РІШЕННЯ
Іменем України
Справа F 133/763/19
13.05.19
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Сєчко В.Л. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження в м. Козятині цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива", третя особа - державний реєстратор Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2 про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива", третя особа - державний реєстратор Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2 в якому просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, що розташована на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району, Вінницької області, укладений між ОСОБА_1 з однієї сторони та ТОВ «Виробниче підприємство «Еко-Нива»» з іншої, датований 15 травня 2017 року та скасувати його державну реєстрацію.
Свої вимоги мотивує тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Україна» та ОСОБА_1 15 січня 2008 року укладено договір оренди земельної ділянки , щодо земельної ділянки площею 2,1583 га (кадастровий номер 0521483400:04:002:0062),для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області зі строком дії договору п'ятнадцять років. Договір зареєстровано у Козятинському секторі реєстрації Вінницької регіональної філії Центру ДЗК» за F 040883400080 від 28 березня 2008 року.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обFєктів нерухомого майна щодо обFєкта нерухомого майна дізналися про існування договору оренди землі вищезазначеної земельної ділянки укладеного 15 травня 2017 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Виробниче підприємство «Еко-Нива» .
Даний договір було укладено строком дії на 7 років. Право оренди ТОВ «Виробниче підприємство «Еко-Нива»» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2 13.06.2017 року, за номером запису про інше речове право 20973891.
По зазначеній земельній ділянці у ТОВ «Україна» є діючий договір оренди землі ділянки, строк дії якого ще не закінчився. Позивач вважає, що спірний договір оренди земельної ділянки є недійсним, а дії ТОВ «Виробниче підприємство «Еко-Нива» порушують права позивача, враховуючи, що спірний договір оренди землі не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки являється укладеним до закінчення строку договору оренди земельної ділянки, датованого 15 січня 2008 року.
Відповідач ОСОБА_1 подала до суду відзив , в якому вказала , що позовні вимоги визнає та вказала , що працівники ТОВ «ВП «Еко-Нива» ввели її в оману , вказавши , що попередній договір був нечинним.
Відповідач ТОВ «ВП «Еко-Нива» відзив до суду не подав.
Третя особа , державний реєстратор Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2, пояснення щодо позову не подавала.
З'ясувавши обставини справи і дослідивши докази суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 на праві власності на належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, яка розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД F380889
15 січня 2008 року між позивачем ТОВ " Україна" та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, на виконання якого було складено та підписано акт прийому - передачі земельної ділянки. Згідно п.7 Договору - договір укладено на 15 років. Після закінчення строку договору оренди має переважне право на поновлення його на новий строк. Договір оренди землі у встановленому законом порядку було зареєстровано у Козятинському секторі реєстрації Вінницької регіональної філії «Центру ДЗК» про, що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис F 040883400080 від 28.03.2008 року, а на самому Договорі здійснено реєстраційний напис . Позивач протягом тривалого часу відкрито, добросовісно та законно користувався земельною ділянкою та сплачував відповідачу ОСОБА_1 визначену п.9-14 договору оренди земельної ділянки орендну плату, та добросовісно виконував умови договору.
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 3 ЦК України серед загальних засад цивільного законодавства є свобода договору, яка означає, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору, тощо (ст.ст.6,627 ЦК України).
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно вимогст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.638 ЦК Українидоговір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 629 ЦК Українипередбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом "Про оренду землі".
Згідно ст.1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 4 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається у письмовій формі.
Істотними умовами договору оренди землі відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її не сплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
15 травня 2017 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Виробниче підприємство" "Еко-Нива" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, яка розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району району Вінницької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком на 7 років , зареєстрований державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2 13.06.2017 .
Згідно положень ст. 215 ч.1 ЦК України- підставою недійсності правочину є недодержання його стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п`ятою та шостою ст. 203 ЦК України, а саме в момент вчинення правочину.Тобто, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст.182 ЦК Українита Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація договору оренди, його зміни та розірвання здійснюється відповідним органом за зверненням осіб з наданням відповідних документів, які є підставою для такої реєстрації (договір, судове рішення).
За змістом ст.6 ч.5 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Враховуючи наведене, суть державної реєстрації полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок на підставі договору, а підставами виникнення цивільних прав і обов`язків є сам договір, укладений між власником земельної ділянки і орендарем, які досягли згоди з усіх умов договору, підписання спірного договору за викладеними у ньому умовами здійснювалося за вільним вибором сторін.
Частиною 1статті 210 ЦК Українивизначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно вимог ч.3ст.640 ЦК Українидоговір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Припинення договору оренди відповідно дост. 32 Закону України «Про оренду землі»може бути тільки шляхом його розірвання за погодженням сторін.
Згідно зіст. 654 ЦК Українизміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що і договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах визначених договором.
Із наведеного вбачається, що договір оренди земельної ділянки, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ "Виробниче підприємство" "Еко-Нива" 15.05.2017 року під час дії договору оренди від 15.01.2008 року укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Україна», який не припинив свою дію та без врахування пріоритетного права позивача на його продовження чи укладання, тому не відповідає вимогам чинного законодавства.
Крім того, суд вважає, що державний реєстратор, як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року .
Державна реєстрація припинення іншого речового права позивача на земельну ділянку площею 2,1583 га на підставі договору оренди землі від 15.01.2008 не здійснювалась, укладений позивачем з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки не визнаний недійсним, а здійснена 28.03.2008 Козятинським сектором реєстрації Вінницької регіональної філії «Центру ДЗК» державна реєстрація не скасована та є чинною.
Відповідно до вимогст. 81 ЦК Українивизначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що докази припинення договору оренди землі від 15.01.2008 відповідно до вимог ст.654 ЦК України (договору), чи рішення суду, як передбачено ст.32 ЗУ "Про оренду землі" відповідачами суду не надано, суд дійшов до висновку, що договір оренди земельної ділянки укладений 15.05.2017 року між ОСОБА_3 та ТОВ "Виробниче підприємство" "Еко-Нива"не відповідає вимогамст.203 ЦК України та відповідно до вимогст.215 ЦК України визнає його недійсним.
Позовна вимога про скасування рішення про державного реєстратора Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2 індексний номер 35737376 від 19.06.2017, на підставі якого було внесено запис про право оренди на вищевказану земельну ділянку за ТОВ "Виробниче підприємство" "Еко-Нива", є похідною від позовної вимоги про визнання договору оренди землі, оскільки підставою виникнення іншого речового права та винесення вказаного рішення був оспорюваний договір оренди землі.
Відповідно до ч.1ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
Згідно ч.2 вказаної статті у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Пунктами 2.3 та 2.6 вказаного Порядку передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, що посвідчують його особу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вказана позовна вимога також підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України задовольняючи позов суд стягує з відповідачів на користь позивача сплачений ним при подачі позову до суду судовий збір, в рівних частках по 1921 грн. з кожного.
Також позивач просить стягнути витрати на правничу допомогу в сумі 5000 гривень.
Відповідно до частини 2 статті 141 ЦПК України інші судові витрати, повязані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Згідно зі статтею 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Право на професійну правничу допомогу гарантовано статтею 59 Конституції України.
Частиною 3 статті 137 ЦПК України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Позивач не надав розрахунок витрат на правову допомогу в сумі 5000 грн, яка відповідно до квитанції від 08.08.2018 сплачена позивачем адвокату ОСОБА_4, так само як відсутній детальний опис робіт (наданих адвокатом послуг), а тому необхідно відмовити в стягненні 5000 гривень за надання правничої допомоги .
Керуючись ст.ст. 4-6,13,16, 24, 25,27,35 Закону України «Про оренду землі», ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 203, 215, 216, 1216, 1268 ЦК України,ст.ст. 137 ч.3, 259,263-265,279 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково . Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області, укладеного 15 травня 2017 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива".
Скасувати рішення про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки б/н від 15 травня 2017 року, укладеного ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива", щодо земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,1583 га, кадастровий номер 0521483400:04:002:0062, що розташована на території Кордишівської сільської ради Козятинського району Вінницької області, прийняте державним реєстратором Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2, індексний номер 35737376 від 19.06.2017, яке стало підставою для внесення запису про інше речове право (право оренди земельної ділянки) F20973891.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну ) гривню судового збору .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну ) гривню судового збору .
Відмовити в задоволенні стягненні витрат на правничу допомогу.
Рішення суду може бути оскаржене протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна", адреса: с. Кордишівка Козятинського району Вінницької області, МФО 302247.
Відповідач: ОСОБА_1, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче підприємство" "Еко-Нива", адреса:вул.. Довженка,107 м. Козятин Вінницької області, МФО 380805
Третя особа: державний реєстратор Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2О, адреса: вул.. Героїв Майдану,20 м. Козятин Вінницької області.
Повне судове рішення складене 13.05.2019.
Суддя F підпис F ОСОБА_5
З оригіналом вірно:
Суддя Секретар
Дата документу 13.05.19
Суд | Козятинський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 15.05.2019 |
Номер документу | 81721685 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Сєчко В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні