Рішення
від 03.05.2019 по справі 596/319/19
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Справа № 596/319/19

Провадження № 2/596/233/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" травня 2019 р. Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі : головуючого суду Митражик Е.М.

за участю: секретаря судового засідання Кузик М.Я.,

розглянувши у судовому засіданні в селищі Гусятині за правилами загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Раштовецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Раштівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 та просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 право власності на 1/3 частину земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_2.

Посилається на те, що після смерті її чоловіка ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 залишилось спадкове майно, в тому числі і вищевказана земельна ділянка. Однак при зверненні до нотаріуса з метою оформлення спадщини їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у документі який посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна виданий на спільну сумісну власність та не визначено частку в праві власності на земельну ділянку, належну спадкодавцеві та рекомендовано звернутись до суду із таким позовом.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, попередньо надіслала письмову заяву, позовні вимоги підтримала повністю, просила справу слухати у її відсутності.

Представник відповідача Раштовецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області подав суду письмову заяву, проти позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без участі їх представника.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 25.03.2019 року, через канцелярію суду, звернувся із письмовою заявою, в якій зазначає, що не заперечує щодо позовних вимог ОСОБА_2, просить справу слухати у його відсутності.

Перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

Згідно копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_3, виданого 14 березня 2017 року Раштовецькою сільською радою Гусятинського району Тернопільської області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3.(а.с.5)

ОСОБА_5 та заявник ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбу, що видно із відмітки в паспорті ОСОБА_2(а.с.4)

Відповідно до вимог ст. ст. 1216, 1217, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з вимогами ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно); майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності; право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом; спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 357 ЦК України, частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом; якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.

Земельна ділянка площею 0,25 га, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер:НОМЕР_2, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, на праві приватної спільної сумісної власності розмір частки 1/1 належить: ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, що випливає із інформаційної довідки.(а.с.9)

Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки НОМЕР_4 наданого Відділом у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області 23.06.2018 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер:НОМЕР_2, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 2500 м.кв., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 становить 196787, 69 грн. (а.с.11).

Ч.1 ст.1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до роз яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладених в листі Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р., відповідно до ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб'єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасники спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.

Як вбачається із Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №50723477 видане 30.01.2018 року, наданого приватним нотаріусом Гусятинського районного нотаріального округу Ціцінським І.В. спадкоємцем за законом спадкодавця ОСОБА_5 являється ОСОБА_2.(а.с.7)

ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на спадщину за законом від 30.01.2018 року за №66 приватним нотаріусом Гусятинського районного нотаріального округу Ціцінським І.В. на 1/3 частку житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 та належала спадкодавцю ОСОБА_5.(а.с.6, 8)

Як слідує із змісту листа-відмови приватного нотаріуса Гусятинського районного нотаріального округу Ціцінського І.В. №386/02-14 від 20.07.2018 року, заявнику та ОСОБА_4 відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, що належало ОСОБА_5, оскільки не визначена його частка в праві власності на земельну ділянку та рекомендовано звернутись до суду.

Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України. Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Як роз'яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.

Оскільки під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі, обставини в справі сторонами визнаються та не потребують доказуванню і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визначення за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, 1/3 частки в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_2) та слід визнати за ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_5, жителькою с.Раштівці, Гусятинського району Тернопільської області) право власності на 1/3 частки земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_2), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, ст.120 ЗК України, ст.ст.15,16, 328, 346, 370, 1225, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_5, жительки АДРЕСА_2) до Раштовецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: 48235, с. Раштівці, Гусятинського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04393048), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2, житель АДРЕСА_2) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визначити за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, 1/3 частку в спільній сумісній власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_2).

Визнати за ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_5, жителькою АДРЕСА_2) право власності на 1/3 частки земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_2), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області, або безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення суду виготовлено 13 травня 2019 року.

Суддя: підпис

З оригіналом вірно :

Суддя Гусятинського районного суду Е.М. Митражик

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.05.2019
Оприлюднено16.05.2019
Номер документу81735448
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/319/19

Рішення від 03.05.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Рішення від 03.05.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 12.03.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 20.02.2019

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні