Справа №: 671/720/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2019 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд в складі:
головуючої-судді Павлової А.С.,
за участі секретаря судового засідання Козак Г.А.,
розглянувши в підготовчому засіданні в м. Волочиськ цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
22.04.2019 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_4. Після смерті батька відкрилася спадщина до якої увійшла земельна частка (пай) розміром 3,13 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на землях колишнього КСП ім. Шевченка, с. В.Жеребки Волочиського району Хмельницької області, право на яку посвідчувалось Сертифікатом серії НОМЕР_2 від 28.03.1997.
Позивач вказує, що батько за життя заповіту не склав, а отже він є спадкоємцем першої черги за законом, який прийняв спадщину, оскільки спільно проживав разом з батьком на час відкриття спадщини. Інші спадкоємці відсутні.
Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті батька позивач не може, у зв'язку із втратою сертифікату, який посвідчував право спадкодавця ОСОБА_4 на спадкове майно. Тому, за захистом своїх спадкових прав позивач змушений звернутись до суду і просить визнати за ним право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4.
Ухвалою Волочиського районного суду Хмельницької області від 24.04.2019 позовну заяву ОСОБА_2 було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи проводиться за правилами загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_4 в підготовче засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області в підготовче засідання також не з'явився. 08.05.2019 через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовну вимогу ОСОБА_2 визнає (а.с. 19).
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, враховуючи що останні скористалися своїми процесуальними правами.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.ч. 3-4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 19 березня 2013 року у с. Великі Жеребки Волочиського району Хмельницької області помер ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 21.03.2013 (а.с. 6).
Згідно з копії сертифікату серії НОМЕР_2 від 28.03.1997, а також довідки відділу у Волочиському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 19.01.2018: ОСОБА_4 належало право на земельну частку (пай) розміром 3,13 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка с. В. Жеребки Волочиського району Хмельницької області (а.с. 12).
Нормативна грошова оцінка вищевказаної частки (паю) станом на 01.01.2018 становила 113298 грн. Відомості про те, що Державний акт на земельну ділянку видавався - відсутні (а.с. 11).
Згідно з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 01.03.1973, позивач ОСОБА_2 є сином ОСОБА_4 (а.с. 8).
Відповідно до положень ст. 1217 ЦПК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 1 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З копії довідки від 17.04.2019 № 95 виданої виконавчим комітетом Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області вбачається, що на день смерті ОСОБА_4, разом з ним без реєстрації проживав та вів спільне господарство його син ОСОБА_2 (а.с. 9).
Згідно з листа Волочиської державної нотаріальної контори від 02.05.2019 № 695/01-16, спадкова справа після померлого 19.03.2019 ОСОБА_4 не заводилась, тобто спадкові права ніким не оформлялись (а.с. 20).
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб - спадкоємців.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Листом від 29.03.2019 № 471/01-16, завідувач Волочиської державної нотаріальної контори відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_4, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вказане спадкове майно (а.с. 13).
З оголошення в газеті «Зоря» слідує, що оригінал сертифікату, який посвідчував право ОСОБА_4 на земельну частку (пай) втрачено (а.с. 10).
Враховуючи, вищевикладене, а також ту обставину, що відповідач позов визнав, суд прийшов до висновку, що за позивачем слід визнати в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_4.
Щодо вирішення питання про судові витрати, суд виходить з наступного.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 1132, 98 грн (а.с. 1).
Відповідно до ч. 9 ст. 141 ЦПК України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
В даному випадку, вбачається, що даний спір виник у зв'язку з втратою документу, який посвідчує право на спадкове майно, а не у зв'язку з неправомірними діями відповідача - Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області. У зв'язку з цим, суд покладає на позивача всі понесені ним судові витрати.
Доказів понесення будь-яких витрат відповідачем при розгляді даної справи суду надано не було.
Керуючись ст.ст. 328, 392, 1216, 1218 ЦК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 206, 263 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Поповецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, право на земельну частку (пай) розміром 3,13 в умовних кадастрових гектарах, що належало померлому ОСОБА_4 на підставі сертифікату серії НОМЕР_2, виданого згідно рішення Волочиської районної державної адміністрації від 27.02.1997 № 59 та зареєстрованого 28.03.1997 за № 118 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по колишньому КСП ім. Шевченка с. Великі Жеребки Волочиського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1.
Відповідач: Поповецька сільська рада Волочиського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04403611, місцезнаходження: 31222, Хмельницька область, Волочиський район, с. Попівці, вул. Шкільна, 1.
Рішення складено 15.05.2019.
Суддя:
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 16.05.2019 |
Номер документу | 81736758 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Павлова А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні