Справа № 658/594/19
(провадження № 2-о/658/33/19)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року м.Каховка Херсонської області
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Марків Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г. ,
у відкритому судовому засіданні, розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Каховський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області - про встановлення факту , що має юридичне значення,
встановив:
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановити факт неправильності в актовому записі цивільного стану про народження ОСОБА_1 за № 310, складеному 19 травня 1972 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, у відомостях про дитину в граі 5 зазначення дати народження "ІНФОРМАЦІЯ_2" та внести зміни до нього зміни, а саме: у відомостях про дитину у графі дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_2" змінити на дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_1".
В заяві (а.с. 2 - 4) відображена наступна позиція.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1. При зверненні до Каховського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області із заявою про отримання копії актового запису про народження було виявлено, що в актовому записі про її народженя № 310, складеному 19травня 1972 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану, в графі 5 помилково зазначено дату її народження "ІНФОРМАЦІЯ_2".
При повторному зверненні до Каховського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про народження №310, складеного 19 травня 1972 року, заявниці було відмовлено у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження та рекомендовано питання виправлення дати народження в актовому записі про народження вирішити у судовому порядку.
Встановлення факту народження ОСОБА_1 саме ІНФОРМАЦІЯ_1 їй необхідне для впорядкування правовстановлюючих документів.
В судове засідання представник заявника не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідно до змісту якої наполягала на задоволенні заявлених вимог.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти задоволення заяви ОСОБА_1
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження (а.с. 8), ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1.
У паспорті громадянина України (а.с. 10-11) вказано, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєструвала шлюб 06 жовтня 1990 року з ОСОБА_3 та змінила прізвище після реєстрації шлюбу з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1" (а.с. 9).
ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 народився син ОСОБА_4, що підтвердується записом акту про народження № 220 від 14травня 1992 року.
Згідно акту про розірвання шлюбу № 08 від 22 січня 2002 року, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 розірвала шлюб з ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 народилася дочка ОСОБА_6, що підтверджується актовим записом про народження №49 від 16 лютого 2007 року.
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану, зробленого 11січня 2019 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області встановлено, що в актовому записі про народження № 310, складеному 19 травня 1972 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, в графі 5 зазначена дата народження дитини -"ІНФОРМАЦІЯ_2", на посвідчення факту державної реєстрації народження видано 19травня 1972 року свідоцтво серії І-ЯК № 851336.
Суд вбачає, що у даній справі спірні правовідносини пов'язані з установленням реальної дати народження ОСОБА_1 і залежно від цього - правильності чи помилковості актового запису про її народження.
Положеннями ст.ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, зокрема такий, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням. Вказане узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини в п.45 рішення від 10 квітня 2008 року в справі Вассерман проти Росії , згідно якої засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.
Підставою звернення заявника до суду з даною заявою є неможливість внесення виправлень до актового запису про народження щодо дати її народження, оскільки органи ДРАЦС позбавлені можливості вносити такі зміни до первинного документа.
За вказаних осбставин, об'єктом перевірки судом в цій справі є встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт народження ОСОБА_1 01 травня 1972року, та залежно від них вирішення питання про неправильність актового запису про народження в частині дати її народження.
Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (частина третя статті 270 ЦК України). Позивач звернулася до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації про дату народження в актовому записі, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану. У позовній заяві відсутні доводи за ч. 3 ст. 2 КАС України у редакції, чинній на час звернення, щодо неправомірності вказаної відмови відповідача. А вимога позивача зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису є похідною від вимоги встановити неправильність такого запису.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, наведеною в постанові від 20 березня 2019 року у справі № 466/1150/18 (провадження № 14-59цс19).
Крім того, як вбачається з правового висновоку щодо правильного застосування п.2.13 Правил викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018року (справа № 425/2737/17), у якій зазначено, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від установлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису. У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема перевіряє, чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду в таких справах полягає насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не має права виходити за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Ст. 15 ЦК України та ст. 4 ЦПК України гарантують право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 49 ЦК України). Актом цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи (частина друга статті 49 ЦК України).
Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану (далі - Закон).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обгрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч. 1 ст. 22 Закону).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Згідно з п. 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Факт народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 був засвідчений допитаними в судовому засіданні свідками ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Суд, вважає, що допущена помилка в актовому запису про народження заявника про реальну її дату народження порушує особисте немайнове право ОСОБА_1
Іншим шляхом, ніж зверненням до суду встановити факт народження ОСОБА_1 саме ІНФОРМАЦІЯ_1, а не ІНФОРМАЦІЯ_2 неможливо.
Факт того, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 знайшов своє підтвердження.
Керуючись ст.ст. 3 - 10, 13, 17 - 18, 263 - 265, 268, 315, 319 ЦПК України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1), заінтересована особа: Каховський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (адреса місцезнаходження: м. Каховка Херсонської області, вул.Панкеєвська, б. 3; код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04060252) про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити повністю.
Встановити факт неправильності в актовому записі цивільного стану про народження ОСОБА_1 № 310, складеному 19 травня 1972 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, у відомостях про дитину в графі 5 дати народження "ІНФОРМАЦІЯ_2" та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 310, складеного 19 травня 1972 року Каховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, а саме: у відомостях про дитину у граі 5 дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_2" змінити на дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.А.Марків
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2019 |
Оприлюднено | 15.05.2019 |
Номер документу | 81713302 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Марків Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні