Справа F 240/72/19 р.
Номер провадження F 2/240/102/19 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2019 рокуОлександрівський районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді F Щербак Ю.В.,
за участі:
секретаря судового засідання: - ОСОБА_1,
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 селищної ради Олександрівського району Донецької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовною заявою до Кіровської районної у м. Донецьку ради Донецької області , зазначивши, що 22 жовтня 2016 року помер її батько - ОСОБА_4, який залишив спадкове майно у виді земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства, площею 7,69 га, кадастровий F 1420386800:01:000:0114 на території Новоолександрівської сільської ради Олександрівського району Донецької області.
Позивачка є донькою померлого та спадкоємцем за законом першої черги спадкування, крім неї інших спадкоємців немає. ОСОБА_2 не звернулась до нотаріуса у встановлений шестимісячний строк з поважної причини, бо проживає в м. Донецьку, яке з 2014 року входить до зони АТО, а пізніше F до ООС. Батько також помер в м. Донецьку. Позивачка повинна була спочатку отримати на підконтрольній Україні території свідоцтво про смерть батька, а вже потім звернутися до нотаріуса . Так, у м. Маріуполі вона отримала консультацію щодо оформлення спадщини батька, але строк прийняття спадщини вже сплив. Посилаючись на матеріальну скруту та обставини проживання на території ООС, позивачка просить визнати поважною причину пропуску строку прийняття спадщини та визначити їй додатковий строк у три місяці прийняття спадщини після смерті батька.
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 5 лютого 2019 року позовна заява прийнята до розгляду та призначене підготовче судове засідання на 4 квітня 2019 року.
По закінченню підготовчого провадження, 18 квітня 2019 року задоволено клопотання позивачки щодо заміни неналежного відповідача - Кіровської районної у м. Донецьку ради Донецької області на ОСОБА_3 селищну раду Олександрівського району Донецької області.
а.с. 16, 26, 33
В судове засідання позивачка не з`явилася, звернувшись із письмовою заявою, в якій підтримує заявлені вимоги та просить розглянути позов без її участі ( а.с.27 .)
Представник відповідача F ОСОБА_3 селищної ради до суду не з`явився, звернувся із заявою про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позову не заперечує( а.с .36).
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Проаналізувавши зібрані докази, суд встановив таке.
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 22 жовтня 2016 року у м. Донецьку , що підтверджується свідоцтвом про смерть ,серія ІІ-НО F 035129, виданим Костянтинівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області , актовий запис F16 від 26 липня 2018 року (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, що складається, зокрема, із земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства, площею 7,69 га кадастровий F 1420386800:01:000:0114 на території Новоолександрівської сільської ради Олександрівського району Донецької області (а.с.10 ).
Відповідно до свідоцтва про народження позивачки та свідоцтва про одруження, ОСОБА_2 є рідною донькою ОСОБА_4 .
Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України ,спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1261 ЦК України ,у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця, в тому числі, зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивач ОСОБА_2 є спадкоємицею першої черги спадкування за законом, як донька померлого.
Згідно до вимог ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_5 щодо порядку дій , спрямованих на отримання спадщини батька та отримала рекомендацію звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку прийняття спадщини ( а.с 13).
Завідувач ОСОБА_3 державної нотаріальної контори листом від 12 лютого 2019 року F 122/01-16 повідомила суд, що після смерті ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2) спадкова справа ОСОБА_3 державною нотаріальною конторою не відкривалась та надала інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про відсутність спадкоємців померлого( а.с 21,22).
Частина 3 статті 1272 ЦК України передбачає, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування, за змістом ст. 82 ЦПК України, є обставина проведення антитерористичної операції на території Донецької області у 2015-2016 роках.
Антитерористичну операцію розпочато Указом Президента України від 14.04.2014 року F 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Згідно Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженому розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 року F1275-р, м. Донецьк Донецької області , внесено до вказаного Переліку.
В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрована та фактично проживає в м. Донецьку. На доказ цієї обставини позивачем надано копію паспорту разом із даними про реєстрацію в м. Донецьку з 19 жовтня 2010 року .
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року F 7 «Про судову практику у справах спадкування» роз'яснено, що ,вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З викладених обставин справи вбачається, що спадкоємець своєчасно спадщину не прийняла через те,що проживання в м. Донецьку завадило їй вчасно звернутися до нотаріуса на підконтрольній території України з заявою про прийняття спадщини. Крім того, з огляду на те, що батько помер в м. Донецьку, вона мала попередньо отримати свідоцтво про смерть батька, що повFязано з необхідністю звертатися з заявою до суду за межами непідконтрольної території. Всі ці дії ускладнено проведенням бойових дій та матеріальною скрутою позивачки.
З огляду на викладене, суд вважає встановленою поважність пропуску позивачкою строку прийняття спадщини та задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 1268-1270,1272 ЦК України, ст.ст. 12,81,82,263,264,265 ЦПК України , суд -
У Х В А Л И В :
ОСОБА_6 Олександрівни до ОСОБА_3 селищної ради Олександрівського району Донецької області про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю .
Визначити ОСОБА_2, що зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , додатковий строк терміном у три місяці з часу набрання рішенням законної сили , для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька - ОСОБА_4, який помер 22 жовтня 2016 року в м. Донецьку, Україна .
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_2, місце реєстрації- АДРЕСА_1,РНОКПП НОМЕР_1 .
ВідповідачF ОСОБА_3 селищна рада Олександрівського району Донецької області , юридична адреса: смт.Олександрівка Олександрівського району Донецької області, вул. Центральна,15,код ЄДРПОУ 04341519.
Суддя Ю.В. Щербак
Суд | Олександрівський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 16.05.2019 |
Номер документу | 81730904 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Донецької області
Щербак Ю. В.
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Нагірняк Микола Федорович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Нагірняк Микола Федорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні