позивача: Кавецький А.С.

від відповідача: Жирун Р.М.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Департамента будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про розірвання договору підрядних робіт від 06.08.2012 №54.

Ухвалою суду від 02.04.19 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07.05.19, за наслідками якого підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні 07.05.19.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив вх.№7359/19 від 26.04.19. Зокрема, вказав на порушення відповідачем умов договору підряду №54 на виконання підрядних робіт від 06.08.12, зокрема в частині неприйняття рішення щодо уточнення договірної ціни (збільшення кошторису). Зауважив, що для позивача є економічно невигідним та збитковим подальше виконання робіт за договором.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов вх.№6679/19 від 16.04.19 та запереченні на відповідь на відзив вх.№7470/19 від 02.05.19, мотивуючи неможливістю збільшення договірної ціни у зв"язку зі зменшенням ліміту фінансування.

Фактичні обставини, встановлені судом

06.08.12 між товариством з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" (по договору - підрядник, по справі - позивач) та Головним управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської області державної адміністрації, правонаступником якого є Департамент будівництва, житлово-комунального господарстсва, містобудування та архітектури Івано-Франківської області державної адміністрації (по договору - замовник, по справі - відповідач) укладено договір підряду №54 на закупівлю підрядних робіт за державні кошти, згідно якого замовник (відповідач по справі) доручає, а підрядник (позивач по справі) забезпечує відповідно до проектної документації та умов договору виконання робіт по реконструкції частини приміщень будинку культури під дитячий садок у с.Голинь Калуського району Івано-Франківської області.

Згідно п.3.1 договору договірна ціна складає 2891380,00грн. з ПДВ.

Водночас, згідно п.3.1 підписаної сторонами конкретизації умов договору відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.08.05 №668 договірна ціна робіт є невід`ємною частиною договору та є приблизною.

Пунктами 3.3 та 3.4 конкретизації умов договору відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.08.05 №668 передбачено, що уточнення приблизної договірної ціни буде здійснюватися в міру виконання робіт. У разі появи обставин, що зумовлюють необхідність перевищення приблизної договірної ціни понад 10% підрядник протягом 5 (п`яти) днів з появи цих обставин повідомить замовника і приступить до виконання робіт лише після одержання відповідного дозволу на продовження робіт.

Строк виконання робіт - з моменту підписання договору до 30.12.12 ( з урахуванням повного фінансування).

17.09.15 між сторонами укладено додаткову угоду №42/д до договору підряду №54 від 06.08.12, за умовами якої в зв`язку з продовженням фінансування робіт по об"єкту у 2015 році підрядник виконує власними силами та засобами роботи по об"єкту "реконструкція частини приміщень будинку культури під дитячий садок у с.Голинь Калуського району Івано-Франківської області". Підрядник розпочав роботи в серпні 2012 року і завершить виконання робіт до 30 грудня 2019 року. Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (п.1.1, 2.1, 2.5 додаткової угоди).

30.12.15 між сторонами укладено додаткову угоду №24/дм до договору підряду №54 від 06.08.12, за умовами якої у зв`язку зі зменшенням ліміту фінансування у 2015 році підрядник зменшить об`єм робіт по об`єкту на суму 252800,00грн. Пунктом 4.1 зазначеної угоди сторони визначили, що термін дії договору підряду №54 від 06.08.12 продовжується до повного виконання зобов"язань сторонами.

Договір підряду №54 від 06.08.12 з вищезазначеними додатковими угодами підписаний сторонами та скріплений печатками.

Листом №18 від 02.02.19 Товариство з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" на виконання умов договору повідомило Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури про появу обставин, що зумовлюють необхідність перевищення приблизної договірної ціни понад 10%, зокрема подорожчанням енергоносіїв, збільшенням вартості будівельних матеріалів та обладнання, що не дає можливість виконати повний обсяг робіт згідно проектно-кошторисної документації 2012 року.

У відповідь на зазначений лист відповідач повідомив позивача про неможливість збільшення суми договору, оскільки це призведе до перевищення суми, вказаної у тендерній документації(лист №174/01-04 від 18.02.19.

12.03.19 позивач листом №27 звернувся до відповідача про розірвання договору №54 від 06.08.12, у відповідь на який відповідач листом 3193/01-04 від 19.03.19 проти розірвання спірного договору заперечив.

Норми права,які застосував суд, та мотиви їх застосування

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обовязків є, зокрема, договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов"язковим для виконання сторонами (ст.ст. 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).

Спірний договір, укладений між сторонами, є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом та він не визнаний судом недійсним (ст.204 Цивільного кодексу України).

Виходячи зі змісту укладеного між сторонами Договору та ст.875 ЦК України, цей договір за своєю правовою природою є договором будівельного підряду.

Порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції будівель і споруд та технічного переоснащення діючих підприємств (капітальне будівництво об`єктів), а також комплексів і видів робіт, пов`язаних із будівництвом об`єктів, визначений Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві, які прийняті відповідно до положень ЦК України та затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 р. № 668 (далі - Загальні умови).

Відповідно до п. 102 Загальних умов у разі виконання робіт із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, питання розрахунків за виконані роботи (надання авансу, проміжні розрахунки, строки платежів тощо) визначаються договором підряду з дотриманням вимог актів законодавства, що регулюють ці питання.

Згідно із ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 5 ст. 40 Закону України Про здійснення державних закупівель (в редакції на момент укладення договору) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 4) продовження строку дії договору та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю; 8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

У відповідності до ч.1 ст. 843 Цивільного кодексу України, у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Частинами 1,2, 3 ст. 844 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситись за погодженням сторін.

У відповідності до ч.5 ст. 844 Цивільного кодексу України підрядник не має права вимагати збільшення твердого кошторису, а замовник його зменшення в разі, якщо на момент укладання договору підряду не можна було передбачити повний обсяг роботи або необхідні для цього витрати.У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути наданні підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору. Аналогічні положення закріплені нормами ст. 321 ГК України.

Відповідно до ч.1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною 1 та 2 ст. 652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились або щодо його розірвання, договір може бути розірваний за рішенням суду при наявності одночасно таких умов: - в момент укладання договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; - зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладанні договору; - із суті договору або звичаїв ділового обороту не впливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Істотна зміна обставин зумовлена збільшенням у 2017 та 2018 роках більш ніж у кілька разів цін на матеріали, обладнання та послуги, які необхідні для виконання робіт, передбачених договором №54 від 06.08.12, що є загальновідомим фактом.

Крім того слід зазначити, що позивач по справі розраховував на можливість уточнення договірної ціни, зокрема п.п.3.3 та 3.4 конкретизації умов Договору зазначено, що у разі появи обставин, що зумовлюють необхідність перевищення приблизної договірної ціни понад 10%, підрядник протягом 5 днів з дня появи цих обставин повідомить замовника і приступить до виконання робіт лише після одержання відповідного дозволу на продовження робіт. Відповідно до п. 3.6 конкретизації умов Договору замовник зобов`язувався прийняти рішення щодо уточнення договірної ціни і повідомити про нього підрядника протягом 10 днів з дня одержання відповідного повідомлення.

Як підтверджується матеріалами справи, відповідач порушив умови договору щодо уточнення договірної ціни.

Посилання відповідача на неналежне бюджетне фінансування, внаслідок чого неодноразово змінювались строки будівництва, на відсутність бюджетних коштів для зміни ціни договору, судом відхиляються, оскільки не спростовують бездіяльності замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договірного зобов`язання.

Відповідно до вимог ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема припинення зобовязання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 ЦК України).

За змістом ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором; - сторона договору , яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором.; - сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у дванадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; - у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду; - якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Позивачем дотримано вимог ст. 188 Господарського кодексу України щодо порядку дострокового розірвання договорів.

З наведеного слідує, що невиконання відповідачем договірних зобов"язань щодо збільшення (уточнення) договірної ціни є істотним порушенням умов договору та є правовою підставою для розірвання цього договору в судовому порядку.

У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (ч.3 ст. 653 ЦК України).

В контексті наведеного позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоовлення.

Судові витрати за правилами ст.129 ГПК України слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст.124, ст.129, 129-1 Конституції України, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст.ст. 11, 611, 612, 628, 651, 652, 653, 843, 844, 875 Цивільного кодексу України, ст.188, 321 Господарського кодексу України, ст. 74, 75, 86, 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про розірвання договору № 54 на закупівлю підрядних робіт за державні кошти від 06.08.12, укладеного між Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест".

Розірвати договір №54 на закупівлю підрядних робіт за державні кошти від 06.08.12, укладений між Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код 38163425 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" (вул. Північний Бульвар, буд. 5Б, кв. 54, м. Івано-Франківськ, 76018, код 33426468).

Стягнути з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, код 38163425 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Рембудкомінвест" (вул. Північний Бульвар, буд. 5Б, кв. 54, м. Івано-Франківськ, 76018, код 33426468) 1921,00(одну тисячу дев"ятсот двадцять одну гривню) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 10.05.2019

Суддя Матуляк П. Я.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення07.05.2019
Оприлюднено10.05.2019
Номер документу81619307
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/305/19

Рішення від 07.05.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Матуляк П. Я.

Ухвала від 07.05.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Матуляк П. Я.

Ухвала від 02.04.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Матуляк П. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні