Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/185/19
Провадження № 2/670/196/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2019 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі головуючого судді Потапова О.О.,
з участю секретаря Корчової А.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зіньківської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, треті особи Віньковецька районна державна адміністрація та ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на майно в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
До суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Зіньківської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 як рідними сестрами.
Також позивач просить визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 як за спадкоємцем за заповітом померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності СКС Промінь , що розташована на території Зіньківської сільської ради, розміром 1,67 в умовних кадастрових гектарах, посвідчену сертифікатом серії НОМЕР_1 , що видавався на підставі рішення Віньковецької райдержадміністрації від 17.04.1996р. №80-р. ОСОБА_3 .
Позивач зазначає, що вона є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 за заповітом, посвідченим 13.12.2017 виконавчим комітетом Зіньківської сільської ради, за реєстровим № 66. та після смерті спадкодавця вона відповідним чином прийняла спадщину, отримавши свідоцтво на частину спадкової маси. Інших спадкоємців немає.
Позивач звернулась до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Однак, їй було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, в зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують факт родинних відносин та відсутністю сертифіката на право на земельну частку (пай) спадкодавця.
Оскільки не виявлено оригінал сертифіката серії НОМЕР_1 на право на земельну частку (пай), що належав ОСОБА_3 , вона звернулась до відділу ГУ Держгеокадастру у Віньковецькому районі.
Як виявилось, відповідно до книги реєстрації сертифікатів за порядковим номером 325 від 25.02.1997 року є зареєстрований, але не виданий сертифікат серії НОМЕР_1 на земельну частку (пай) площею 1,67 умовних кадастрових гектарів, що належить ОСОБА_3 , оскільки власник даного сертифікату померла, отримати його неможливо.
Зазначає, що на вимогу нотаріуса не було змоги надати відповідні документи, тому можливість нотаріального оформлення спадкових прав вичерпана.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач Зіньківська сільська рада Віньковецького району Хмельницької області та треті особи , були повідомлені належно про час та місце розгляду справи, представника не надіслали до суду. Справа розглянута без їх участі.
Представник третьої особи ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області не з`явився, на ім`я суду надіслав пояснення, в якому просить справу розглядати без його участі.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Враховуючи дану норму закону, та вимоги ст. 223 ч.4 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши надані сторонами докази, слід вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 видане виконавчим комітетом Зіньківської сільської ради, актовий запис № 13. Після її смерті позивачка за заповітом отримала частину спадкового майна, отримавши нотаріально посвідчені свідоцтва про право на спадщину за заповітом, що підтверджується матеріалами спадкової справи №176-2018 (а.с. 1- 47).
ОСОБА_2 мала рідну сестру ОСОБА_3 яка раніше її ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла.
Факт родинних відносин цих осіб в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які повідомили, що сестри проживали все життя в с. Зіньків Віньковецького району і у спілкуванні з ними вони знають, що ці особи рідні і впевненні в цьому. Представлено витяг № 127 з погосподарської книги за 1958-1960 роки, де зазначено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 доводяться ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 і їх прізвище ОСОБА_2 . Це дівоче прізвище на прізвище ОСОБА_2 в 1961 році змінила, вступивши у шлюб (свідоцтво НОМЕР_3 ). Свідоцтво про зміну прізвища ОСОБА_3 відсутнє, проте згідно довідки сільської ради № 117 ці особи є сестри. Тобто факт родинних відносин доведений.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 (далі спадкодавець), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 видане Зіньківською сільською радою, актовий запис № 38 (копію додаю). За життя спадкодавиця набула право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності СКС Промінь , розміром 1,67 га умовних кадастрових гектарів, що знаходиться на території Зіньківської сільської ради, згідно копії сертифіката серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки № 126 від 25.02.2019 року виданої Зіньківською сільською радою, вона до дня смерті була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 .
Іншою довідкою № 117 сільська рада підтверджує, що сестра вступила у фактичне управління та володіння її майном в 1997 році. Відповідно до ст. 549, 530 ЦК УРСР сестра як спадкоємець другої черги прийняла спадщину, але за життя юридично не оформила спадкові права на земельний сертифікат, що не позбавляє можливості позивачки висувати вимогу про право на цінний папір.
Позивач належним чином прийняла спадщину після померлої бабусі згідно вимог ст. 1269 ЦК України, подавши заяву і отримавши спадкові свідоцтва у нотаріуса.
Позивач у встановленому порядку не може оформити право власності на спадкове майно, що підтверджено листом приватного нотаріуса № 559/01-16 від 17.12.2018р.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт, про встановлення якого просить заявник, мають для неї юридичне значення, оскільки надає право оформити спадщину.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування за № 7 від 30.05.2008 року справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ч.1 ст. 1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини ст. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і права та обов`язки щодо об`єктів нерухомого майна, які знаходились у володінні спадкодавця хоча і не були оформленні у встановленому законом порядку. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати об`єкт нерухомості та до юридичного оформлення прав власності на нього спадкоємцем.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1216-1222, 1297-1299 ЦК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2 , 1929 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 були рідними сестрами.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право на земельну частку (пай), розміром 1,67 в умовних кадастрових гектарах, посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_1 , виданим на ім`я ОСОБА_3 .
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 РНОКПП НОМЕР_5 місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Зіньківська сільська рада Віньковецького району Хмельницької області вул. Писаренка, 36 с. Зіньків Віньковецького району Хмельницької області, код 04402965.
Третя особа: Віньковецька районна державна адміністрація Хмельницької області, вул. Соборної України, 15 смт. Віньківці Віньковецького району Хмельницької області, ідентифікаційний код 21317971.
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вул. Інститутська, 4/1 м. Хмельницький Хмельницької області, код 39767479.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження. якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду через Віньковецький районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя О.О.Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2019 |
Оприлюднено | 11.05.2019 |
Номер документу | 81640947 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні