Рішення
від 07.05.2019 по справі 923/174/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 травня 2019 року Справа № 923/174/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. за участю секретаря судового засідання Литвиненко Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Горностаївської селищної ради Херсонської області, код ЄДРПОУ 04400788 вул. Покровська, 133, смт. Горностаївка Херсонської області,

до Фермерського господарства "Слюсар", код ЄДРПОУ 30893785, вул. Центральна, 4, с. Козачі Лагері Горностаївського району Херсонської області,

про вилучення земельної ділянки та повернення до комунальної власності,

за участю прокурора відділу прокуратури Херсонської області Волкової Н.М., посвідчення № 046508 видане 29.03.2017,

представників сторін: від позивача: не з`явився,

від відповідача: не з`явився,

в с т а н о в и в:

Керівник Каховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Горностаївської селищної ради Херсонської області до Фермерського господарства "Слюсар".

У своїй позовній заяві прокурор просить вилучити у відповідача ФГ Слюсар та повернути земельну ділянку сільськогосподарського призначення 9.37 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), нормативно грошовою оцінкою 221634.91 грн., що знаходиться в адміністративних межах Славненського старостинського округу Горностаївської селищної ради, контур поля 9/18 у розпорядження позивача - Горностаївської селищної ради.

Ухвалою від 18 березня 2019 року Господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначив перше засідання по справі на 16 квітня 2019 року на 11:00 год.

Ухвалою від 16.04.2019 у зв`язку з ненаданням Горностаївською селищною радою Херсонської області заяви по суті справи, зокрема відповіді на відзив, необхідністю з`ясування позиці позивача стосовно предмету спору та правових підстав представництва прокурора у справі, суд відклав розгляд справи на 07.05.2019.

Відповідачем 09.04.2019 подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого ФГ Слюсар просить суд відмовити у задоволенні позову.

Стислий виклад позиції прокурора

У судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги в повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, наполягає на їх задоволенні, при цьому вважає, що прокурор має право на представництво інтересів позивача у цій справі за таких підстав та обставин.

Прокурор зазначає, що пунктом 3 ст. 131 - 1 Конституції України визначено, що прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому ч. 4 цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

За приписами частин третьої-п`ятої статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи-по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Аналіз положень ст. 53 ПІК України у взаємозв`язку зі змістом ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

У вказаній позовній заяві прокурором визначено у якості позивача територіальну громаду Горностаївської селищної ради в особі її представницького органу - Горностаївської селищної ради.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

Таким чином, інтерес держави полягає у міцному та самодостатньому місцевому самоврядуванні кожної територіальної общини в її територіальних кордонах і держава гарантує наділення органів місцевого самоврядування певними державними повноваженнями та надає можливість населенню управляти власними справами, спільно приймати рішення та діяти з метою їх реалізації.

Правовідносини, пов`язані з набуттям або наданням у користування земель із державної чи комунальної власності, становлять суспільний , публічний інтерес, а фактичне використання відповідачем земельної ділянки комунальної власності площею 9,37 га, кадастровий номер НОМЕР_1, без відповідних правових підстав та всупереч діючому законодавству, такому суспільному інтересу не відповідає (рішення ЄСПЛ у справі Трегубенко проти України від 23.03.2014, пункт 54).

Прокурор, таким чином, вважає, що будь-які порушення у сфері публічних інтересів спричиняють шкоду інтересам держави і є підставою, за відсутності належного реагування з боку компетентного органу, для втручання органів прокуратури, у тому числі шляхом звернення до суду з позовом.

Оскільки рішенням № 626 від 17.10.2018 Горностаївської селищної ради Херсонської області задоволено заяву відповідача та передано в оренду з 01 листопада 2018 року ФГ Слюсар шляхом укладання з Горностаївською селищною радою Херсонської області, як новим власником земельної ділянки, договору оренди землі № 50, відповідно до якого фермерському господарству в оренду передано земельну ділянку площею 9,37 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , строком на 364 дні, цей договір на думку прокурора є неукладеним, так як укладений з порушенням вимог Земельного кодексу щодо оренди землі, відповідач володіє земельною ділянкою без належних підстав, тому вважає, що земельна ділянка від відповідача має бути вилучена на користь позивача.

Стислий виклад позиції позивача

Позивач Горностаївська селищна рада надіслала на адресу суду листа, у якому зазначила, що селищна рада дійсно прийняла рішення № 626 від 17.10.2018, що обговорено колегіально депутатами, яке приймалося виключно з метою наповнення бюджету та недопущення втрат бюджетних коштів, на підставі якого підписано сторонами договір оренди. При цьому позивач зазначив, що підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі.

Стислий виклад позиції відповідача

Відповідачем надано відзив з якого вбачається, що 03 жовтня 2006 року між Фермерським господарством Слюсар та Славненською сільською радою укладено договір оренди землі, який зареєстровано 29 травня 2007 року за номером №040772200011. Загальна площа земельної ділянки є 28,17 га. Строк дії даного договору складає 10 років. В подальшому 20.03.2009 року між ФГ Слюсар та Горностаївською районною адміністрацією укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 03.10.2006 р., якою внесено зміни до п. 8 договору та продовжено строк оренди землі до 29.05.2034 року. Відповідно до п.п. 1.1.2. додаткової угоди від 14 лютого 2017 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, площею 28,17 га, на території Славненської сільської ради Горностаївського району Херсонської області зареєстрованого від 29 травня 2007 року №040772200011, укладеної Горностаївською РДА з ФГ Слюсар орендована площа складається з трьох земельних ділянок (не витребувані паї), до якої входить і спірна земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1, площа, 9,37 га, контур 9/18.

Судом з`ясовано, що у відзиві на позов відповідач вказує земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , площа, 9,37 га, контур 9/18, що є очевидно опискою, оскільки і відповідно до позову і відповідно до матеріалів доказів правильним є кадастровий номер НОМЕР_1 , яка є об`єктом спору.

Відповідно до Розпорядження голови Горностаївської РДА від 21.08.2018 року за №243 внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 03.10.2006 року (реєстраційний номер 040772200011 від 29 травня 2007 року), відповідно до яких вилучено земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , у зв`язку з тим, що відкрилась спадщина після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , та яку визнано відумерлою та передано у комунальну власність територіальної громади Горностаївської селищної ради Херсонської області. 14 вересня 2018 року на виконання вищевказаного розпорядження голови Горностаївської РДА укладено додаткову угоду №28 про внесення змін до Договору оренди землі зареєстрованого від 29 травня 2007 року №040772200011, відповідно до якої зменшено площу земельної ділянки, яка перебуває в оренді з 28,17 га на 18,8 га. Відомості про припинення речового права на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.09.2018 року.

Відповідач вказує, що речове право на користування земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1 у ФГ Слюсар припинено 24.09.2018 року. В той же час, до цього дня фермерське господарство на законних підставах користувалось вказаною земельною ділянкою і здійснило обробіток землі, що виразилось у здійсненні посіву озимої пшениці. У зв`язку з тим, що на момент припинення речового права на земельну ділянку вже було здійснено посів, головою фермерського господарства було прийнято рішення про укладання нового договору оренди, у зв`язку з чим подано заяву до Горностаївської селищної ради.

Рішенням № 626 від 17.10.2018 Горностаївської селищної ради Херсонської області заяву задоволено. В подальшому, 01.11.2018 року, між ФГ Слюсар та Горностаївською селищною радою Херсонської області укладено договір оренди землі №50, відповідно до якого фермерському господарству в оренду передається земельна ділянка площею 9,37 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , яка знаходиться на території Славненського старостинського округу Горностаївської селищної ради строком на 364 дні до моменту проведення аукціону.

За таких обставин просить відмовити у задоволенні позову прокурора.

Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні з наступних підстав.

ІІІ. Мотивувальна частина рішення.

3.1. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що 03.10.2006 між Фермерським господарством Слюсар та Славненською сільською радою укладено договір оренди землі (а.с. 41-47), державна реєстрація якого здійснена у Горностаївському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональнлої філії ДЗК 29.05.2007 за номером №040772200011. Загальна площа земельної ділянки становила 28,17 га. Строк дії даного договору - 10 років.

В подальшому, на підставі розпорядження Горностаївської районної державної адміністрації від 17.07.2009 № 184-з "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення" (а.с 46) як нового орендодавця, між ФГ Слюсар та Горностаївською районною адміністрацією укладено 20.03.2009 додаткову угоду до договору оренди землі від 03.10.2006 (а.с. 47), якою внесено зміни до п. 8 договору та продовжено строк оренди землі до 29.05.2034 року. Також внесено зміни до п. 9 Договору стосовно орендної плати та п. 13 стосовно строків перегляду розміру орендної плати. Ця додаткова угода зареєстрована 02.12.2009 в Горностаївському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії ДЗК за номером №010972200040.

Додатковою угодою між Горностаївською РДА та ФГ Слюсар від 14.02.2017 внесено зміни до договору оренди земельної ділянки, площею 28,17 га, на території Славненської сільської ради Горностаївського району Херсонської області зареєстрованого від 29 травня 2007 року №040772200011. відповідно до внесених змін до п. 9 Договору змінено орендну плату, встановлено її у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Також, внесено зміни до п.п. 1.1.2. Договору, визначено, що земельна ділянка, яка має загальну площу 28,17 га складається з трьох земельних ділянок (не витребувані паї), до якої входить, зокрема, земельна ділянка № НОМЕР_1 :04:009:0018, площа, 9,37 га, контур 9/18.

Відомості про реєстрацію речового права - права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 , площею, 9,3700 га внесено 14.03.2017 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с. 48), орендодавець Горностаївською РДА, номер запису про інше речове право 19500982 що підтверджується Витягом з вказаного Державного реєстру речових прав від 17.03.2017.

На кінець, відповідно до Розпорядження голови Горностаївської РДА від 21.08.2018 року за №243 (а.с. 53) внесено наступні зміни до договору оренди земельної ділянки від 03.10.2006 року (реєстраційний номер 040772200011 від 29 травня 2007 року), відповідно до яких з об`єкта оренди загальною площею 28,17 га. Зазначені зміни внесено на підставі повідомлення (листа) Горностаївської селищної ради та на виконання рішення Горностаївського районного суду про визнання спадщини відумерлою та передачею її до комунальної власності територіальної громади Горностаївської селищної ради Херсонської області.

14 вересня 2018 року на виконання вищевказаного розпорядження голови Горностаївської РДА укладено додаткову угоду №28 між Горностаївською РДА та ФГ Слюсар (а.с. 52) про внесення змін до Договору оренди землі зареєстрованого від 29 травня 2007 року №040772200011, відповідно до якої зменшено площу земельної ділянки, яка перебуває в оренді з 28,17 га. на 18,8 га.

Відомості про припинення речового права на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 24.09.2018 року (а.с. 51). Реєстрація припинення права оренди відбулася за заявою уповноваженої особи на підставі додаткової угоди між Горностаївською РДА та ФГ Слюсар .

Отже, зазначеними змінами підтверджується, що реєстрація припинення речового права на користування земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1 за ФГ Слюсар здійснена 24.09.2018 року відбулася у зв`язку із зміною власника земельної ділянки та орендодавця з держави в особі Горностаївською РДА на комунальну власність та нового власника Горностаївської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Горностаївської селищної ради Херсонської області.

Відомості про нового власника земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 9,37 га внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 19) - 10.10.2018 року.

Судом встановлено, що між новим власником земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 Горностаївською селищною радою Херсонської області та орендарем цієї земельної ділянки ФГ Слюсар укладено договір оренди № 50 від 01.11.2018 року (а.с. 15-16), відповідно до якого сторонами встановлено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер НОМЕР_1 , загальною площею 9,37 га, розташовану на контурі 9/18. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена. Встановлено строк дії договору - на 364 календарних дні, з переважним правом на його поновлення. Визначено орендну плату 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Право оренди ФГ Слюсар як речове право за цим договором не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За таких обставин перед судом постало питання про те, чи припинено право оренди за відповідачем на спірну земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 9,37 га, оскільки у позовній заяві прокурор не пояснив та не надав доказів того, на яких підставах та за яких обставин ця земельна ділянка потрапила у володіння та користування відповідача. За позовною заявою прокурор вказував на відсутності підстав володіння відповідачем спірною земельною ділянкою, у зв`язку з чим вона підлягає вилученню.

Однак, за наведених обставин судом встановлено, що відповідач ФГ Слюсар володіє земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1 , загальною площею 9,37 га, розташовану на контурі 9/18, на підставі договору оренди землі з Горностаївською РДА, реєстраційний номер договору 040772200011 від 29.05.2007 року, строк оренди якої встановлено сторонами (п. 8 договору) - до 29.05.2034 року.

Дослідивши питання правових наслідків зміни власника за договором оренди земельної ділянки суд зазначає, що зазначені відносини регулюються Конституцією України, Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про оренду землі", Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" та іншими актами законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 598 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняються на підставах, встановлених договором чи законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За змістом ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

У ст. 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями ч. ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

За змістом ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26, ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Зі змісту ст. 651 Цивільного кодексу України вбачається, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1, 8, 9 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншою діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Перехідними положеннями Закону України від 6 жовтня 1998 року №161-XIV "Про оренду землі" врегульоване питання правової долі Договору оренди землі після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), укладеного за правилами ст. 13 Закону України від 5 червня 2003 року №899-ІУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", зокрема дія якого обмежується моментом отримання власниками нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок державних актів на право власності на земельні ділянки.

А саме, після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.

Приписами ст. 148-1 Земельного кодексу України врегульовано питання переходу права власності на земельні ділянки, що перебувають у користуванні, а саме:

До особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі).

Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.

Повідомлення про перехід права власності від держави до територіальної громади або навпаки підлягає опублікуванню у друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження із зазначенням кадастрового номера, місця розташування та площі земельної ділянки.

За згодою сторін договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.

Пунктом 40 Договору оренди землі реєстраційний номер 040772200011 від 29.05.2007 (на а.с. 43) зазначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи Є (НЕ Є) підставою для зміни умов або розірвання договору.

Із змісту зазначеного пункту Договору сторонами, як видно з їх дій, зроблено висновок, що Договір встановлює правило, за яким зміна власника є підставою для внесення змін до умов Договору.

Отже, суд також виходить із змісту зазначеного пункту 40 Договору, а також із дій сторін щодо продовження прав користування орендарем земельної ділянки, набутої у власність новим власником, доходить висновку, що зміна власника земельної ділянки, яка є об`єктом договору оренди реєстраційний номер 040772200011 від 29.05.2007 (на а.с. 43), кадастровий номер НОМЕР_1 , площею, 9,3700 га, дата реєстрації 14.03.2017 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с. 48), номер запису про інше речове право 19500982, не припинила права оренди ФГ Слюсар . Факт зміни власника земельної ділянки став лише підставою для внесення змін до договору оренди землі реєстраційний номер 040772200011 від 29.05.2007, а факт укладання сторонами договору призвів фактично до зміни строку оренди та розміру орендної плати.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи, сторони, уклавши договір оренди землі № 50 від 01.11.2018 не вказали у ньому, що він ґрунтується на договорі оренди від 29.05.2007 року, а укладено договір у новій редакції та без посилання на права сторін та відповідні обов`язки, які випливають для них з договору оренди землі від 29.05.2007 реєстраційний номер 040772200011, що, на перший погляд, викликає питання щодо підстав укладання договору оренди.

Вказані фактичні обставини та вчинений сторонами правочин не позбавляє відповідача права оренди, а позивача як нового власника - обов`язку продовжити відносини оренди землі комунальної власності.

Припинення права оренди землі державної власності як "нерозподілений пай" не припиняє права оренди на цю ж земельну ділянку, яка отримала статус "землі комунальної власності".

Суд зазначає, що Законом врегульовано алгоритм дій сторін договору та нового власника у разі переходу права власності на земельну ділянку (її частину). Формою правової поведінки сторін є укладання угоди (договору) про внесення змін до чинного договору.

Отже, суд приходить до висновку, що правових підстав вилучати земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 із володіння відповідача Фермерського господарства "Слюсар" немає.

В той же час, зазначену помилку у змісті Договору оренди землі № 50 від 01.11.2018 можливо було виправити сторонами шляхом внесення відповідних відомостей до укладеного ними цього договору. Ця можливість сторонами договору на даний час не втрачена.

Встановлені судом обставини вказують на те, що прокурором не правильно встановлені юридичні аспекти правовідносин сторін за договорами оренди земельної ділянки та наслідки зміни власника земельної ділянки для продовження права оренди орендаря Фермерського господарства "Слюсар". Позивач, в свою чергу, погодився з вимогами прокурора, як вбачається з матеріалів справи, не аналізуючи свого правового статусу як нового власника земельної ділянки, що перебуває на законних підставах в оренді, і для продовження оренди слід керуватися договором оренди та Законом в частині встановлення наслідків зміни власника як орендодавця.

При встановлених судом обставинах позов задоволенню не підлягає як безпідставний. Задоволення такого позову призведе до втручання у право мирного володіння майном відповідача - Фермерського господарства "Слюсар".

Суд, окрім того зазначає, що прокурор неправильно визначив суть правовідносин сторін, що призвело до помилкового висновку прокурора про наявність шкоди інтересам місцевого самоврядування та суспільним інтересам. Для виправлення ситуації за наведених фактичних обставин прокурор міг обмежитися порадою сторонам договору стосовно виправлення помилки.

До цього дня фермерське господарство на законних підставах користується вказаною земельною ділянкою і здійснює обробіток землі, вирощує посіви озимої пшениці.

Встановлені сторонами договору нові умови договору значно покращили умови власника землі як орендодавця, встановивши орендну плату в розмірі 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки замість 3%.

Приписи ч. 2 ст. 124 ЗК України щодо проведення земельних торгів до цих правовідносин не застосовуються.

Суд констатує, що фактично та юридично ФГ Слюсар не втратив права оренди та не припиняв користуватися земельною ділянкою площею 9,37 га, кадастровий номер НОМЕР_1 починаючи з 2007 року.

Суд зазначає, що правонаступництво власника не є підставою для внесення змін до умов договору оренди в порядку, визначеному законодавством для внесення змін до умов договору, однак є підставою зміни сторони цього договору - орендодавця.

Суд зауважує, що підтримання Горностаївською селищною радою Херсонської області позовних вимог прокурора щодо вилучення земельної ділянки від відповідача суперечить раніше обраному нею алгоритму правової поведінки, що є проявом недобросовісності у цивільних відносинах. Поведінка нового власника землі як орендодавця має характеризуватися чесністю, відкритістю і повагою до інтересів іншої сторони договору, сприянням до дотримання умов договору, що визначені раніше, зміна яких не шкодить іншій стороні договору. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Відмовляючи у задоволенні позову суд покладає судові витрати на прокурора.

Керуючись статтями 238, 240 ГПК України, суд -

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на прокурора.

Згідно з ч.1, 2 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено та підписано 11.05.2019

Суддя П.Д. Пригуза

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення07.05.2019
Оприлюднено12.05.2019
Номер документу81652147
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/174/19

Постанова від 12.10.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 30.07.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 25.11.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 23.10.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 09.09.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 15.07.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 27.06.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Принцевська Н.М.

Ухвала від 12.06.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Рішення від 07.05.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

Ухвала від 16.04.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пригуза П.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні